Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

Ponad 10 tys. studentów, w tym prawie 3 tys. na I roku – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczął kolejny rok akademicki.

4 października Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zainaugurował nowy rok akademicki. W auli im. Jana Pawła II zebrały się władze uczelni, przedstawiciele wydziałów, studenci, zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in. sekretarz stanu w kancelarii premiera Jarosław Pinkas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, posłanka Alicja Chybicka, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i wicemarszałek – Ewa Mańkowska.

inauguracja_2017-1-2.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

– Mija rok odkąd rozpocząłem z nowym zarządem misję kierowania Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Postawiliśmy sobie wówczas bardzo wysoko poprzeczkę na całą kadencję, sformułowaliśmy cele, które chcemy wypełnić treścią dążąc do sukcesu. Z perspektywy jednego roku wydaje się, że idziemy właściwą drogą, choć napotykamy na wiele nowych i niespodziewanych spraw, wymagających określonych decyzji i korekt wcześniejszych zamierzeń. Niemniej jednak jesteśmy niezłomni w dążeniu do zasadniczego celu, jakim jest osiągnięcie statusu Uniwersytetu Trzeciej Generacji – mówił rektor Tadeusz Trziszka rozpoczynając swoje przemówienie inauguracyjne. – Podtrzymuję, a nawet wzmacniam słowa wyrażone w ubiegłym roku na inauguracji, że najwyższą wartością każdej jednostki organizacyjnej, w tym uczelni, jest CZŁOWIEK, człowiek jako podmiot i jako perła w koronie. Chciałbym, aby ludzie pracujący i uczący się na tej uczelni mieli poczucie bezpieczeństwa, szacunku i zrozumienia.

Studenci wszystkich kierunków zostali immatrykulowani i złożyli przysięgę, 15 świeżo habilitowanych doktorów odebrało promocje, rektor wręczył nagrody specjalne – za wsparcie największego projektu uczelni odebrali je marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Ewa Mańkowska.

inauguracja_2017-2.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Statuetkę „Sapere Auso” otrzymał prof. Maciej Siewiński – absolwent technologii żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, pracujący na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, który od lat prowadzi badania nad lekiem na raka i jako pierwszy na świecie wymyślił i opatentował tanią metodę pozyskiwania inhibitorów z kurzego jaja.

Kinga Pilarska odebrała natomiast statuetkę „Sapere Aude” dla wybitnych studentów. Przewodnicząca SKN Biotechnologów bierze aktywny udział w konferencjach naukowych i szkoleniach, organizuje warsztaty dla dzieci, uczniów i szkół. Za działalność społeczną została wyróżniona przez Dolnośląski Klub Kapitału.

inauguracja_2017-3.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Uroczystość inauguracji roku akademickiego to tradycyjnie także okazja do wręczenia uczelnianych medali i odznak. Medal „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” otrzymał Marek Woron – kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC, głos doradczy Konwentu UPWr kadencji 2012-2020. Odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” otrzymali natomiast: Elżbieta Gandecka (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka), Grażyna Jendrysiak-Lipietta (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka), Krzysztof Niemczuk (Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach), Włodzimierz Patalas (sekretarz miasta Wrocławia) i dr n. wet. Stanisław Tronina (TRONINA Przedsiębiorstwo Hodowlano-Wdrożeniowe).

inauguracja_2017-4.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Medalem szczególnym – im. Michała Oczapowskiego – wyróżniony został prof. Tadeusz Szulc, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w latach 1996-2002, wiceminister edukacji narodowej i sportu w latach 2003-2005, zootechnik, wybitny specjalista z zakresu hodowli bydła i produkcji mleka, wielokrotnie nagradzany i odznaczany, pełnił wiele funkcji na uczelni, w radach naukowych i instytutach.

Studenci i doktoranci otrzymali nagrody Santander Universidades. Laureaci wśród studentów to Barbara Kasieczka, Joanna Kaźmierczyk, Łukasz Kołodziej, Katarzyna Łągiewka, Katarzyna Martewicz, Agnieszka Murawska, Kinga Pilarska, Małgorzata Skarbek, Monika Sczygiol i Radosław Zajdel. Wśród doktorantów – Kamil Kaźmierski, Sabina Lachowicz, Monika Marędziak, Daniel Szyjewicz i Edyta Wojtas.

inauguracja_2017-5.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Radosław Zajdel, absolwent geodezji i kartografii, otrzymał również I nagrodę za najlepszy dyplom roku. Drugą odebrała Klaudia Urbańska. Wyróżnieni zostali także najlepsi absolwenci, którzy ukończyli studia na UPWr w poprzednim roku.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Roman Kołacz, poprzedni rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tematem były aktualne problemy dobrostanu zwierząt. Otuchy studentom I roku przed czekającymi ich wyzwaniami dodała natomiast przewodnicząca Samorządu Studentów UPWr – Natasza Gwóźdź.

inauguracja_2017-7.jpg

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki