eu_green_logo_szare.png

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki – inauguracja roku akademickiego 2017/2018

Magnificencje, Ekscelencje,
Wielce szanowne Panie, dostojni Panowie,
Drodzy Przyjaciele,

mija rok odkąd rozpocząłem z nowym zarządem misję kierowania Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Postawiliśmy wówczas sobie bardzo wysoko poprzeczkę na całą kadencję, sformułowaliśmy cele, które chcemy wypełnić treścią dążąc do sukcesu.

Z perspektywy jednego roku wydaje się, że idziemy właściwą drogą, choć napotykamy na wiele nowych i niespodziewanych spraw wymagających określonych decyzji i korekt wcześniejszych zamierzeń. Niemniej jednak jesteśmy niezłomni w dążeniu do zasadniczego celu, jakim jest osiągnięcie statusu Uniwersytetu  Trzeciej Generacji. Zatem z poczuciem powagi i odpowiedzialności kontynuujemy rozpoczęte dzieło doskonalenia uczelni, aby wprowadzić ją do grupy uczelni Excellence. O szczegółach będę mówił 14 listopada podczas obchodów święta nauki Wrocławia. Dzisiaj chcę się skupić na najważniejszych sprawach strategicznych.

Szanowni Państwo,
podtrzymuję, a nawet wzmacniam słowa wyrażone w ubiegłym roku na inauguracji, że najwyższą wartością każdej jednostki organizacyjnej, w tym uczelni, jest CZŁOWIEK, człowiek jako podmiot i jako perła w koronie. Chciałbym, aby ludzie pracujący i uczący się na tej uczelni mieli poczucie bezpieczeństwa, szacunku i zrozumienia.

Ze swojej strony dążę do poszanowania i wysłuchania każdej osoby, chociaż nadmiar zadań jakie postawiłem sobie w związku z rozwojem aktywności uczelni we wszystkich obszarach, bardzo utrudniał mi częste kontakty z pracownikami uczelni. Pragnę w tym roku akademickim zintensyfikować spotkania ze studentami, doktorantami i pracownikami.

Bardzo liczę na państwa dziekanów, którzy – jako osoby wybrane przez społeczności wydziałów – przyjęli na siebie odpowiedzialność nie tylko za pilnowanie budżetu i koordynowanie bieżącej działalności, ale przede wszystkim za troskę o każdą osobę na wydziale, a dalej  o rozwój naukowy i prestiż.

Zawsze z największym szacunkiem odnoszę się i będę się odnosił do ludzi czynu i odważnych. Powtarzając za Davidem Hawkinsem muszę powiedzieć, że „Odważnym sprzyja los, a ci co się boją w życiu mają pecha”. Parafrazując można powiedzieć, że to czego się boimy stanie się naszym doświadczeniem i udręką. Dlatego stawiając na odwagę, nie obawiam się podejmować ryzyka w kluczowych i strategicznych działaniach, gdy musimy mieć w świadomości potrzebę wielkiego wysiłku intelektualnego i organizacyjnego. Cytując za Waltem Disney’em chcę powiedzieć, że „Nasze marzenia spełniają się, jeśli tylko mamy odwagę za nimi podążać”.

Wszystkie działania muszą być skierowane na realizację dobrych intencji, a nade wszystko realizowane ze świadomością celów i dla naszego wspólnego sukcesu.

Powołując się ponownie na Davida Hawkinsa muszę wyraźnie podkreślić, że stawiam na MOC i odrzucam SIŁĘ, bo w mocy jest szlachetność, a w sile głupota. Moc jest boska i podnosi na duchu wszystkich, a siła szuka usprawiedliwienia w swojej słabości. Dlatego moc zawsze zwycięża. Myślę, że David Hawkins ma absolutną rację.

Naszą kadencję zaczęliśmy niezwykle ważną intencją, którą społeczność akademicka zaakceptowała, wprowadzając poprzez uchwałę senatu do strategii uczelni. Tą intencją jest Program „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”. To nie jest oderwana rzeczywistość. To dzisiaj, po ponad rocznych działaniach, są już fakty naszej żywej i życzliwej współpracy z urzędem marszałkowskim, na czele z Panem Marszałkiem Cezarym Przybylskim, Panią Marszałek Ewą Mańkowską i Panem Dyrektorem Zbigniewem Dynakiem, przy wsparciu rektorów środowiska.

Chcę w tym miejscu bardzo mocno podkreślić, że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest częścią całego środowiska akademickiego Wrocławia i Dolnego Śląska. Dlatego nasze działania są działaniami wspólnotowymi, w ścisłej kooperacji.

Dzisiaj mówiąc o programie „Zielonej Doliny” mówimy jednym głosem, jako środowisko akademickie, administracja samorządowa i biznes. Tylko formy zintegrowane mają szanse na zwycięstwo w konkurencji.

Wśród istotnych zmian na naszym uniwersytecie należy wymienić nową rolę Biura Rektora, polegającą na konsolidacji kluczowych działań zarządczych uczelni w aspekcie powiązań z administracją regionu dolnośląskiego. Biuro Rektora staje się zalążkiem nowej spółki prawa handlowego zarządzającej programem „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”. Program ten stanie się wkrótce jednym z największych przedsięwzięć naukowo-gospodarczych nie tylko na Dolnym Śląsku. Podejmujemy działania biznesowe zmierzające do budowania nowych fabryk w obszarze biobiznesu służących społeczności naszego regionu. W tym aspekcie bardzo liczę na współpracę rektorów uczelni Wrocławia oraz na uruchomienie potencjału przedsiębiorców naszego regionu w ścisłej współpracy z administracją samorządową.

W tym miejscu mogę natknąć się na wewnętrzną krytykę, że zabiegam o cały świat zapominając o własnej ojczyźnie jaką jest uczelnia i  jej społeczność.

Tak nie jest. Otóż budując solidne fundamenty współpracy regionalnej i szeroko pojętej współpracy akademickiej między uczelniami, budujemy mocny ekosystem o docelowym znaczeniu globalnym. Mając wsparcie administracji regionu (gmin, powiatów, województwa), wsparcie biznesu oraz wzorową współpracę z władzami innych uczelni Wrocławia – tworzymy organizm zintegrowanej społeczności akademickiej pracującej na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, podnoszącej jego konkurencyjność. I to jest Uniwersytet Trzeciej Generacji.

Jeśli mamy stać się potężnym środowiskiem naukowo-gospodarczym, to musimy realizować wielkie programy, jak „Zielona Dolina” i „Odra”, której w naszym regionie będzie przewodniczyć Politechnika Wrocławska. Musimy się czymś wyróżniać, aby być konkurencyjnym i innowacyjnym regionem.

Zapraszam panów rektorów, administrację i biznes do wspólnych przedsięwzięć. Musimy w naszej świadomości wprowadzić przekonanie, że jest to nasze wspólne dzieło, a nie wytwór partykularny służący jedynie jednostce. Dlatego powinniśmy  dążyć za wszelką cenę do stworzenia dolnośląskiego ekosystemu kooperacyjnego.

Liczę bardzo na wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naszych starań w zakresie wzmocnienia Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego „Centrum Biotechnologii”, które konsoliduje sześć instytucji naukowych Wrocławia, osiągając doskonałe wyniki współpracy.

Na początku kadencji w pewnym stopniu zreorganizowaliśmy system zarządzania uczelnią, powołując nowe jednostki, które w zamyśle miały usprawnić proces zarządczy.

Teraz, dostrzegając pewne problemy oraz uwzględniając uwagi płynące od społeczności akademickiej, dokonujemy korekt w celu doskonalenia funkcjonowania poszczególnych jednostek administracyjnych,  które muszą służyć pracownikom nauki, studentom i rozwojowi uczelni.

Wprowadziliśmy i będziemy na Uniwersytecie Przyrodniczym wprowadzać odpowiednie przekształcenia, które mają służyć społeczności akademickiej.

Rozumiem jeszcze istniejące problemy z elektronicznym systemem obiegu dokumentów, w dalszym ciągu doskonalimy go, aby był przyjazny dla wszystkich użytkowników, gdyż od informatycznych technologii nie ma odwrotu.

Usprawniamy też na uczelni system powiązań organizacyjnych wspierający realizację projektów. Szukamy najlepszych sposobów, aby otoczyć większą troską naukowców piszących wnioski i realizujących projekty, uwolnić ich od uciążliwych działań administracyjnych na rzecz skupienia się nad stroną merytoryczną i pracą twórczą.

Pracujemy nad doskonaleniem systemu, który określi ryzyko projektu i wskaże możliwości finansowe korzystne dla naszej uczelni.

Zgodnie z przyjętą formułą na początku kadencji uznaliśmy, że głównymi filarami działania uczelni są: NAUKA, szeroko pojęta EDUKACJA oraz INTEGRACJA Z GOSPODARKĄ w dobrze ułożonym systemie organizacyjnym.

Obecnie niezwykle ważnym staje się nowy program inwestycyjny uczelni. Program ten jest ściśle powiązany z zaplanowanym rozwojem uczelni, a w szerokim aspekcie wpisuje się w program „Zielonej Doliny”. Nasza nowa inwestycja o nazwie „Centrum Innowacyjnych Technologii” (CIT), o wartości blisko 95 mln zł, napotyka na różne problemy formalno-administracyjne, jednakże mam przekonanie, że wspólnie z Zarządem Województwa Dolnośląskiego pokonamy wszystkie przeszkody, bo taką mamy intencję, co zapewne potwierdzi Pan Marszałek.

Tak na marginesie chciałbym zwrócić uwagę, ile tracimy cennej energii, aby walczyć z głupotą wynikającą z nieżyciowych zapisów formalno-prawnych. To apel do Państwa pracujących w administracji, aby nie bać się zamieniać głupotę na mądrość, a zło na dobro. Przecież jesteśmy mądrym narodem, a dajemy się ujarzmiać częstej mizerocie prawnej ujętej w złych przepisach.

Odnosząc się do kluczowych aktywności uniwersytetu chciałbym wskazać na priorytety oraz niezbędne działania.

NAUKA I PROGRAMY BADAWCZE (zarządzane przez prorektora Jarosława Bosego)

Podstawowym elementem  tożsamości uniwersytetu są  jego zasoby intelektualne i potencjał naukowo-badawczy. Uczelnia poprzez badania naukowe rozwija swój prestiż i wpływa na rozwój gospodarki na drodze tworzenia wiedzy przełomowej i użytkowej stanowiącej źródło innowacji, staje się istotnym czynnikiem konkurencyjności na rynkach globalnych. Z wielką przyjemnością chcę poinformować, że nasza uczelnia dołączyła do elitarnego grona Human Resources Excellence in Research. To prestiżowe wyróżnienie nadaje Komisja Europejska.

W pionie nauki ważną korektą w odniesieniu do mijającego roku będą działania ewaluacyjne pomocne w podejmowaniu decyzji przed przystąpieniem do przygotowania wniosku projektowego.

W dalszym ciągu musimy intensywnie tworzyć warunki na rzecz przyspieszenia internacjonalizacji badań i wszelkiej międzynarodowej kooperacji UPWr z innymi jednostkami naukowymi.

Szczególny nacisk chcemy położyć na współpracę w Programie Horyzont 2020 oraz  na współpracę międzynarodową z krajami spoza Europy, w tym z Chinami, bazując na 30-letniej współpracy z tym krajem, co jest ewenementem w skali kraju, którym możemy się szczycić. Tu należy podkreślić, że będziemy wchodzić w aktywne działania programów globalnych, w tym: „Nowy jedwabny szlak”, a  także tzw. działania w obszarze 16+1 uwzględniając „żywność dla przyszłości” we współpracy Europy Środkowej i Azji.

Głównym priorytetem pozostaje zaktywizowanie programów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich i ich realizacja w sieciach krajowych i międzynarodowych. Ważnym elementem jest umacnianie współpracy naukowo-badawczej z całym środowiskiem akademickim i instytucjami naukowymi Wrocławia, w tym z uczelniami Wrocławia, z  Wrocławskim Centrum Nauki EIT+, Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Klastrem NUTRIBIOMED, a także z innymi jednostkami naukowymi w kraju, poprzez wspólnie realizowane projekty.

EDUKACJA (zarządzana przez prorektora Józefa Sowińskiego)

Edukacja jest elementem najmocniej kształtującym wizerunek uczelni.

Celem głównym jest doskonalenie systemu nauczania, tak aby uniwersytet stał się wiodącą jednostką w przestrzeni edukacyjnej Europy, działającą na rzecz rozwoju kompetencji, kreatywności i przedsiębiorczości.

Nasze roczne obserwacje oraz rozmowy ze studentami i nauczycielami akademickimi wskazują na konieczność wprowadzenia zasadniczych korekt organizacyjnych w pionie edukacji i spraw studenckich, które są niezbędne do osiągnięcia wysokiego pułapu porównywalnego ze standardami europejskimi.

Musimy mocno wspierać studenckie instytucje, tj.: samorządy, koła naukowe, grupy twórcze, wolontariat oraz inne organizacje wpływające na wzrost aktywności naukowej i społecznej studentów.

Liczymy na współpracę z organizacjami studenckimi w kierunku aktywnego udziału studentów w życiu naukowym uczelni poprzez wspólne warsztaty, panele dyskusyjne, seminaria, projekty badawcze itp.

Bardzo ważnym działaniem prorozwojowym jest poszerzanie oferty o kolejne kierunki studiów w języku angielskim oraz studiów z podwójnym dyplomowaniem, w celu przyspieszenia realizacji procesu internacjonalizacji.

Jednym z najważniejszych działań jest dążenie do osiągnięcia standardów europejskich i zmniejszenie liczby godzin na rzecz samodzielnego kształcenia się studentów, oraz kształcenia aktywnego, np. metodą projektową.

Będziemy kontynuować unowocześnianie bazy i warunków socjalnych dla studentów, w tym podniesienie standardu domów akademickich, chcemy też zwiększyć pomoc dla osób niepełnosprawnych i ich wspieranie we wszystkich aspektach procesu dydaktycznego.

WSPÓŁPRACA Z GOSPODARKĄ (zarządzana przez prorektor Annę Chełmońską-Soytę)

Kluczowym i egzystencjonalnym warunkiem sukcesu uczelni jest szeroko pojęta współpraca z biznesem i administracją samorządową przy wsparciu administracji rządowej. Konieczne jest mocne zaangażowanie się na rzecz wykorzystania mechanizmów finansowego wsparcia procesów innowacyjnych w realizacji strategicznych inwestycji służących nauce i rozwojowi uczelni, a w efekcie służących rozwojowi biznesu i społeczeństwa w regionie oraz w kraju.

Realizowane programy „Zielona Dolina” i „Odra” będą się przyczyniały do rozwijania własnego  ekosystemu współpracy z podmiotami gospodarczymi poprzez wykorzystanie własnej i zewnętrznej infrastruktury badawczej.

W oparciu o zdiagnozowane potrzeby gospodarki zostaną zwiększone działania zmierzające do realizacji prac dyplomowych na rzecz podmiotów działających w obszarze biznesu.

Przewidujemy daleko idące wspieranie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości oraz tworzenie spółek spinowych i start-up-owych, działających na rzecz transferu wiedzy do gospodarki.

Duży nacisk będzie położony na rozwijanie szerokiej współpracy z absolwentami. Absolwenci to nasi dozgonni ambasadorowie.

Zależy nam bardzo m.in. na zwiększeniu aktywności wydziałowych rad biznesu z możliwością wykorzystania ich potencjału dla rozwoju uczelni.

ROZWÓJ UCZELNI W ASPEKCIE ZASOBÓW LUDZKICH, INFRASTRUKTURY I INWESTYCJI (zarządzany przez prorektora Adama Szewczuka)

Pozycja uczelni umacniana jest kompleksowo, zarówno w oparciu o wyżej omówione filary, tj.: naukę, edukację i współpracę z gospodarką, jak i poprzez rozwijanie infrastruktury, w tym badawczej, z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami i ich wyposażeniem.

O pakiecie inwestycyjnym pod nazwą: Centrum Innowacyjnych Technologii już wspominałem. W ramach tego pakietu powstanie 6 inwestycji, tj.: Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności na Biskupinie, Centrum Produktu Regionalnego w Pawłowicach, Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej w Psarach, Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt przy pl. Grunwaldzkim, Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej na Swojczycach, Centrum Diagnostyki Chorób Roślin przy ul. Norwida.

W tym miejscu chcę bardzo mocno zaprosić naszych dolnośląskich przedsiębiorców do współpracy: proszę połączyć wasz potencjał gospodarczy z naszymi możliwościami naukowo-badawczymi. To będzie dobrze służyć rozwojowi regionu.

Szanowni Państwo,
wielkim dla nas wyzwaniem jest nowa Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym, która weszła w proces konsultacji społecznych. Szanujemy ogromny wkład pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a zwłaszcza Pana Premiera Jarosława Gowina i Pana Ministra Piotra Dardzińskiego. Będziemy wspierać wszystkie działania służące nowoczesności szkolnictwa wyższego. Jest to ustawa, która jeszcze nabiera kolorytu przed jej zatwierdzeniem. Jestem przekonany, że ustawa ta będzie służyć uczelniom i ich autonomii z wizją i świadomością działań innowacyjnych oraz prospołecznych. Przy okazji chciałbym podziękować Panu Ministrowi Piotrowi Dardzińskiemu za jego życzliwość dla naszej uczelni.

Jako uczelnia przyrodnicza, odpowiedzialna za program „Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” musimy ściśle współpracować z instytucjami rządowymi w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w łańcuchu produkcyjnym, a także w kontekście funduszy i finansowania programów związanych z profilaktyką zdrowotną w aspekcie produkcji żywności nowej generacji i żywności wysokiej jakości. Bardzo cenię sobie współpracę z Panem Ministrem Jarosławem Pinkasem i bardzo dziękuję za życzliwość i wsparcie dla naszych działań obejmujących program „Zielonej Doliny”, który może się stać zaczątkiem narodowego programu „Żywność i Zdrowie”. Liczę Panie Ministrze na wsparcie Rządu Polskiego dla tej inicjatywy, gdyż żywność wysokiej jakości jest polską inteligentną specjalnością.

Chciałbym w tym miejscu także serdecznie podziękować Panu dr. Wojciechowi Myśleckiemu za bardzo mocne wspieranie programu „Zielona Dolina”. Myślę, Panie Doktorze, że uda się nam wprowadzić ten program do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, co byłoby wielką sprawą dla mojej uczelni, środowiska akademickiego regionu i Polski. Dziękuję też Panu za umożliwienie współpracy z Bankiem Zachodnim i Grupą Santander.

Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmując działania w nowej strategii muszą wykazać się odwagą i aktywnością w podejmowaniu ryzyka, aby rozwiązywać problemy stworzone przez ludzi, pokonując je dążyć do sukcesu. Dlatego jeszcze raz powtórzę, że kluczowym ogniwem w osiągnięciu tego sukcesu jest człowiek, człowiek naszej Alma Mater, ja, ty, oni, a także człowiek z zewnątrz, tj. nasi przyjaciele z innych uczelni – rektorzy, nasi przyjaciele z instytucji administracyjnych – marszałkowie i ich współpracownicy i wojewodowie i ich współpracownicy, ludzie z rządu oraz wszystkie osoby nam sprzyjające.

Tak, to my ludzie tworzymy środowisko sukcesu. Dlatego ludzi trzeba kochać, bo oni w miłości nie są zdolni do czynienia zła.

Stawiam na zaangażowanie w rytm pracy uczelni studentów, doktorantów i młodej kadry nauki. Wierzę, że kadra adiunktów będzie szybko podnosić swoje kwalifikacje naukowe, a kadra profesorska będzie rozsławiać naszą uczelnię.

Twórzmy zatem atmosferę współpracy i czerpmy stąd naszą radość. Wspomniany dzisiaj David Hawkins w książce „Siła czy Moc” czynnik radości plasuje na najwyższych poziomach świadomości. Podążajmy w tym kierunku.

Nadając ton przyszłości musimy już dzisiaj tworzyć konsorcja naukowo-biznesowe i budować wielki potencjał edukacyjny oraz instytucje transferu wiedzy.

Ja wierzę, że wspólnie z całą społecznością akademicką osiągniemy cel z wielkim sukcesem. To jest moje wielkie pragnienie, które nieustannie podkreślam, powołując się na słowa Paolo Coelho, że cały wszechświat nam sprzyja, jeśli czegoś bardzo pragniemy i wspiera nas w dążeniu do sukcesu aż go osiągniemy.

Jednakże nie wolno ulec zwątpieniu i obawom dlatego trzeba za Ewangelią przyjąć paradygmat ujęty w trzech słowach „Nie lękajcie się”. Są to słowa otuchy i wzmocnienia. Niech to będzie też naszą dewizą.

Pan Kajetan Pyrzyński we fragmencie swego poematu w pogodnym nastawieniu pisze o możliwej naszej polskiej przyszłości, przyszłości zgody.
Cytuję mały fragment:

„……..W której będzie zapisany
Nowy Casus z Panem Bogiem
Smutek będzie zakazany
Szczęście będzie zaś wymogiem”.

Zatem nie lękając się podążajmy za szczęściem i marzeniami, które staną się faktem dla naszego wspólnego dobra i dla naszej przyszłości.

Użyłem w moim wystąpieniu kilka sformułowań górnolotnych, czasem filozoficznych powołując się na różnych myślicieli. Zrobiłem to z przekonaniem, gdyż jeśli coś rzeczywiście chcemy osiągnąć to musi być w nas MOC, a nie obawa, WIARA, a nie utyskiwania o problemach. Chciałbym, aby tchnienie mocy rozwinęło wolę do wielkich działań i wysiłku całej społeczności naszej uczelni w dążeniu do zapisanego nam sukcesu.

Rok akademicki 2017/2018 uważam za rozpoczęty:  
„QUOD FELIX, FAUSTUS FOTUNATUMQUE SIT”

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg