eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Harmonia nauki: „Sound of Science” – nowy film promocyjny UPWr

„Sound of Science” – nowy film promocyjny UPWr, to projekt, który wychodzi poza tradycyjne granice prezentowania nauki. Korzystając z ASMR, zaawansowanych technologii akustycznych oraz zaskakujących kontekstów wprowadza w fascynujący świat dźwięków nauki.

Jak brzmi nauka? 

Laboratoria i urządzenia laboratoryjne, stacje badawcze, środowisko naturalne lasów, harmonia ula czy w końcu tkanka miasta, której jesteśmy częścią, tworzą symfonię dźwięków. Przywykliśmy do nich i nie zwracamy na nie uwagi. Część dźwięków jest tak cicha, że nie usłyszymy ich w codziennym zgiełku. Film „Sound of Science” zatrzymuje nas i uczy je rozpoznawać. Tworzy oś, wokół której pojawiają się kolejne scenerie, w których prowadzą swoje prace naukowcy i uczą się studenci.

Samoistna odpowiedź meridianów czuciowych (ASMR)

Jednym z głównych zabiegów wykorzystanych w filmie jest zjawisko znane jako ASMR. Jest to termin opisujący odczucie przyjemnych dreszczy lub ciepła, najczęściej zaczynających się na skórze głowy i przemieszczających się w dół kręgosłupa. ASMR jest często wywoływane przez bodźce wizualne i dźwiękowe, takie jak szept czy delikatne dotykanie. W filmie „Sound of Science" ASMR posłużyło jako narzędzie do zanurzenia się w doświadczenie dźwięków nauki, pokazało przestrzenie, w których na co dzień obcujemy z nauką: od laboratoriów, pracowni studenckich, stacji badawczych po środowisko leśne czy wrocławskie ulice. 

Różnorodność dźwiękowa, oś i serce filmu

Wykorzystując kamery akustyczne Pracowni Audiosfery i Akustyki Środowiska Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu, optyczne obiektywy makro, zwinne i szybkie drony, udało się nie tylko uchwycić najdrobniejsze niuanse dźwięku, ale również je zwizualizować. Film jest więc nie tylko audycją, ale i wizualnym spektaklem.

Całość filmu połączona jest osią, w której kluczową rolę odgrywa dźwięk bicia ludzkiego serca. Jest on metaforą pulsu, który bije w sercu każdej nauki i każdego badania, ale tworzy też dosłowny beat, synchronizujący różne elementy filmu.

„Sound of Science" to wielopoziomowe doświadczenie sensoryczne. To projekt, który ma na celu nie tylko promocję nauki, ale również pokazanie całej jej różnorodności i fascynującej głębi. Obejmuje zarówno świat dźwięków natury, jak i dźwięki tworów ludzkiej myśli naukowej i technologicznej, a wszystko to połączone w harmonijną całość dzięki wykorzystaniu ASMR, technologii wizualnych i akustycznych. 


Film nie powstałby bez życzliwej pomocy pracowników i studentów UPWr (ogromne podziękowania dla studentów architektury krajobrazu i inżynierii środowiska, którzy w filmie zagrali). Każda tak duża produkcja to nowe doświadczenie i nieoczekiwane zwroty akcji (swój udział w filmie mieli między innymi…. płetwonurkowie, przygoda, której udziałowcami stali się niektórzy z Państwa. Za to bardzo dziękujemy.

Powrót
03.10.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg