eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021

Tylko do konkursu Interstudent 2021 wpłynęło 140 zgłoszeń. Kapituła konkursów na najlepszego studenta zagranicznego i Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021 – pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Mężyka – wybrała zwycięzców. Gwiazdą Marketingu została Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021 i najlepszych studentów zagranicznych w Polsce poznaliśmy podczas dwóch gal, towarzyszących konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2021” organizowanej wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP i rektora Politechniki Śląskiej w konkursie Interstudent 2021 w kategorii Studia licencjackie wyróżniła Larę Marię Guedes Goncalves Costa z Brazylii, studentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studia magisterskie – Marlon Souza Luis z Kanady z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w kategorii Studia doktoranckie Yasha Chawla z Indii, studiującego na Politechnice Wrocławskiej.

Kapituła przyznała też nagrody specjalne – otrzymali je student Uniwersytetu Łódzkiego Deepjyoti Nath z Indii, za skonstruowanie i wdrożenie w dobie pandemii robota do dezynfekcji sal oraz Aliaksandra Shmyk z Białorusi, studentka Politechniki Warszawskiej doceniona za popularyzację nauki, techniki i robotyki.

Interstudent 2021 – najlepszy doktorant z zagranicy to Iash Chawl z Indii, student Politechniki Wrocławskiej
Interstudent 2021 – najlepszy doktorant z zagranicy to Iash Chawl z Indii, student Politechniki Wrocławskiej
fot. PWr

Po raz kolejny wyróżniono też Gwiazdy Umiędzynarodowienia, a więc osoby, które swoją pracą wnoszą niebagatelny wkład w rozwój tego obszaru w polskim szkolnictwie wyższym. Kapituła konkursu przyznała w tym roku Nagrodę Specjalną, którą wyróżniono prof. Wiesława Banysia, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego, sprawującego tę funkcję przez dwie kadencje i byłego przewodniczącego KRASP.

W kategorii  Gwiazda Zarządzania (Managment Star) wyróżniono prof. Stanisława Kistryna z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagroda dla Gwiazdy Kształcenia (Teaching Star) trafiła do dr inż. Justyny Trojanowskiej z Politechniki Poznańskiej, Gwiazdą Badań (Research Star) została prof. Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Nagroda dla Wschodzącej Gwiazdy trafiła do rąk Antona Blazheyeva z Politechniki Lubelskiej, a  Gwiazdą Dyplomacji Publicznej został profesor honorowy Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki.

Kapituła konkursu Gwiazdy Umiędzynarodowienia wyróżniła też Uniwersytet Przyrodniczy, a dokładniej dyrektor Biura Rekrutacji Paulinę Boroń-Kacperek, która została Gwiazdą Marketingu (Marketing Star).

Dyrektor Biura Rekrutacji UPWr Paulina Boroń-Kacperek Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2021 w kategorii Marketing
Dyrektor Biura Rekrutacji UPWr Paulina Boroń-Kacperek Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2021 w kategorii Marketing
fot. Tomasz Lewandowski

– Ta nagroda to docenienie nie tylko pracy całego zespołu, którym kieruję, ale przede wszystkim Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który postawił na wielowymiarowe umiędzynarodowienie. My, mając cel, stanęliśmy przed wyzwaniem, jak rozpromować ofertę studiów uczelni przyrodniczej – mówi Paulina Boroń-Kacperek, która przyznaje, że łatwo nie było, bo zgodnie z badaniami międzynarodowymi kierunki przyrodnicze wybiera zaledwie 1-2% kandydatów zagranicznych. Należało więc przekonać kandydatów poszukiwanych poza Polską, że studia na tych kierunkach dadzą im możliwości kariery, zapewnią dobrą przyszłość, godziwe zarobki i uznanie społeczne.

– Plany strategiczne oczywiście można mieć bardzo ambitne, ale dla nas kluczowe było i jest zainicjowanie tego najważniejszego momentu –poznanie przez kandydatów spoza Polski naszej oferty. Zdobyliśmy środki na działania promocyjne w dwóch projektach NAWA, dzięki którym stworzyliśmy nowoczesne narzędzia, oczekiwane przez pokolenie Z – opowiada dyrektor Paulina Boroń-Kacperek, dodając, że chyba na całym świecie i we wszystkich instytucjach marketingowcy zawsze narzekają, że brakuje im środków na działania. Tym bardziej więc z zespołem ma powody do radości (i dumy), bo oni te środki potrafią zdobyć i dzięki temu profesjonalizować promocję oferty studiów na międzynarodowym poziomie. 

Statuetka wręczona zwycięzcy konkursu Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021
Statuetka wręczona zwycięzcy konkursu Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021
fot. Tomasz Lewandowski

– Ale wiem też, że ciągle się uczymy i gdyby nie porażki, to nie udałoby się nam wprowadzać zmian. Można więc powiedzieć, że elastyczność i doświadczenie są naszym kluczem do niełatwego sukcesu – podkreśla dyrektor Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dodając, że dążenie do osiągnięcia umiędzynarodowienia z perspektywy zadań i celów w obszarze marketingu jest tak wielopoziomowe i wielowątkowe, że zawsze dąży się do osiągnięcia kolejnego stopnia zaangażowania i realizacji celów cząstkowych. I wylicza: to wzrost liczby studentów z zagranicy, stała praca nad rozpoznawalnością uczelni i jej najwybitniejszych naukowców oraz reagowanie na wyzwania i zmiany, jakie przynosi otaczający nas świat.

Aleksandra Winkler, Maria Hryceniak i Paulina Boroń-Kacperek – specjalistki od rekrutacji
Aleksandra Winkler, Maria Hryceniak i dyrektor Paulina Boroń-Kacperek – specjalistki od rekrutacji
fot. Tomasz Lewandowski

– Rekrutacja w obszarze międzynarodowym tak naprawdę przebiega w ogromnej mierze w rzeczywistości wirtualnej, ale pandemia, z którą zmagamy się od roku, pogłębiła ten wymiar i wymaga od nas poszukiwania nie tylko nowych narzędzi – dyrektor Biura Rektutacji UPWr nie kryje, że równie ważna jest odwaga i czas. Przed pandemią bowiem wydawało się, że każda decyzja i każdy proces za nią stojący wymagają tygodni, a czasem i miesięcy analiz. Dzisiaj ten czas się skraca i decyzje muszą być podejmowane szybciej.

– I to jest kolejne wyzwanie dla nas: otworzyć się na tempo zmian, ale wiem, że dla takiego zespołu, jaki jest w Biurze Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu po prostu nie istnieje słowo „niemożliwe” – uśmiecha się Paulina Boroń-Kacperek.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg