Dr El Sayed Ali zajął III miejsce w konkursie Falling Walls Lab Wrocław

Pochodzący z Egiptu naukowiec UPWr, dr El Sayed Ali zajął trzecie miejsce w konkursie Falling Walls Lab Wrocław dzięki swoim badaniom nad potencjałem mykobiomu flory leśnej i biopigmentami.

Falling Walls Lab to międzynarodowe forum dla innowatorów, kreatorów i wizjonerów będących na początku swojej kariery. Konkurs powstał po to, by promować wyjątkowe pomysły i umożliwić nawiązanie kontaktów z najbardziej obiecującymi naukowcami i przedsiębiorcami z całego świata.

Zadaniem uczestników jest przedstawienie w trzy minuty wyników swoich badań czy pomysłów biznesowych przed ekspertami zasiadającymi w jury oraz przed całą publicznością.

Dr El Sayed
Dr El Sayed Ali wygłasza swoją prezentację
fot. archiwum prywatne

Badania dr. El Sayed Aliego koncentrują się na odkrywaniu i produkcji naturalnych produktów o zastosowaniu przemysłowym, takich jak immunosupresyjny kwas mykofenolowy używany w zapobieganiu ostrych odrzutów przeszczepów, taksol i winblastyna, czyli leki przeciwnowotworowe, glikozyd nasercowy mający zdolność poprawy wydolności pracy serca, digoksyna – stosowana w medycynie głównie do leczenia niewydolności serca oraz biopigmenty. W ciągu ostatnich kilku lat jego zainteresowania badawcze poszerzyły się o wykorzystanie endofitów grzybowych do syntezy różnych nanomateriałów, jako ekologicznej, opłacalnej i przyjaznej środowisku platformy.

Dr El Sayed Ali
Dr El Sayed Ali odbierający III miejsce
fot. archiwum prywatne

Wraz z zespołem naukowców z UPWr pracuje też nad opracowanem opłacalnego procesu fermentacji naturalnych pigmentów. Okrywając nowe związki bioaktywne, szukając nowych karotenoidów i innych biopigmentów i opracowując opłacalny proces produkcji uwolnią potencjał tych mikroorganizmów. Zasadniczo, naturalne pigmenty (barwniki) składają się z szerokiej gamy bioaktywnych związków, które są stosowane w przemyśle jako barwniki żywności, suplementy diety, farmaceutyki, kosmetyki czy pasza dla drobiu. A aktualnie wzrasta zapotrzebowanie na odkrycie nowych źródeł naturalnych pigmentów, głównie ze względu na toksyczne efekty wywołane przez syntetyczne barwniki stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Falling Walls Lab Wrocław miało miejsce 22 września w Oratorium Marianum w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wydarzenia interdyscyplinarne jury złożone z ekspertów ze środowiska akademickiego i sektora publicznego pod przewodnictwem prof. Anny Chełmońskiej-Soyty z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyłoniło zwycięzców.

sukcesy