eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorant UPWr z sercem do psich serc

Justyn Gach, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, pod okiem prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak prowadzi badania dotyczące najczęściej występującej choroby serca u psów, czyli choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej, prowadzącej do niewydolności lewokomorowej serca.

Pierwszy raz o doktoracie Justyn zaczął myśleć mniej więcej w połowie studiów – na trzecim roku. – Już wtedy wiedziałem, że chcę się kształcić i rozwijać w dziedzinie kardiologii weterynaryjnej. Podczas studiów miałem okazję brać udział w ,,życiu’’ Gabinetu Kardiologii na Katedrze Chorób Wewnętrznych – zarówno od strony klinicznej jak i naukowej – mówi Justyn Gach, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr. Pracę realizuje pod okiem prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak, pod której kierownictwem stawiał swoje pierwsze kroki w dziedzinie nauki oraz promotorki pomocniczej dr Izabeli Janus z Katedry Patologii.

– Pomysł na napisanie pracy doktorskiej zrodził się naturalnie z biegiem czasu, następnie powstał plan na sam doktorat, a ostatecznie napisaliśmy projekt na grant NCN. W czerwcu 2021 roku otrzymałem telefon od prof. Noszczyk-Nowak z informacją, że udało się! Mamy grant – na ponad pół miliona złotych! Cztery miesiące później rozpocząłem swój pierwszy dzień, jako doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr – opowiada Justyn.

osluchiwanie psa
Spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego choroba zwyrodnieniowa zastawki mitralnej stanowi blisko 75% przypadków
fot. Shutterstock

Swoje promotorki Justyn Gach poznał w trakcie studiów, więc pracuje z nimi na płaszczyźnie naukowej już od kilku lat. – Rozpoczynając kształcenie w Szkole Doktorskiej dobrze wiedziałem z kim współpracuję i z kim będę pracować. Dokładnie wiem, czego mogę się spodziewać od moich mentorek i one również wiedzą, na co mnie stać. Ponadto, miałem już wykonane badania pilotażowe do swojego projektu, co ułatwiło mi w znacznym stopniu rozpoczęcie pracy nad tezą badawczą. Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym rozpoczynam nowy projekt – a doktorat jest sporym projektem – z osobą, której praktycznie nie znam – opowiada doktorant.

– Justyn jest bardzo ambitnym młodym naukowcem, stawiającym problemy badawcze wywodzące się z realnych sytuacji klinicznych. Jest bardzo samodzielny i opanował też unikatowy, jak na lekarza weterynarii, warsztat. Nasza współpraca rozpoczęła się już podczas ostatnich lat studiów Justyna, a jej efektem była pierwsza wspólna publikacja. Aktualnie Justyn kończy etap zbierania materiału badawczego i czeka go analiza pod okiem dr Izabeli Janus. Ma też zaplanowany staż naukowy pod okiem czołowego kardiologa weterynaryjnego prof. Gerharda Wessa z Uniwersytetu w Monachium – mówi o współpracy z doktorantem prof. Noszczyk-Nowak.

W poszukiwaniu sposobu na poprawę leczenia, komfortu i rokowania pacjentów

Badania Justyna dotyczą najczęściej występującej choroby serca u psów, czyli choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej prowadzącej do niewydolności lewokomorowej serca. Spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego stanowi blisko 75% przypadków – występuje zdecydowanie częściej niż u ludzi. Objawy kliniczne poprzedzone są na ogół długotrwałą fazą bezobjawową, podczas której dochodzi do stopniowo nasilających się zmian w morfologii serca. Postępujące, często wieloletnie zmiany zwyrodnieniowe zastawki mogą być przyczyną przeciążenia objętościowego lewego przedsionka i lewej komory serca. Wraz z pogłębiającą się jej niedomykalnością rośnie objętość krwi cofającej się przez zastawkę. Powoduje to stopniowy wzrost ciśnienia krwi w jamach serca, a w konsekwencji poszerzenie lewego przedsionka, pierścienia włóknistego zastawki mitralnej oraz lewej komory serca.

By lepiej poznać przebieg choroby Justyn bada jedną z części aparatu zastawkowego, mianowicie struny ścięgniste. Razem z prof. Noszczyk-Nowak zbadają zmiany histologiczne oraz strukturalne strun ścięgnistych zastawki mitralnej, ich wytrzymałość na rozciąganie i korelację między tymi zmianami a zmianami mechanicznymi w poszczególnych stadiach choroby.

stary pies
Doktorat Justyna dotyczy najczęściej występującej choroby serca u psów, czyli choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej prowadzącej do niewydolności lewokomorowej serca
fot. Shutterstock

– Prowadzone badania mają nas przybliżyć do lepszego poznania mechaniki strun ścięgnistych i ostatecznie pomóc w predykcji jednej z komplikacji choroby zwyrodnieniowej, czyli epizodu pęknięcia lub zerwania struny. Jest to moment znacznego pogorszenia stanu klinicznego i rokowania naszych pacjentów – tłumaczy doktorant, podkreślając, że chciałby, by jego działalność choć w niewielkim stopniu przyczyniła się do lepszego zrozumienia chorób serca u zwierząt i docelowo poprawiła leczenie, komfort i rokowanie pacjentów.

– Jestem zafascynowany ideą prac klinicznych i jest to coś, co chciałbym kontynuować w przyszłości. Tytuły czy inne osiągnięcia nie są dla mnie aż tak istotne. Natomiast zaproponowanie nowatorskiej metody leczenia, wydłużenie czasu przeżycia pacjenta, poprawa komfortu jego życia i na koniec wdzięczność jego opiekuna – żaden tytuł nie jest w stanie dorównać temu uczuciu – mówi doktorant, który w przyszłości chce kontynuować pracę kliniczną jako główną część życia zawodowego. – Jestem jednak ściśle związany z nauką i myślę, że nigdy z niej nie zrezygnuję. W jakiej formie będę ją kontynuować, to pokaże przyszłość – na ten moment mam dwie alternatywy. Aktualny cel, to realizacja doktoratu – podsumowuje Justyn.

is

Powrót
29.12.2022
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg