Doktorant UPWr z nagrodą Interstudent

Waheed Adewale Rasaq, pochodzący z Nigerii doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zdobył nagrodę w konkursie Interstudent dzięki swojemu wkładowi w badania nad gospodarką odpadami. Wyróżnił go nie tylko wkład w naukę, ale i zaangażowanie w życie społeczne uczelni.

Konkurs Interstudent, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, nagradza najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wykształcenie na polskich uczelniach. – Szukamy dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni – mówią o konkursie organizatorzy wydarzenia.

Waheed Rasaq rozpoczął swoją akademicką karierę na Uniwersytecie Aleksandrasa Stulginskisa na Litwie, gdzie w 2017 roku ukończył studia licencjackie z inżynierii hydraulicznej. Następnie kontynuował edukację na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra inżynierii środowiska i ochrony środowiska.

Obecnie doktorant jest członkiem Szkoły Doktorskiej UPWr, gdzie realizuje doktorat pod okiem promotora prof. Andrzeja Białowca. Jego badania dotyczą gospodarki odpadami, procesów termicznej, wysokociśnieniowej konwersji odpadów organicznych i waloryzacji wytwarzanych materiałów.

Waheed
Waheed Rasaq
fot. archiwum prywatne

Oprócz pracy nad doktoratem, Waheed zaangażowany był też w realizację projektu badawczego w ramach programu Preludium 18, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), dzięki któremu poszerza wiedzę w zakresie zarządzania odpadami, produkcji biogazu i oczyszczania ścieków.

Waheed otrzymał także własny grant NCN Preludium 22 za projekt dotyczący przekształcania osadów ściekowych w wartościowe produkty. Projekt łączy różne dziedziny, takie jak inżynieria środowiska i biotechnologia, by opracować efektywny sposób recyklingu i odzyskiwania substancji z osadów. Głównym celem jest znalezienie optymalnych warunków dla procesów hydrotermalnych i biologicznych, aby maksymalizować produkcję użytecznych substancji z odpadów. Wyniki mają pomóc w tworzeniu systemów zero-waste zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Grantem nagrodził Waheeda również Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Na badania nad przekształcaniem odpadów żywnościowych w hydroczar i lipidy przyznano mu dofinansowanie z programu Innowacyjny Doktorat.

Doktorant może się pochwalić się też imponującym rekordem publikacji – od 2020 roku opublikował 13 artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych o wysokich wskaźnikach wpływu, takich jak Frontiers in Energy Research, Journal of Food Process Engineering czy Global Nest Journal.

Gala interstudent
Waheed Rasaq odebrał w Poznaniu nagrodę Interstudent
fot. archiwum prywatne

– Waheed jest bardzo zaangażowany w pracę naukową i współpracę z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz naukowcami z różnych jednostek badawczych – mówi o doktorancie promotor, zwracając uwagę na to, że doktorant brał udział m.in. w konferencji w Wenecji, trzymiesięcznym stażu naukowym w BOKU w Wiedniu i współpracuje z dr Chinenye Adaobi Igwegbe, Naukowczynią w Katedrze Inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie Nnamdi Azikiwe w Nigerii, która obecnie realizuje staż naukowy na UPWr w Katedrze Biogospodarki Stosowanej. Jest członkiem wiodącego zespołu badawczego Waste and Biomass Valorization Group.

Prof. Białowiec podkreśla też, że doktorant zaangażowany jest też w życie społeczne uczelni. Reprezentował UPWr w zawodach takich jak Survival Race, Bieg Firmowy i Wild Run. Jest też członkiem m.in. drużyny wioślarskiej i biegoweji. Był też pełnomocnikiem w poprzedniej kadencji Rady Samorządu Doktorantów.

sukcesy