eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Biuro Karier – most między edukacją a karierą zawodową

UPWr oferuje studentom i absolwentom kompleksową pomoc w kształtowaniu ścieżki zawodowej dzięki działalności Biura Karier. Indywidualne konsultacje, szkolenia, monitorowanie losów zawodowych absolwentów czy aktywna współpraca z firmami i instytucjami to tylko niektóre z działań, które wymieniają doradcy. Praca biura została niedawno doceniona także w Dolnośląskiej Sieci Biur Karier.

Wyróżnienie w Dolnośląskiej Sieci Biur Karier

Osiągnięcie statusu biura koordynującego w Dolnośląskiej Sieci Biur Karier stanowi znaczący sukces dla Sekcji Biura Karier Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pełniący obowiązki kierownika Jakub Kwaśnicki z dumą opowiada o tym wyróżnieniu, podkreślając jego istotność zarówno w kontekście prestiżu, jak i nowych wyzwań.

– To dla nas wielki zaszczyt. Zostaliśmy wybrani w głosowaniu, także widać, że inne biura nam zaufały – mówi Jakub Kwaśnicki. Jako koordynator, UPWr odpowiada teraz za organizację spotkań z udziałem osiemnastu biur z całego regionu, m.in. z Wrocławia, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. W swojej nowej roli, Biuro Karier będzie wytyczało tematy spotkań i działało jako sekretarz oraz organizator. Jakub Kwaśnicki podkreśla, że spotkania zawsze odbywają się w atmosferę współpracy i przyjaźni. – My się spotykamy jako dobrzy przyjaciele, bo przecież mamy ten sam cel, zajmujemy się przygotowaniem studentów do wejścia na rynek pracy. Wymieniamy się więc doświadczeniami, udzielamy sobie rad, wymieniamy się najnowszymi informacjami z rynku pracy i metodami wsparcia studentów – mówi Jakub Kwaśnicki.

Doradcy Biura Karier
Doradcy Biura Karier (od lewej) Jakub Kwaśnicki, Mirosław Ozdoba, Arleta Morawiec-Kaźmierczak i Karolina Lesiak
fot. Tomasz Lewandowski
Biuro było widoczne też ostatnio w Ogólnopolskiej Konferencji Akademickich Biur Karier, na której prelegentem był m.in. Mirosław Ozdoba – doradca do spraw rozwoju postaw przedsiębiorczych i karier zawodowych studentów, a także włączyło się w ogólnopolski projekt „Gra o karierę– Biura Karier dla Ciebie” pod patronatem komisji ds. akademickich biur karier przy KRASP. Doradcy biura podkreślają, że w planach mają także organizację targów pracy.

Indywidualne konsultacje albo szkolenia grupowe

Kluczowym elementem oferty Sekcji Biura Karier są indywidualne konsultacje, zarówno stacjonarnie jak i online. – Pomagamy studentom w personalizowaniu dokumentów aplikacyjnych pod konkretne oferty pracy czy też organizujemy symulacje rozmów kwalifikacyjnych, dostosowując je do konkretnych stanowisk. Wcielamy się w postać rekrutera, a studenci mogą przećwiczyć standardową rozmowę kwalifikacyjną, podczas której dopasowujemy i dostosowujemy te pytania pod konkretne stanowisko. Przeprowadzamy też np. analizy stylu myślenia i działania za pomocą narzędzi typu FRIS – mówi Karolina Lesiak, podkreślając dodatkowo, że na stronie internetowej i mediach społecznościowych biura doradcy udstępniają aktualne oferty pracy.

Arleta Morawiec-Kaźmierczak zwraca zaś uwagę, że oferowane są także szkolenia grupowe, które obejmują zarówno kompetencje miękkie, jak i zawodowe. Szkolenia te są otwarte dla studentów, absolwentów i doktorantów UPWr. – Najczęściej prowadzimy szkolenia z kompetencji miękkich, jak np. personal brandingu, autoprezentacji, negocjacji. Biuro oferuje także szkolenia związane z przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych i wystąpień publicznych, jak również z zakresu przedsiębiorczości – o umowach, kredytach czy zakładaniu działalności, a także z praw oraz obowiązkach pracownika i pracodawcy – tłumaczy Pani Arleta.

szkolenia
Biuro oferuje szkolenia związane m.in. z przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych i wystąpień publicznych, jak również z zakresu przedsiębiorczości – o umowach, kredytach czy zakładaniu działalności, a także z praw oraz obowiązkach pracownika i pracodawcy
fot. Tomasz Lewandowski

Biuro Karier zajmuje się również organizacją programów rozwojowych dla wybranej grupy studentów. W bieżącym roku program ten obejmuje osiem osób, które mają szansę na wszechstronny rozwój zawodowy pod opieką ekspertów. Arleta Morawiec-Kaźmierczak, szczegółowo opisuje strukturę programu, zaczynając od sesji developmentowej. – Ta faza programu koncentruje się na ocenie umiejętności studentów poprzez różne symulacje – od zadań praktycznych, przez rozmowy, aż po prezentacje. Następnie, uczestnicy przechodzą do etapu oceny, gdzie otrzymują szczegółowe informacje na temat ich kompetencji. Kolejnym krokiem są specjalistyczne szkolenia, mające na celu rozwijanie tych umiejętności, które zostały zidentyfikowane jako kluczowe w fazie oceny. Program kończy się indywidualnym procesem coachingowym, pozwalającym na skupienie się na osobistym rozwoju, po wcześniejszej pracy zespołowej. Całość tworzy kompleksowy system wsparcia, przygotowujący studentów do efektywnego wejścia na rynek pracy – tłumaczy doradczyni Biura Karier.

Jakub Kwaśnicki, dodaje, że doradcy angażują się także w monitorowanie losów zawodowych absolwentów. Śledzenie sukcesów absolwentów nie tylko dostarcza inspirujących historii, ale również pozwala na ciągłą adaptację programów rozwojowych, by lepiej odpowiadały na potrzeby rynku pracy. Kierujący Biurem Karier wskazuje także na ważną rolę biura w zbieraniu i udostępnianiu ofert pracy bezpośrednio od pracodawców, zarówno przez tradycyjne kanały, jak i np. Extranet studencki. Oprócz tego, biuro pomaga w organizacji wolontariatów i nieobowiązkowych praktyk zawodowych, które są podstawą w budowaniu ścieżki kariery. 

 – Drodzy studenci, możecie do nas napisać maila, zadzwonić, zapytać się, czy jesteśmy dostępni albo przyjść stacjonarnie. Pracujemy tu dla Was, więc serdecznie zapraszamy. Jesteśmy całkiem mili! – podkreślają żartobliwie doradcy Biura Karier, zapraszając na konsultacje. 

Oferta Biura Karier

Powrót
18.01.2024
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg