Bioróżnorodność i drzewa – projekt architektów krajobrazu i XVII LO

W piątek, 13 października 2023 roku, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, odbyło się niezwykłe wydarzenie pod nazwą „Tree BioBlitz – Tree Biodiversity Event”. To spotkanie poświęcone edukacji młodzieży szkolnej w zakresie bioróżnorodności oraz roli drzew w środowisku miejskim, a także uczestnictwu w nauce obywatelskiej.

Sam projekt to pomysł Atlantyckiego Uniwersytetu Technologicznego z Irlandii, a realizowany jest w ramach sojuszu EU GREEN, a konkretnie pakietu prac WP5 – skoncentrowanych na zaangażowaniu na rzecz zrównoważonych społeczeństw i gospodarek.

Tree BioBlitz, czyli jak chronić drzewa w mieście?

W wydarzeniu wzięła udział młodzież z XVII LO pod opieką Doroty Milewskiej-Skotny. Młodzi uczestnicy zostali wprowadzeni w fascynujący świat drzew w mieście i dowiedzieli się, jak mogą aktywnie przyczynić się do ich ochrony. Dodatkowo mieli okazję wziąć udział w interaktywnych warsztatach, podczas których mogli rozpoznać i zinwentaryzować drzewa rosnące na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wydarzenie poprowadzili dr Kornelia Kwiecińska i dr inż. Robert Sobolewski z Katedry Architektury Krajobrazu. Organizacyjne wsparcie zapewniła pani Anna Borkowska-Szwarc z Centrum Realizacji i Rozliczania Projektów, która wraz z dr hab. inż. Katarzyną Tokarczyk-Dorociak odpowiada za koordynację WP5 z poziomu UPWr.

Lokalnie i kontynentalnie

Wydarzenie „Tree BioBlitz” to nie tylko inicjatywa lokalna – wydarzenie odbywa się także w innych krajach Europy, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Rumunia i Niemcy. Wyniki badań zebrane podczas tego wyjątkowego dnia zostaną udostępnione na wspólnej platformie internetowej, umożliwiając uczniom z różnych krajów zapoznanie się z osiągnięciami pozostałych grup uczniowskich.

ah

Galeria zdjęć