eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Absolwent Dawid Fedko: – Budownictwo daje wiele możliwości

Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Dawid Fedko, opowiada o tym, jak znalazł swoją drogę w budownictwie, jak technologia zmienia branżę i jak doświadczenie w piłce nożnej przydaje mu się na co dzień w pracy.

Nieoczywiste początki

– Powiem szczerze, jak zapewne wiele osób, studia wybrałem dlatego, że tak doradzili mi rodzice. Nie będę zmyślał, mówiąc, że budownictwo było moją ogromną pasją. Jednak gdy już zacząłem studia, okazało się, że w branży budowlanej można robić wiele ciekawych rzeczy. Kilkoro wykładowców, w tym dr Jolanta Dąbrowska, dr Wojciech Kilian i dr Robert Świerzko, zainspirowali mnie i pokazali mi nietypowy kierunek, w którym mogę się rozwijać. To im zawdzięczam to, że znalazłem swoją drogę w tej dziedzinie. Na co dzień nie zajmuję się ani projektowaniem, ani bezpośrednio pracą na budowie, a wdrażaniem nowych technologii i cyfryzacji w branży – opowiada Dawid Fedko, który pracuje w firmie Mostostal Warszawa. Jest odpowiedzialny za wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, takich jak BIM oraz usprawnianie procesów w budownictwie przez m.in. aplikacje mobilne i platformy cyfrowe do zarządzania dokumentacją. 

Buil­ding Infor­ma­tion Mode­ling (BIM) to tech­no­logia, która wspiera mode­lo­wanie i zarzą­dzanie infor­ma­cjami o obiektach budowlanych. Dzięki niej uzyskuje się dostęp do wirtu­al­nego obiektu, będą­cego cyfrową repre­zen­tacją plano­wanej inwe­stycji, który poza modelem 3D zawiera wszystkie najważ­niejsze infor­macje. 

Dawid Fedko
Buil­ding Infor­ma­tion Mode­ling (BIM) to tech­no­logia, która wspiera mode­lo­wanie i zarzą­dzanie infor­ma­cjami o obiektach budowlanych
fot. archiwum prywatne

– BIM to nie tylko model 3D. Ma on dodatkowo zawarte w sobie informacje na przykład na temat materiałów ściany czy powierzchni ściany, co pozwala szybciej wykonywać pewne czynności na budowie – tłumaczy absolwent UPWr, który prowadzi też dodatkowo m.in. warsztaty dla studentów z wdrażania BIM na budowie oraz obsługi programów z tego zakresu.

– Ważną rzeczą, którą staram się przekazać podczas warsztatów, jest umiejętność wprowadzania zmian. Pokazuję, w jaki sposób wdrażać, jak zarządzać zmianą i przekonywać ludzi do usprawniania procesów, bo naturalne jest to, że zmiana wiąże się z oporem. Uważam, że jest to bardzo ważne, podobnie jak umiejętność pracy w zespole. Współpraca jest kluczowa, zwłaszcza w naszej branży. Chcę pokazać też, że praca zespołowa ma sens i warto te miękkie umiejętności rozwijać – mówi Dawid Fedko, który w Mostostalu Warszawa zarządza zespołem działającym w ramach Działu Transformacji Cyfrowej. 

Współpraca kluczem do sukcesu

– Poza szkołą interesowałem się piłką nożną i przez wiele lat sam w nią grałem. Gra zespołowa z boiska przydaje mi się dziś, bo zarządzanie zespołem wymaga znajomości poruszania się w zespole i wspólnej pracy. W sporcie cała drużyna dąży do wspólnego celu. Nie inaczej bywa w pracy – mówi Dawid Fedko. To właśnie współpraca w ramach zespołu przynosi mu największą radość w pracy – jak przyznaje, cieszą go rozwój i sukcesy jego pracowników. A najważniejsze dla niego jest to, że rozwiązania, które wprowadzają, usprawniają pracę innych ludzi. – Miło jest wiedzieć, że to co robimy, pomaga innym w codziennej pracy, czy to na budowie, czy w działaniach ofertowych – dodaje.

Dawid Fedko
– W sporcie cała drużyna dąży do wspólnego celu. Nie inaczej bywa w pracy – mówi Dawid Fedko
fot. archiwum prywatne

Przyszłość budownictwa

Absolwent UPWr przyznaje, że cieszy się z odkrycia obszaru, w którym dobrze się czuje. – Jest dużo pracy zespołowej, z nowymi technologiami, a budownictwa dotykam pośrednio. Jak się okazało, po budownictwie nie jest tak, że wykonuje się tylko jeden, konkretny zawód. Można wybrać swoją własną ścieżkę, tak jak ja to zrobiłem. A dzisiaj studentom jest jeszcze łatwiej – mówię na nich digital natives, bo technologia jest dla nich drugą naturą. Są w wyjątkowej sytuacji, bo zapotrzebowanie na znajomość nowych technologii rośnie – mówi Dawid Fedko i podkreśla, że obecnie trend rozwoju cyfrowych technologii i technik zarządzania informacją w budownictwie, będzie tylko rósł w swojej popularności. – Trzeba wykorzystywać te luki w branży tworzone przez rozwój technologiczny – dodaje, podkreślając, że właśnie w tym kierunku planuje sam się dalej rozwijać.

 

W zawrotnym tempie rozwija się też sztuczna inteligencja, która powoli znajduje zastosowanie we wszystkich branżach – dzięki niej projektowanie, inżynieria i budownictwo z pewnością zyskają w wielu obszarach. Sztuczna inteligencja w połączeniu np. z technologią BIM i AR wzniesie projektowanie na jeszcze wyższy poziom.

– Sztuczna inteligencja w budownictwie jeszcze raczkuje, ale z pewnością już w niedalekiej przyszłości pomoże nam lepiej analizować dane i podejmować decyzje związane z oceną jakości tego, co robimy na budowie. Poza tym rozwój technologii AR będzie kluczowy. Będziemy mogli wykorzystać cyfrowe modele bezpośrednio na budowie przy codziennej pracy, wyłapywać niezgodności, lepiej planować pracę i zapewniać lepszą jakość pracy wykonywanej na budowie. Rozwój SI będzie więc dość istotny dla branży – a ja widzę w tym swoje miejsce. Dalej będę zajmować cyfryzacją, tylko może w trochę innych obszarach – mówi Dawid Fedko.

is

Dawid Fedko jest koordynatorem Zespołu BIM w Mostostal Warszawa. Odpowiada za koordynację działań związanych z zastosowaniem BIM na budowach i w strukturach organizacji. Otrzymał nagrodę Grupy Acciona „BIM Change Maker”. Jest członkiem zwycięskiego zespołu w konkursach buildingSMART International Awards 2021 w kategorii „Contribution to Community” oraz w kategorii „Handover” w 2022 roku. Dawid uczestniczy w pracach Komitetu Technicznego PKN w zakresie „Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie” oraz w podgrupie ds. standardów informacyjnych i technologicznych integracji uczestników procesu inwestycyjnego w ramach Grupy Roboczej ds. BIM w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jest członkiem Komitetu Sterującego ConstructionROOM w buildingSMART Polska i prelegentem międzynarodowych i krajowych konferencji.

Powrót
02.08.2023
Głos Uczelni
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg