eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zobacz wystawę fotografii z wodą w roli głównej

Woda, czyli tlenek wodoru zwykle występujący w stanie ciekłym. W stanie gazowym staje się parą wodną, w stałym – lodem. Jak patrzą na nią artyści? W patio gmachu głównego czynna jest wystawa „Woda i infrastruktura wodna w przestrzeni miejskiej Wrocławia w ostatnim stuleciu”.

Jest jedną z najpospolitszych substancji we wszechświecie, a jednocześnie jest cieczą niezwykłą. Jest płynna w warunkach, w których większość podobnych do niej substancji jest gazem – dlatego może być uniwersalnym środowiskiem dla niemal wszystkich procesów biologicznych. Gdy zamarza, zwiększa swoją objętość i zmniejsza gęstość – lód na powierzchni zbiorników wodnych pozwala żyjącym w nich stworzeniom „przeczekać” chłody w głębszych warstwach. Magazynuje energię cieplną, wpływając na klimat na Ziemi.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr patio wystawa odra
Jeszcze tylko do końca czerwca w patio można podziwiać wystawę niezwykłych fotografii.
fot. Tomasz Lewandowski

Gdyby nie niezwykłe właściwości wody, na naszej planecie nie byłoby życia. Cząsteczka wody jest powszechna jednak nie tylko na Ziemi, ale w całym Układzie Słonecznym. Jest elementem budowy Ceres i księżyców lodowych krążących wokół planet-olbrzymów (astronomowie są niemal pewni, że duże ilości wody są w ich wnętrzach). W 2008 roku sonda NASA odkryła wodę na Marsie, a lód występuje także na części planetoid. Na Ziemi woda występuje głównie w oceanach, które zajmują 70,8% powierzchni globu. Ale jest także w rzekach, jeziorach, lodowcach. Jej cząstki znajdują się w atmosferze.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr patio wystawa odra
Na wystawie można oglądać prace Macieja Lulko, Wojciecha Dziadosza,
Jarosława Ciurusia, Janusza Krzeszowskiego i Macieja Zycha.
fot. Tomasz Lewandowski

Człowiek – wbrew pozorom – też jest istotą wodną, woda bowiem stanowi ok. 70% objętości ciała dorosłej osoby, 75% dziecka i ponad 80% noworodka. Tlenek wodoru to aż 83% objętości naszej krwi, ok. 80% naszego mózgu i 75% kości. Odkręcając kilka razy dziennie kran w kuchni czy w łazience rzadko kiedy jednak zastanawiamy się nad tym, jaką rolę woda pełni zarówno w funkcjonowaniu naszego organizmu, jak i życiu całej planety. Nie zastanawiamy się też nad tym, skąd właściwie bierze się woda w naszym kranie, jaki proces musi przejść, by nadawała się do picia, gotowania czy mycia. Niewielu z nas ma też możliwość zobaczenia skomplikowanej infrastruktury wodnej , do której dostęp – m.in. ze względów bezpieczeństwa – jest ograniczony dla większości osób.

Tym bardziej więc warto zobaczyć wystawę fotografii „Woda i infrastruktura wodna w przestrzeni miejskiej Wrocławia w ostatnim stuleciu”, na której prezentowane są prace wrocławskich fotografów: Macieja Lulko, Wojciecha Dziadosza, Jarosława Ciurusia, Janusza Krzeszowskiego i Macieja Zycha.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr patio wystawa odra
Wystawa realizowana jest w ramach projektu mikroGRANTY ESK 2016.
fot. Tomasz Lewandowski

Wystawa jest kolejnym przedsięwzięciem organizowanym przez Studenckie koło naukowe Hydrologów i Hydrotechników oraz Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji w celu rozpowszechniania idei Światowego Dnia Wody wśród młodzieży, studentów i dorosłych. Realizowana jest w ramach projektu mikroGRANTY ESK 2016, którego główną ideą jest włączenie aktywnych mieszkańców w proces przygotowań do roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.

„Wodne” zdjęcia można podziwiać do 30 czerwca w patio gmachu głównego Uniwersytetu Przyrodniczego.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg