Zmiany na UPWr: kalendarz

Wyjaśniamy, jakie zmiany w zakresie nauki, dydaktyki i organizacji uczelni czekają na nas w następnych miesiącach i latach, a także jak będzie wyglądał kalendarz wyborczy w 2020 roku.

Wiele zmian wprowadziły na uczelni obowiązujące od października statut, regulamin organizacyjny czy regulamin pracy. Niektóre ze zmian zaczną obowiązywać dopiero w przyszłym roku, część konsekwencji wynikających ze zmian wprowadzonych przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – jak pierwsza ewaluacja na nowych zasadach – jeszcze przed nami. W 2020 roku czekają nas też wybory – przede wszystkim rektora, ale też senatorów i rad dyscyplin.

Tak wygląda kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Nauka

• W październiku 2019 r. rektor powołał przewodniczących pierwszych rad dyscyplin, a przewodniczący zwołali pierwsze posiedzenia rad.
  • Dzięki zakwalifikowaniu UPWr do 20 uczelni biorących udział w konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” do 2025 r. mamy zagwarantowane zwiększenie subwencji o 2% (czyli ok. 3,5 mln zł).
  • W czerwcu 2020 r. ruszy kolejna rekrutacja do Szkoły Doktorskiej UPWr.
  • W 2021 r. przeprowadzona zostanie pierwsza ewaluacja w obrębie dyscyplin – obejmie okres od 2017 do 2020 r.
  • 1 stycznia 2021 r. Rada Doskonałości Naukowej zastąpi Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów.
  • Wiodące Zespoły Badawcze powołane w 2019 r. działają przez 4 lata, czyli do 2023 r. 4 lata trwa również kadencja liderów WZB. Zespoły podlegają wewnętrznej ewaluacji co 2 lata – pierwsza czeka je zatem w 2021 r.

Dydaktyka

• Kadencje rad programowych kierunków studiów powołanych przez rady wydziałów na lata 2016-2020 kończą się z dniem powołania nowych rad programowych kierunków lub grup kierunków studiów.

Organizacja uczelni

• Od października obowiązują na uczelni nowe dokumenty określające strukturę i działalność uczelni, m.in. statut, regulamin organizacyjny i regulamin pracy.
  • Zgodnie z zarządzeniem rektora do 15 listopada 2019 r. sformułowane zostały regulaminy jednostek ogólnouczelnianych, których zadania i kompetencje nie zostały ujęte w regulaminie organizacyjnym uczelni.
  • Do 30 listopada 2019 r. kierownicy instytutów, katedr i jednostek dydaktycznych mają obowiązek ustalić indywidualne zakresy czynności podległych im nauczycieli akademickich.
  • Do 31 marca 2020 r. opracowany zostanie nowy regulamin wynagrodzeń.
  • Od 1 października 2019 r. obowiązuje podział stanowisk pracowników zgodny z nowym statutem. 1 października 2020 r. wejdą w życie nowe wymagania statutowe na stanowiska dla nauczycieli akademickich. Do tego czasu obowiązuje art. 116 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
  • Dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej są do 30 września 2020 r. nauczycielami akademickimi (w grupie pracowników dydaktycznych), a od 1 października 2020 r. znajdą się w grupie pracowników niebędących nauczycielami.

Wybory i powołania

• Rok 2020 będzie na uczelni rokiem wyborczym. Na najbliższym, listopadowym posiedzeniu senat powoła Uczelnianą Komisję Wyborczą, która będzie czuwała nad wyborami.
  • Do 31 stycznia 2020 r. wybrane zostanie kolegium złożone z 200 elektorów, reprezentujących wszystkie grupy pracowników, studentów i doktorantów UPWr.
  • Kolegium wybierze nowego rektora między 1 a 15 marca 2020 r. Kandydatów na rektora do Uczelnianej Komisji Wyborczej może zgłaszać rada uczelni i niezależnie grupa co najmniej pięciu elektorów.
  • Do końca maja 2020 r., podczas zebrań organizowanych przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, wybrani zostaną nowi senatorowie. Przedstawicieli wydziałów zastąpią w nowym składzie senatu reprezentanci wiodących dyscyplin naukowych UPWr i co najmniej jeden reprezentant pozostałych dyscyplin.
  • Do 15 czerwca 2020 r. wybrane zostaną nowe rady dyscyplin.
  • 1 września 2020 r. rozpocznie się 4-letnia kadencja rektora, senatu i rad dyscyplin, jak również powołanych przez rektora prorektorów i dziekanów.
  • Do końca 2020 roku senat wybierze radę uczelni i jej przewodniczącego. Rada rozpocznie swoją 4-letnią kadencję 1 stycznia 2021 r.
  • 1 września 2021 r. rozpocznie się 4-letnia kadencja dyrektorów instytutów, kierowników katedr i zakładów.
wydarzenia