Zmarła Hanna Gucwińska

W wieku 91 lat zmarła Hanna Gucwińska, absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu, obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego, milionom Polaków znana z programu „Z kamerą wśród zwierząt".

Hanna Gucwińska urodziła się w Warszawie 25 kwietnia 1932 roku. Z wykształcenia była zootechnikiem – studia inżynierskie ukończyła w Olsztynie, ale magisterskie już we Wrocławiu, w 1962 roku na ówczesnej Akademii Rolniczej, czyli obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym. Już w 1957 roku rozpoczęła pracę w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu, a w tym samym roku, kiedy została magistrem zootechniki, wyszła za mąż za Antoniego Gucwińskiego, który cztery lata później został dyrektorem wrocławskiego zoo.  Oboje stali się sławni i pokochały ich miliony Polaków dzięki telewizyjnemu programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadzili razem przez 31 lat – program na antenie TVP emitowany był od 1971 do 2002 roku i po popularyzował wiedzę o życiu i hodowli zwierząt, również tych egzotycznych. Gucwińscy byli także współautorami filmów przyrodniczych i autorami licznych publikacji i książek o zwierzętach. Antoni Gucwiński w latach 1966-2006 był dyrektorem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, a jego żona Hanna zajmowała stanowisko głównego specjalisty ds. hodowlanych.

Hannę Gucwińską miliony Polaków znały przede wszystkim z programu "Z kamerą wśród zwierząt"
fot. archiwum Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu

W wywiadzie, którego państwo Gucwińscy udzielili Dorocie Wodeckiej z „Gazety Wyborczej” w 2021 roku, pani Hanna tak opowiadała o zwierzętach, żyjących razem z nimi w domu: „Mieliśmy kiedyś taką przygodę: wyszłam do ogrodu i podszedł do mnie jeż, chudy straszliwie, no nędza po prostu. Wzięłam go do domu, żeby podkarmić i wypuścić, a tymczasem ona urodziła czwórkę. I towarzystwo się wychowało. Wypuściliśmy je do letniej szklarni. Jeśli mąż spóźnił się z jedzeniem, to szarpały mu nogawki od spodni”.

Antoni Gucwiński, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł 8 grudnia 2021 roku. O śmierci jego żony Hanny 12 listopada poinformował na platformie X (dawniej Twitter) prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który napisał: „Zmarła Hanna Gucwińska – wieloletnia legendarna dyrektorka @zoowroclaw razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku). Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam jej ogromnie brakować”. Kondolencje dla bliskich zamieszczono także na stronie ogrodu zoologicznego.

Hanna Gucwińska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977), Złotym Krzyżem Zasługi (1983), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2003 otrzymała Order Uśmiechu. Była też posłanka na Sejm IV kadencji (2001–2005).

wspomnienia