eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Złoty Chiron dla rektora UPWr

Profesor Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu najlepszym propagatorem osiągnięć medycyny weterynaryjnej roku 2016 – uznała Kapituła Nagrody Złotego Chirona.

Prestiżową statuetkę profesor odebrał podczas VI Kongresu VETFORUM w Łodzi. To jedno z większych dorocznych spotkań środowiska weterynaryjnego w Polsce.

W tym roku Kapituła Nagrody powołana przez Krajową Radę Izby Lekarsko-Weterynaryjnej rozpatrywała kandydatury sześciu wybitnych popularyzatorów wiedzy weterynaryjnej. Kandydaturę rektora UPWr zgłosiło kilka ośrodków z Polski południowo-zachodniej w uznaniu jego wysiłku włożonego w propagowanie zasad dobrostanu w hodowli zwierząt.

rektor prof. roman kołacz uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr złoty chiron 2016 włodzimierz skorupski
Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski
i prof. Roman Kołacz dużo rozmawiali podczas kongresu w Łodzi
o aktualnych problemach polskiej weterynarii
fot. Jacek Krzemiński

Wiedza o dobrostanie jest w medycynie weterynaryjnej najmłodszą dziedziną. To pojęcie profesor Roman Kołacz wprowadził do polskiej weterynarii w końcu lat 90. dwudziestego wieku. Dziś trudno sobie wyobrazić, że którykolwiek z weterynarzy – praktyków czy poważnych hodowców nie zna i nie stosuje zasad dobrostanu zwierząt.

Profesor Kołacz nie ogranicza się do omawiania kwestii dobrostanu na forach naukowych i w środowisku akademickim, ale przede wszystkim czynnie szkoli specjalizujących się lekarzy weterynarii i hodowców, zwłaszcza tych zajmujących się drobiem i bydłem. – Zapewne trudno byłoby znaleźć w Polsce powiatowego lekarza weterynarii, który nie był studentem profesora Kołacza – żartowano w kuluarach łódzkiego Kongresu.

rektor prof. roman kołacz uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr złoty chiron 2016
W mitologii greckiej Chiron to najmądrzejszy
z centaurów (pół ludzi, pół koni), biegły w sztuce
lekarskiej, nauczyciel herosów, m.in. Asklepiosa,
Jazona, Achillesa. Statuetka Złotego Chirona trafia
na Uniwersytet Przyrodniczy już po raz czwarty,
otrzymali ją profesorowie Ryszard Badura,
Michał Mazurkiewicz i Jan Twardoń
fot. Jacek Krzemiński

VETFORUM to szczególne spotkanie naukowców, praktyków i biznesmenów (bo równolegle z Kongresem odbywają się Targi Medycyny Weterynaryjnej). Wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej jest przodującym w Polsce ośrodkiem dydaktycznym i badawczym, co widać było także w Łodzi podczas sesji naukowych – referaty wrocławskich profesorów – Urszuli Pasławskiej, Agnieszki Noszczyk-Nowak, Andrzeja Gawła i Jana Twardonia były dla praktyków weterynarii punktem wyjścia do ożywionych dyskusji. Interesującą sesję poświęconą chorobom zwierząt egzotycznych moderował dr Tomasz Piasecki z UPWr. Lekarze zajmujący się tą grupą pacjentów zastanawiali się jakie procedury intensywnej terapii (stosowane w medycynie ludzi, ale i dużych zwierząt) można wykorzystać w przypadku małych egzotycznych zwierząt: czy chomikowi albo szczurkowi można wykonać defibrylację serca albo – w przypadku zatrzymania oddychania – resuscytację? W tej interesującej dyskusji brali udział weterynarze ze Stanów Zjednoczonych, dzieląc się przy okazji – i na marginesie naukowych debat – ciekawostkami o nowych trendach, które wcześniej czy później także dotrą do nas. Np. dr Angela M. Lennox opowiadała, że amerykańskim weterynarzom zajmującym się ptakami, doszła druga po papugach, poważna grupa pacjentów z chorobami układu rozrodczego. A mianowicie kury trzymane w domach podobnie jak psy, koty, papużki czy rybki. Na rynku amerykańskim są już nawet dostępne specjalne „pampersy” dla kur domowych.

jc

Powrót
26.04.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg