Złotówek: ostoja zwierząt, badania i edukacja

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ma już 15 lat.

Rocznica utworzenia Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych (OBŚL i HZŁ) była okazją do spotkania przyrodników z całej Polski na konferencji „Łowiectwo a ochrona przyrody”. Jej współorganizatorami była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu (RDLP) i Okręgowa Rada Łowiecka z Zarządem Okręgowym PZŁ we Wrocławiu, czyli instytucje, z którymi ośrodek współpracuje od pierwszych chwil.

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu 15 lat złotówek
Prof. Roman Kołacz wręczył Adamowi Płaksejowi, dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji
Lasów Państwowych we Wrocławiu, szczególne wyróżnienie – „Kryształową Różę”.
fot. Tomasz Lewandowski

Profesor Józef Nicpoń, inicjator utworzenia OBŚL i HZŁ, kierujący nim od piętnastu lat przypomina, że to dzięki zgodzie i poparciu Adama Płakseja, dyrektora RDLP, obwód łowiecki na terenie oleśnickiego nadleśnictwa, mógł być przekazany w zarządzanie uczelni. Otwartość szefów dyrekcji lasów i nadleśnictwa pozwoliły na takie formalne rozwiązania, że Uniwersytet Przyrodniczy mógł przekazywać środki finansowe na kolejne inwestycje, bez których nie byłoby możliwe prowadzenie działalności badawczej i dydaktycznej w Złotówku.

Prof. Józef Nicpoń – inicjator powstania i kierownik Ośrodka Badań Środowiska Leśnego
i Hodowli Zwierząt Łownych UPWr.
fot. Tomasz Lewandowski

– W ośrodku prowadzone są zajęcia dla studentów z wydziałów Medycyny Weterynaryjnej i Biologii i Hodowli Zwierząt – mówi profesor Nicpoń. – Ważnym nurtem jest też nasza działalność edukacyjna. W ramach zielonych szkół ośrodek każdego roku odwiedza ponad 1500 uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Istnienie ośrodka pozwoliło naukowcom z UPWr zrealizować badania w 14 dużych tematach, m.in. dotyczące problemu spadku populacji zajęcy i ochrony szaraków w Polsce. W Złotówku powstają prace magisterskie i habilitacyjne, a efektem przeprowadzonych badań są też cztery uzyskane patenty.

wiedzą mieszkańcy okolic Wrocławia, często właśnie tu szukający pomocy dla
poszkodowanych dzikich zwierząt.
fot. Tomasz Lewandowski

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych prowadzi też działalność łowiecko-hodowlaną. – Rocznie organizowane jest około 9-10 polowań indywidualnych oraz 12 polowań zbiorowych, ale nigdy nie odbywają się one na terenie ostoi zwierzyny – opowiada prof. Józef Nicpoń. – Ostoja zwierzyny to wydzielony teren o powierzchni ok. 150 hektarów, składający się z upraw leśnych i nieużytków, częściowo podmokły, o zróżnicowanym drzewostanie i małej penetracji przez ludzi. Stwarza dobre warunki dla bytowania zwierzyny. Są na nim stale miejsca, gdzie zwierzęta są dokarmiane.

Ochrona zwierząt to jeden z ważnych aspektów działalności ośrodka, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy okolic Wrocławia, często właśnie tu szukający pomocy dla poszkodowanych dzikich zwierząt. UPWr zainwestował w Złotówku między innymi w wybudowanie i wyposażenie ambulatorium, woliery i zagród dla zwierząt wymagających opieki.

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych prowadzi działalność
edukacyjną, łowiecko-hodowlaną i ochronną.
fot. Tomasz Lewandowski

Stan przyrody w Polsce i jej ochrona były też tematem rocznicowej konferencji. Mówiono m.in o wpływie rolnictwa na biotopy zwierząt łownych, populacjach zwierzyny grubej, jeleni i wilka w Polsce. Tematem dyskutowanym nie tylko podczas sesji, ale też w spotkaniach kuluarowych, są zmiany prawne w Polsce dotyczące szkód łowieckich.

Podczas rocznicowej konferencji rozmawiano m.in. o wpływie rolnictwa na biotopy
zwierząt łownych, populacjach zwierzyny grubej, jeleni i wilka w Polsce.
fot. Tomasz Lewandowski

Nowe przepisy przyjęte przez parlament, które wejdą w życie z początkiem 2017 roku, zupełnie zmieniają obecną sytuację. Dotychczas szacowaniem szkód łowieckich i wypłatą odszkodowań zajmowali się myśliwi (koła łowieckie). Teraz obowiązek ten spoczywać będzie na wojewodach, do których dyspozycji oddany zostanie specjalnie utworzony fundusz odszkodowawczy. – Z zainteresowaniem będziemy śledzić po nowym roku jak ten zupełnie nowy system sprawdzi się w praktyce – mówili uczestnicy konferencji z okazji 15-lecia Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych.

jc

05.07.2016