eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Zieleń we wnętrzach – ciekawa wystawa naszych studentów

Architektura zieleni we wnętrzach to specjalność na kierunku Architektura Krajobrazu, prowadzona wspólnie przez UPWr i Akademię Sztuk Pięknych oraz tytuł wystawy prac studentów, którą do 14 kwietnia można oglądać na ASP.

Na wystawie zgromadzono inżynierskie prace dyplomowe oraz studenckie projekty koncepcyjne, które przedstawiają różnorodne pomysły na wprowadzenie zieleni do wnętrz: od drobnych interwencji i działań w skali mikro, takich jak wykorzystanie zużytych lub niepotrzebnych przedmiotów na podpory lub naczynia dla roślin (w duchu idei zero waste: reuse, reduce, recycle), poprzez obszerne, kompleksowe projekty aranżacji zieleni we wnętrzach mieszkalnych i biurowych, projekty mebli oraz obiekty małej architektury, aż po koncepcje opracowane dla osiedlowych przestrzeni międzyblokowych i przejść podziemnych.

ak_asp_wernisaz13.jpg
fot. Hanna Gruda

– Na szczególną uwagę zasługują pomysły aranżacji wnętrz edukacyjnych: korytarzy i holi naszego uniwersytetu. Studentki i studenci znają te miejsca i sygnalizują potrzebę ich przekształcenia w taki sposób, aby były bardziej kameralne, przyjazne sensorycznie, a jednocześnie wielofunkcyjne. W zależności od potrzeb mogą być wykorzystane do wspólnej nauki, relaksu lub odpoczynku między zajęciami – mówi Agnieszka Jakóbiak z Katedry Architektury Krajobrazu UPWr, kurator wystawy.

Dodaje, że na ekspozycji oprócz posterów znalazły się również elementy przestrzenne: makiety ogrodów przydomowych oraz kilim zimowy – element dekoracyjny wykonany z naturalnych materiałów roślinnych przez studentki III roku w pracowni florystyki prowadzonej przez dr Ewę Podhajską.

– Od kilku lat można zaobserwować wzrost aktywności na terenach zieleni oraz zainteresowania roślinami we wnętrzach. Odkrywamy, że kontakt z przyrodą wywołuje w nas pozytywne uczucia, obniża poziom stresu, ciśnienie krwi, zmniejsza dolegliwości bólowe. Pomaga się skupić i stymuluje kreatywność. Poprawia dobrostan psychiczny – tłumaczy Agnieszka Jakóbiak. Zaznacza, że wprawdzie rośliny w mieszkaniu nie zastąpią regularnych wyjść do parku czy lasu, ale otaczając się nimi można przyjemniej i efektywniej funkcjonować.

ak_asp_wernisaz6.jpg
fot. Hanna Gruda

– Projektując zieleń, skupiamy się na człowieku i stworzeniu takiego wnętrza, w którym będzie się czuł najlepiej. Jednocześnie powinniśmy mieć świadomość odpowiedzialności, jaka dzisiaj w dobie zmiany klimatu i zmian społecznych spoczywa na projektantach: konieczności projektowania inkluzywnego i zrównoważonego. Dlatego na równi z estetyką, funkcjonalnością i ergonomią zwracamy uwagę na dobre praktyki projektowe zgodne z celami zrównoważonego rozwoju – dodaje.

Inicjatorem wystawy jest profesor Bartosz Jakubicki z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, który od początku istnienia specjalności Architektura zieleni we wnętrzach prowadzi zajęcia dydaktyczne. Prace studentów można oglądać do 14 kwietnia w holu głównym przy ul. Traugutta 19/21.

– Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Prace mają bardzo wysoki poziom i pokazują, czego uczą się i co potrafią studenci tej specjalności, a dodatkowo można zainspirować się do zmiany wnętrz biurowych, dydaktycznych i prywatnych. Z zielenią we wnętrzach jest piękniej, przyjemniej i zdrowiej – zaprasza dr Katarzyna Tokarczyk-Dorociak, kierowniczka Katedry Architektury Krajobrazu.

Specjalność odpowiedzią na zapotrzebowanie otoczenia 

Specjalność Architektura zieleni we wnętrzach na kierunku Architektura krajobrazu została uruchomiona w roku akademickim 2015/2016.

– Od samego początku w procesie jej tworzenia i wprowadzania zmian, wynikających z dostosowywania programu do przepisów i paradygmatów zgłaszanych przez przedstawicieli wywodzących się z otoczenia społeczno-gospodarczego, uczestniczyli prof. Bartosz Jakubicki z ASP i prof. Robert Kalbarczyk z UPWr – podkreśla Katarzyna Tokarczyk-Dorociak.

ak_asp_wernisaz23.jpg
Od lewej: dr Katarzyna Tokarczyk-Dorociak, dr hab. Renata Gubańska, prof. Agata Danielak-Kujda, prof. Bartosz Jakubicki, dr Agata Wojtyła-Młynarczyk i dr Piotr Kuczkowski.

fot. Hanna Gruda

Profesor Robert Kalbarczyk, kierownik specjalności, dodaje, że powstanie specjalności było efektem zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na specjalistów w zakresie aranżacji i kształtowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju przestrzeni wewnątrz obiektów budowlanych oraz w ich bezpośrednim otoczeniu za pomocą zieleni o walorach dekoracyjnych i zdrowotnych czy obiektów małej architektury, oraz instalacji zaprojektowanych dla roślin. Ponadto, studenci tej specjalności doskonalą umiejętności w projektowaniu roślinnych ścian i zielonych dachów.

ak_asp_wernisaz1.jpg

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg