Zebraliśmy ponad 10 tysięcy dla naszego absolwenta

Kiedy otwieraliśmy wystawę prac prof. Khaleda Basmadjia, byliśmy pewni, że nie zabraknie osób, które wesprą 70-letniego absolwenta naszej uczelni. I nie zawiedliśmy się!

Na wystawie prezentowanej w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego prezentowanych było trzydzieści prac prof. Khaleda Basmadjia, absolwenta wrocławskiej weterynarii, który na wydziale obronił też doktorat, a ojczyzny – Syrii – wygnała go wojna domowa.

prof. Khaled Basmadji wystawa absolwent uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr syria wojna domowa
Prof. Khaled Basmadji jeden ze swoich obrazów ofiarował rektorowi
– w podziękowaniu za okazane przez uczelnię wsparcie
fot. Tomasz Lewandowski

Khaled Basmadji w Syrii pracował jako specjalista ds. higieny żywności, a później naukowo, jako mikrobiolog. Z Polską, w której zdobył wykształcenie, połączyły go nie tylko studia, ale też miłość. Zakochał się w dziewczynie, a oświadczył się swojej przyszłej żonie, kiedy pracował nad doktoratem.

– Moi teściowie powiedzieli najpierw „zgodzimy się, jak poznamy twój kraj”. Zaprosiłem ich więc do Aleppo, by przekonali się, że Syryjczycy są bardzo podobni do Polaków. Rodzinni, gościnni, odważni – podkreśla prof. Basmadji, który wiele lat temu nie przypuszczał, że daleka Polska kiedyś naprawdę stanie się jego drugą ojczyzną i prawdziwym domem.

Prof. Basmadji na wystawie swoich obrazów na Uniwersytecie Przyrodniczym
fot. Tomasz Lewandowski

Plan miał prosty: kończy 70 lat, zostaje emerytem, sprzedaje dom w Aleppo i wszystko, co się sprzedać da i przyjeżdża do kraju swojej miłości – do Polski.

Ale polityka nie dała mu szansy – z ojczyzny wygnała go wojna, a miasto, z którego był tak dumny dzisiaj straszy ruinami. Khaled Basmadji do 2012 roku pracował na Uniwersytecie Medycznym w Aleppo. Był profesorem, a malarstwo, które dzisiaj jest sensem jego życia, było wtedy tylko hobby. W 2012 roku naukowiec-malarz przyjechał na miesiąc wakacji do Polski. Miał bilet powrotny, ale jak się okazało, to była podróż w jedną stronę – lotnisko w starożytnym Aleppo, jednym z najpiękniejszych miast Bliskiego Wschodu, przestało istnieć. Wojna zamknęła mu drzwi do Syrii. Basmadji został w Polsce.

Dzisiaj ma polskie obywatelstwo. Z dumą opowiada o sukcesach swoich dzieci. Córka ponad rok temu obroniła doktorat w Rzeszowie (– z wyróżnieniem! – chwali się tato), a syn Marek Fared w 2006 roku zdobył V Nagrodę w ogólnopolskim konkursie pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (– a teraz pracuje w Londynie i bardzo jestem z niego dumny, bardzo). I próbuje radzić sobie w nowej rzeczywistości.

Obraz Khaleda Basmadjia zatytułowany „Ucieczka kobiet i dzieci”
fot. Tomasz Lewandowski

Tak kilka miesięcy temu doszło do wystawy we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury, a później do wernisażu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Cel był jasny: dochód ze sprzedaży wystawionych obrazów będzie wsparciem dla absolwenta naszej uczelni.

Kupiono dwanaście obrazów za ponad 10 tysięcy złotych. Dziękujemy!

kbk

10.05.2016