Za nami X Edycja Wrocławskiego GIS-Day

W dniach 15-16 listopada odbyła się dziesiąta edycja Wrocławskiego GIS-Day, organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów z UPWr oraz Koło Naukowo-Badawcze GIS z PWr. To wydarzenie skupiające się na Systemach Informacji Geograficznej (GIS) przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów tej dziedziny.

Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać cyklu fascynujących wykładów prezentowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wśród prelegentów znaleźli się dr Kamil Smolak omawiający, jak telefony w naszej kieszeni przyczyniają się do tworzenia inteligentnych miast oraz dr Adam Michalski przedstawiający „Anamorfozy - mapy nieoczywiste”

Podczas przerw między wykładami uczestnicy mogli odwiedzić stoiska sponsorskie firm i organizacji związanych z branżą geoinformatyczną.

fot: SKN Geodetów UPWr

Drugiego dnia uczniowie szkół średnich  mieli okazję wziąć udział w warsztatach:

Na pierwszym warsztacie uczestnicy odkrywali teledetekcję optyczną w praktyce. Podczas zajęć poznawali sztukę analizy środowiska, eksplorując barwne kompozycje i wskaźniki spektralne. Warsztat stanowił praktyczne wprowadzenie do technik teledetekcji, umożliwiając zrozumienie procesów analizy i interpretacji danych.

Na drugim warsztacie uczestnicy mieli okazję poznać techniki pomiaru, wykorzystanie w GIS, metody opracowania i finalne produkty skanowania laserowego. Warsztaty te stanowiły spojrzenie na technologię skanowania laserowego, dostarczając praktycznej wiedzy z zakresu pomiarów trójwymiarowych.

fot: SKN Geodetów UPWr

Trzeci warsztat, zatytułowany "Znajdź słoik", to unikalna gra na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją orientację przestrzenną, posługując się współrzędnymi, planami i mapami.

Ostatni warsztat skupiał się na tworzeniu modeli 3D przy użyciu technik fotogrametrycznych. Uczestnicy korzystali z prostego narzędzia - smartfona, aby przenieść rzeczywisty świat do wirtualnej przestrzeni. Warsztat ten dostarczył praktycznej wiedzy na temat procesu tworzenia fotomodeli 3D.

Podczas wydarzenia Politechnika Wrocławska również przygotowała warsztaty, które odbyły się na terenie PWr.

Maurycy Hechmann, przewodniczący SKN Geodetów, podkreślił, że wydarzenie nie tylko stanowiło okazję do poszerzenia wiedzy, ale też praktycznego doświadczenia, bo uczestnicy mogli bezpośrednio pracować z profesjonalnym sprzętem i oprogramowaniem.

– Wrocławski GIS-Day to dwudniowe wydarzenie skierowane zarówno do uczniów szkół średnich, studentów, jak i innych osób zainteresowanych tematem Systemów Informacji Geograficznej – mówił przewodniczący.

Galeria zdjęć