Wyróżnieni za zasługi dla Wrocławia

Dr Grzegorz Sapikowski z medalem „Merito de Wratislavia” – „Zasłużony dla Wrocławia”. Lekarz medycyny weterynaryjnej z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów wyróżnienie odebrał podczas 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci.

Inicjatorką i pomysłodawczynią Wrocławskiej Księgi Pamięci jest znana wrocławska dziennikarka i społeczniczka Wanda Ziembicka-Has, która podkreśla, że zależało jej na tym, by doceniać ludzi odciskających swoją pracą i zaangażowaniem ślad w życiu i historii miasta. Wśród wyróżnionych przyznawanymi podczas uroczystości medalami „Merito de Wratislavia” są artyści, społecznicy, naukowcy, lekarze, nauczyciele, akademicy. Podczas 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci medale odebrali lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci na czele z uczniem prof. Zbigniewa Religii, wybitnym kardiochirurgiem prof. Romualdem Cichoniem. Łącznie uhonorowano 14 osób. W tym gronie znalazł się też dr Grzegorz Sapikowski z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów – specjalista chorób psów i kotów i radiologii weterynaryjnej, twórca Klinicznej Pracowni Diagnostyki Radiologicznej oraz Klinicznej Pracowni Stomatologicznej Katedry Chorób Wewnętrznych. Od 2021 r. dr Sapikowski jest też członkiem Społecznej Rady ds. Zwierząt przy Prezydencie Wrocławia.

Dr Grzegorz Sapikowski to kolejny już lekarz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej wyróżniony medalem „Merito de Wratislavia”
fot. Małgorzata Wieliczko

Podczas uroczystości w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że od początku istnienia Wrocławskiej Księgi Pamięci wyróżniono już ponad 500 wrocławian działających na rzecz miasta. – Cieszę się, że możemy razem budować to wspaniałe miasto, razem tworzyć historię Wrocławia i nagradzać tych, którzy na to w 100-procentach zasługują – powiedział Jacek Sutryk.

Dr Grzegorz Sapikowski nie kryje, że przyznanie mu wyróżnienia najpierw było zaskoczeniem, ale potem dało powody do satysfakcji i dużej radości. – Rozdzwoniły się telefony z gratulacjami, dla dopełnienia atmosfery wybrałem się z najbliższymi na małą, uroczystą kolację – uśmiecha się dr Sapikowski, który dołączył do grona wyróżnionych medalem „Merito de Wratislavia” z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Józefa Nicponia, prof. Aliny Wieliczko, prof. Krzysztofa Kubiaka oraz dr hab. Jarosława Popiela, prof. uczelni.

– Zaangażowanie w codzienną pracę to jest właściwie oczywistość, rzecz naturalna, ale dopiero taki medal uzmysławia, że w takiej pracy jest jednak coś więcej. Bo to zarówno zaangażowanie w kształcenie przyszłych lekarzy medycyny weterynaryjnej, nauka, praca badawcza, jak i leczenie pacjentów, którzy przyjeżdżają nie tylko z kraju, ale też z zagranicy – mówi dr Grzegorz Sapikowski, podkreślając, że jego zaangażowanie w prace Społecznej Rady ds. Zwierząt trwa od początku jej istnienia, a więc od maja 2021 roku.

Rada, która spotyka się raz w miesiącu, ma m.in.  za zadanie opiniowanie i rekomendowanie koncepcji dokumentów strategicznych, aktów prawa miejscowego i propozycji działań operacyjnych dotyczących odpowiedniego traktowania i ochrony zwierząt towarzyszących, ale także zwierząt nieudomowionych zamieszkujących aglomerację miasta.

Katarzyna Kaczorowska została wyróżniona Super Diamentem Wrocławia
fot. Małgorzata Wieliczko

Podczas 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci wyróżnienie odebrała też Katarzyna Kaczorowska z Działu Promocji UPWr – Super Diament Wrocławia przyznano jej za działalność na rzecz praw osób niepełnosprawnych intelektualnie. Katarzyna Kaczorowska, redaktorka „Głosu Uczelni” to autorka książek „80 milionów. Historia prawdziwa”, „Archiwum Kajetana. 80 milionów w dokumentach”, biografii Emilii Krakowskiej „Aktorzyca”, współautorka biografii działaczy „Solidarności” Piotra Bednarza i Mieczysława Tarnowskiego, oraz członkini Stowarzyszenia Świat Nadziei, promującego i wspierającego twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych intelektualnie.

wydarzenia