Wybieramy choinkę!

Do 15 grudnia do godziny 23:59 można zagłosować na najciekawszą (lub najładniejszą) choinkę – można je oglądać w holu Centrum Dydaktyczno-Naukowego. Kilka dni temu jury, w którym znalazła się m.in. dziekan Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu, wybrało „swoją” trójkę. Teraz czas na publiczność!

Studencki konkurs na wystrzałową choinkę UPWr  to część akcji pt. „Choinka Dobrych Myśli”. – A to z kolei inicjatywa pozwalająca na dedykowanie dobrych myśli i życzeń, tak potrzebnych i naturalnych w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Życzenia powierzone do „realizacji” poprzez zawieszenie w postaci pisemnej na choince, można poprzeć datkiem na wrocławskie hospicjum dla dzieci – mówi dr Ewa Podhajska z Katedry Architektury Krajobrazu, kurator akcji i dodaje, że konkurs studencki wyniknął z naturalnej w naszej kulturze potrzeby przygotowania dekoracji związanych z okresem bożonarodzeniowym.

Choinka deweloperska? Tak, właśnie odebraliśmy mieszkanie, remont w toku i tę choinkę zrobiliśmy z tego, co pod ręką – tłumaczyły jej autorki Oliwia Wrzesińska i Sylwia Bilska. Razem z nimi stoją Justyna Horbowy (od lewej), prof. Beata Raszta i dr Ewa Podhajska
fot. Katarzyna Kaczorowska

Dr Podhajska, prowadząca konkurs, a także czuwająca nad jakością artystyczną prac i wydarzenia „Choinka Dobrych Myśli” jest również opiekunką sekcji florystycznej Studenckiego Koła Naukowego Architektury Krajobrazu, które stało się motorem przedsięwzięcia. Wspierała ją organizacyjnie i merytorycznie studentka Justyna Horbowy.

– Przedmiotem konkursu jest obiekt, który możemy określić jako choinkę inwencyjną, łączącą tradycyjną formę z nowymi rozwiązaniami. Zadanie pozwoliło na nowatorskie ujęcie, odpowiadające ekspresji młodych, wiążące tradycję ze współczesną myślą projektową. Przygotowanie ujednoliconych stelaży o zarysie uproszczonej choinki to oczywiście nawiązanie do formy tradycyjnej, natomiast wypełnienie wynikające z inwencji i kreatywności studentów, pozwoliło na wypracowanie postaci zgodnej z nowoczesnymi trendami, stając się polem indywidualnej, autorskiej ekspresji młodych osób – podkreśla dr Ewa Podhajska.

Choinka „Twister christmas edition” i jej autorki: Zuzanna Wywiał i Klaudia Czajkowska
fot. Katarzyna Kaczorowska

Choinki zostały zrobione przez kilkuosobowe zespoły, każdy też swoją nazwał chętnie sięgając po różne skojarzenia świąteczne jak choćby „Kompot z suszu”. „Leśne świętowanie” wykonała Zuzanna Marczuk, „Kompot z suszu” Emilia Sroka i Amelia Kata, „Mistykę bieli” Anna Klin, Julia Musiał i Hanna Gruda, „Choinkę niewykorzystanych pomysłów” Agata Koczyba, Marta Koronczok i Oliwia Józefowska, „Yuki-onna” Zuzanna Kaźmierczak i Katarzyna Sojat, „Choinkę deweloperską” Oliwia Wrzesińska i Sylwia Bilska, a „Twister christmas edition” Zuzanna Wywiał i Klaudia Czajkowska. Trzy wyróżnienia jury przyznało „Mistyce bieli”, „Choince deweloperskiej” i „Twister christmas”. Oprócz voucherów na 200 zł dla wyróżnionych twórczyń, ufundowanych przez dziekan prof. Beatę Raszkę, wszystkie trzy zespoły dostały książki od szefowej Katedry prof. Katarzyny Tokarczyk-Dorociak, od szefa Instytutu Gospodarki Przestrzennej prof. Szymona Szewrańskiego.

Konkurs objęty honorowym patronatem prorektora ds. studenckich i edukacji prof. Damiana Knechta miał od początku dobry start i od razu stał się oczkiem w głowie osób związanych z SKN, w tym jego zarządu – Karoliny Kelner i Daniela Okraja. Zyskał też wsparcie organizacyjne Centrum Spraw Studenckich.

Justyna Horbowy, prof. Beata Raszka i dr Ewa Podhsjak i choinka „Mistyka bieli”, którą wykonały Anna Klin, Julia Musiał i Hanna Gruda
fot. Katarzyna Kaczorowska

Studenci SKN zachęcają  do głosowania na choinkę publiczności – kod QR, który można zeskanować, będzie dostępny na posterze ustawionym w holu CDN. W kodzie będzie możliwości wyboru konkretnego numeru, zgodnie z numeracją przyjętą w trakcie konkursu. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd-OYOkXN9S8xPRV57zsYk8TfMDwUcOjhmS1Dw_1o9mt_KJeA/viewform

kod_qr.png

Podczas inauguracji akcji „Choinka Dobrych Myśli” prof. Beata Raszka podkreśliła, że ma nadzieję, iż akcja  „choinkowa”  stanie się dobrą tradycją nowo utworzonego wydziału Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mającą znaczenie dla tożsamości i integracji społeczności akademickiej UPWr.

– A to oznacza, że już teraz  rozpoczynamy przygotowania do kolejnej, przyszłorocznej edycji wydarzenia – uśmiecha się dr Ewa Podhajska.

Galeria zdjęć