Współpraca z wrocławskim ZOO

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisał umowę z wrocławskim ZOO. Dokument to tylko sformalizowanie współpracy, która trwa od lat.

Prawie jedna trzecia pracowników wrocławskiego ZOO to absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego. Studenci wydziałów Medycyny Weterynaryjnej i Biologii i Hodowli Zwierząt odbywają zajęcia w Ogrodzie Zoologicznym, a uczelniane kliniki weterynaryjne diagnozują i leczą zwierzęta z ZOO.

Ta dobra współpraca zaowocowała umową podpisaną przez prezesa wrocławskiego ZOO, Radosława Ratajszczaka i rektora UPWr, prof. Romana Kołacza. Umowa zapowiada dalsze wspólne badania naukowe, współpracę w zakresie dydaktyki i edukacji oraz ochrony ginących gatunków.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr profesor kołacz radosław ratajszczak umowa z zoo
Umową została podpisana przez prezesa wrocławskiego ZOO,
Radosława Ratajszczaka i rektora UPWr, prof. Romana Kołacza.
fot. Tomasz Lewandowski

– Genetyka i rozród, badania mikrobiologiczne, nowoczesna hodowla… przykłady działów nauki, w których możemy wspólnie aplikować o dotacje można długo wymieniać – podkreśla prorektor, prof. Alina Wieliczko.

Pani prorektor bardzo zachęca studentów do odbywania w ZOO praktyk i staży, a nawet podejmowania się tam zadań wolontariuszy. To wyjątkowy poligon dla każdego przyrodnika. Prezes Ratajszczak, na którego biurko trafiają setki podań osób chętnych do pracy, podkreśla, że żeby pracować w ZOO trzeba mieć pasję.

Być może właśnie praktyki i staże pozwalają siebie samego sprawdzić.

Studenci Medycyny Weterynaryjnej i Biologii i Hodowli Zwierząt to najliczniejsza
reprezentacja studentów UPWr, którzy odbywają zajęcia w Ogrodzie Zoologicznym.
fot. Tomasz Lewandowski

Przy podpisaniu umowy byli obecni dziekan Weterynarii dr hab. Krzysztof Kubiak oraz prodziekan i przyszły dziekan WBiHZ – prof. Adam Roman, czyli szefowie dwóch najbardziej zainteresowanych współpracą z Ogrodem Zoologicznym wydziałów. Okazuje się jednak, że także studenci Wydziału Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji znajdują w ZOO tematy do swoich prac dyplomowych. W tej chwili na przykład powstaje na architekturze krajobrazu praca magisterska, w której zaprojektowany zostanie teren wokół stawu w ZOO.

jc

13.06.2016