Współpraca z Ogrodem Zoologicznym Opole

Z myślą o studenckich praktykach, badaniach i zajęciach naukowo-dydaktycznych prowadzonych w terenie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu nawiązał współpracę z Ogrodem Zoologicznym w Opolu.

– Ta współpraca będzie dotyczyła wielu obszarów: praktyk i staży dla studentów Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, potencjalnych miejsc pracy dla absolwentów, badań do prac licencjackich i magisterskich z zakresu chociażby biologii i zootechniki, badań naukowych z dobrostanu czy żywienia zwierząt na materiale zebranym w zoo. Z pewnością będą się tam również odbywały zajęcia. Zasada tej współpracy jest prosta: ogrody zoologiczne potrzebują specjalistów, zaplecza naukowo-badawczego, a uczelnie możliwości pracy z ich zwierzętami – mówi dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Andrzej Zachwieja.

fot. Wojciech Kruszyński

18 stycznia umowę z opolskim ogrodem zoologicznym podpisali również, z ramienia uczelni,  prorektor do spraw współpracy z zagranicą i regionem Alina Wieliczko i dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Krzysztof Kubiak oraz dyrektor zoo Lesław Sobieraj. Inicjatorami i negocjatorami umowy byli przedstawiciele Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt prof. Adam Roman i dr hab. Wojciech Kruszyński, który jest także koordynatorem współpracy ze strony uczelni.

Zoo w Opolu powstało w latach 30. XX wieku z przekształcenia 1 hektara prywatnego terenu w zwierzyniec. Obecnie zajmuje obszar ponad 30 ha, na których mieszka blisko 300 gatunków zwierząt, i jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (podobnie jak 10 innych polskich ogrodów).

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu współpracuje również z wrocławskim ogrodem zoologicznym.

mj

22.01.2016