eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Współpraca UPWr i sektora mleczarskiego: „Chcemy skupić się na białkach”

Badania naukowe wspierające sektor mleczarski w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji – to główne założenia programu „Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego”. W projekcie uczestniczy osiem spółdzielni mleczarskich i sześć uczelni, w tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Głównym celem rządowego projektu jest przeprowadzenie badań naukowych wspierających sektor mleczarski w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji, przy zachowaniu dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska i z uwzględnieniem postępujących zmian klimatycznych. Oznacza to bezpośrednią i ścisłą współpracę z zakładami mleczarskimi, dlatego poza uczelniami zaangażowane są w niego największe spółdzielnie mleczarskie w Polsce.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki projekt będzie realizowany do 2027 roku, a każda z uczelni na realizację zadania otrzyma 16,12 mln zł. Wyjątkiem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który jako lider projektu otrzyma 19,4 mln zł.

Nie tylko badania naukowe

– Chcemy, aby w ramach projektu powstawały nowe linie technologiczne, które będą testowane w naszych przedsiębiorstwach, chcemy, by na szeroką skalę odbywały się badania naukowe, które mają doprowadzić do tego, by przetwarzany surowiec (mleko) i otrzymane z niego wyroby: sery, jogurty i inne były jeszcze smaczniejsze, zdrowsze i tańsze. To również szansa na doktoraty, praktyki pracowników czy studentów uczelni w poszczególnych przedsiębiorstwach – informowało MEiN.

produkty_mleczne.png
Projekt ma jeden cel: wyroby mleczne mają być smaczniejsze i zdrowsze

Naukowcy UPWr zajmą się badaniami w dwóch zasadniczych obszarach: technologiczno-produktowym (włączając w to badania żywieniowe) oraz środowiskowym.

– W pierwszym obszarze chcielibyśmy zaproponować innowacyjne technologie i produkty, które będą ukierunkowane na projektowanie i wypromowanie żywności o charakterze prozdrowotnym, kierowanej do wybranych grup, np. seniorów – mówi dr Marek Szołtysik z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych, kierownik projektu. – Chcemy postawić tu na potencjał badań, które są u nas realizowane od 20 lat i dlatego skupimy się na białkach, a konkretniej na ich innowacyjnych właściwościach, czyli np. biologicznie aktywnych peptydach, które poprzez uwalnianie w procesie hydrolizy, nabierają cech prozdrowotnych: obniżają ciśnienie tętnicze krwi, mają aktywność antydiabetyczną i niwelują stres oksydacyjny – wylicza naukowiec UPWr i podkreśla, że w efekcie będzie można wypromować nowe wyroby, których nie ma jeszcze na polskich rynkach, a które np. obniżają ciśnienie.

Utylizacja trudnych odpadów

Następstwem tych badań będą badania żywieniowe prowadzone przez zespół z Katedry Żywienie Człowieka. Mają one potwierdzać właściwości prozdrowotne tych produktów, np. to w jaki osób wpływają na terapię osób starszych czy z nadciśnieniem.

W obszarze badań środowiskowych nasi badacze chcą zaproponować technologię utylizacji trudnych odpadów generowanych przez przemysł mleczarski (zawierają np. białka i tłuszcze, które w dużych stężeniach są obciążeniem dla środowiska naturalnego). Odpowiedzialny za ten obszar będzie zespół prof. Andrzeja Białowca, który ma bardzo duże doświadczenie w zagospodarowaniu takich odpadów.

W programie „Nauka dla przetwórstwa rolno-spożywczego” uczestniczy sześć uczelni (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), które deklarują wsparcie branży mleczarskiej w trzech obszarach.

Obszar pierwszy to panel nowatorskich badań do analizy surowca i wyrobu mleczarskiego w kierunku poprawy jego bezpieczeństwa, jakości, walorów prozdrowotnych, przede wszystkim zastosowanie nowych metod badawczych do oceny jakości i bezpieczeństwa surowca oraz produktu końcowego, jak również dostarczenie nowej wiedzy w zakresie możliwości wykorzystania innowacyjnych receptur, technologii do produkcji wyrobów mleczarskich i roślinnych zamienników.

Obszar drugi obejmuje innowacyjne rozwiązania inżynierskie, wspierające działania prośrodowiskowe polskich zakładów mleczarskich. To efektywne strategie dotyczące oczyszczania ścieków w celu ponownego wykorzystania wody czy zagospodarowania osadów ściekowych oraz zwiększenie poziomu recyklingu organicznego i odzysku energii z powstających odpadów i dostarczenie nowej wiedzy na temat śladu węglowego powstałego w wyniku hodowli bydła mlecznego.

Obszar trzeci dotyczy popularyzowania spożycia wyrobów mleczarskich oraz opracowania innowacyjnego modelu upowszechniania nowej wiedzy o produktach mleczarskich w aspekcie ich właściwości prozdrowotnych.

Powrót
13.12.2023
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg