eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Guillaume Domain w laboratorium

Współpraca międzynarodowa: belgijski doktorant doskonali swoją pracę na UPWr

Dzięki międzynarodowej współpracy z prof. Wojciechem Niżańskim w ramach projektu NAWA, doktorant Guillaume Domain, na co dzień studiujący na Uniwersytecie w Gandawie, przyjechał do Wrocławia, by na UPWr przyspieszyć prace badawcze nad doktoratem dotyczącym ulepszenia metod zamrażania plemników psów.

Doktorat chce udowodnić, że samice zapłodnione nasieniem przechowywanym jego metodą będą skuteczniej zachodziły w ciążę.

– Pracuję nad tym, by kriokonserwacja nasienia była bardziej wydajna. W tej chwili tylko między 50 a 60% zapłodnień u psów kończy się udaną ciążą. Dodatkowo, ruja u tych zwierząt występuje tylko dwa razy w roku, a w Belgii, jeszcze do niedawna, psy rozmnażać można było tylko w wieku od 2 do 6 lat. Wiek ten został ostatnio podwyższony do 10 lat, ale hodowcy chcieliby mieć pewność, że każde zapłodnienie skończy się miotem. Dlatego pracuję nad zwiększaniem szans na pomyślne ciąże oraz nad tym, by zwiększyć pulę genetyczną psów rasowych. Poważnym problemem jest mała różnorodność psich genów, zwłaszcza psów rasowych. W hodowli wykorzystuje się coraz mniej osobników. Co ciekawe, pewne badanie wykazało, że niemal połowa europejskich golden retrieverów jest ze sobą blisko spokrewniona i ma wspólne DNA. Poprzez mrożenie dużej ilości materiału genetycznego możliwe będzie zwiększenie bioróżnorodności psów. Obecnie, aby można było zamrozić nasienie psa, musi ono być bardzo dobrej jakości. Niektóre osobniki mają świetne DNA, ale średnią jakość nasienia. Szkoda byłoby jednak nie wykorzystywać ich w hodowlach. Dlatego skupiam swoje badania na optymalizowaniu metod zamrażania – tłumaczy Guillaume Domain.

Na uczelni w Belgii nie był w stanie przebadać wystarczającej liczby pacjentów, dlatego przyjechał na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Projekt, który mu to umożliwił, finansowany jest z Narodowej Agencji Wymiany Akademckiej pt. „International multicentric platform as a key element for effective scientific research". Koordynowany jest natomiast na UPWr przez profesora Wojciecha Niżańskiego. Partnerami uczelni są najlepsze światowe ośrodki weterynaryjne, w tym Uniwersytet w Gandawie, Uniwersytet w Mediolanie i Padwie we Włoszech, Uniwersytet Stanu Iowa, Uniwersytet w Bath czy francuska L’École Nationale Vétérinaire d’Alfort.

mikroskop
Doktorat Guillaume'a dotyczy zwiększania wydajności mrożenia nasienia u psów
fot. Shutterstock

Prof. Niżański, promotor w Szkole Doktorskiej UPWr, który opiekuje się Guillaumem podczas jego pobytu na naszej uczelni tłumaczy: – Na Uniwersytecie w Gandawie miał zbyt mało pacjentów, więc praca nad jego doktoratem znacznie zwolniła. My mamy świetne relacje z hodowcami, a co równie ważne, rocznie mamy około 4,5 tysiąca pacjentów ginekologiczno-andrologicznych. Mamy także bardzo aktywny bank nasienia, świetny sprzęt oraz oferujemy pomoc całego zespołu. Dzięki współpracy z naszymi naukowcami i większej liczbie pacjentów, od której można pobrać próbki, Guillaume znacznie przyspieszy pracę nad doktoratem.

Guillaume Domain opowiada, że prof. Niżański zna jego belgijską promotorkę, prof. Ann van Soom i stąd propozycja wymiany w ramach projektu NAWA. 

– Bardzo chciałem przyjechać do Polski, ponieważ różni się nieco od krajów zachodnich, co sprawia, że ogromnie mi się podoba. Chciałem nawiązać także nowe kontakty. Networking jest dla mnie bardzo ważny, podróżowanie pomaga mi się rozwijać, a moje badania stają się lepsze. Tutaj uczę się na przykład nieco innych technik zamrażania plemników niż w Belgii – opowiada Guillaume, przyznając, że choć jego następna wymiana odbędzie się w Paryżu, to możliwość przyjazdu do Wrocławia bardziej go ucieszyła. – Miasto stu mostów mnie zaintrygowało! Dodatkowo prof. van Soom polecała mi pomoc prof. Niżańskiego i laboratorium Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - podkreśla.

Na przeprowadzenie swojego doktoratu Guillaume Domain posiada grant. Dostał go na 4 lata. Po dwóch będzie musiał pokazać postępy prac, by dostać dalsze finansowanie. Dlatego przyjazd do Wrocławia i przyspieszenie pracy nad doktoratem były dla niego tak ważne. 

Studia doktoranckie nie są jednak jedynym zajęciem Guillaume’a. Dzieli swój czas również pomiędzy pełnoetatową pracą, a rezydenturą weterynaryjną.

– Po uzyskaniu doktoratu chciałbym zostać weterynarzem specjalizującym się w przeprowadzaniu cesarskich cięć u kotów i psów. Nie zrezygnuję jednak całkiem z badań. Zawsze będę otwarty na propozycje współpracy – mówi Guillaume.

is

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg