Wrześniowe posiedzenie senatu

Pierwsze posiedzenie senatu kadencji 2016-2020 upłynęło pod hasłem planów, strategii i spraw organizacyjnych.

Nowi członkowie senatu kadencji 2016-2020, wybrali tymczasową komisję skrutacyjną, zatwierdzili porządek dzienny obrad i protokół z czerwcowego posiedzenia.

Senatorowie zatwierdzili plan pracy senatu na rok akademicki 2016/2017, a następnie wyrazili zgodę na utworzenie na Wydziale Nauk o Żywności Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż oraz na zmianę nazwy Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Zbóż na Katedrę Technologii, Owoców Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych.

Na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym powołano studia podyplomowe „Polsko-niemieckie studia MBA: zarządzanie w sektorze rolno-spożywczym”. Senatorowie wyrazili także zgodę na zawarcie przez rektora umowy o współpracy z Uniwersytetem ds. Nauk Stosowanych w Dreźnie oraz Instytutem Biologii Zwierząt Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

senat-1
fot. Tomasz Lewandowski

Nowy rektor uczelni, prof. Tadeusz Trziszka opowiedział o najważniejszych kierunkach działań uczelni w najbliższych latach: – Zarządzanie uczelnią będzie odbywało się na dwóch poziomach: pierwszy to rektor i prorektorzy oraz administracja w ich pionach, w odniesieniu do przedsiębiorstw byłby to zarząd, drugi to wydziały z dziekanami na czele i poszczególne jednostki wydziałowe – czyli takie firmy tworzące korporację. Jest też oczywiście rada nadzorcza, czyli senat reprezentujący interesy wszystkich grup i całej uczelni. (…) Ważnym ogniwem funkcjonowania uczelni są wydziały i chcę bardzo mocno podkreślić, że to na nich spoczywa większość obowiązków, więc będziemy poświęcać wiele uwagi i udzielać wsparcia w realizacji ich celów. Ale zwiększymy też rolę i odpowiedzialność poszczególnych jednostek za rozwój uczelni, bo to tam jest jądro organicznej pracy. (…) Niezbędne jest utworzenie na uczelni mechanizmów skutecznego pozyskiwania środków finansowych na badania i rozwój zaplecza badawczego, poprzez między innymi wspieranie najbardziej aktywnych pracowników, doktorantów i zapewnienie im pomocy administracji – mówił rektor Trziszka i dodał, że ważna będzie również internacjonalizacja badań i wymiany naukowej, zatrudnianie najlepszych i najbardziej twórczych studentów, doktorantów i młodych naukowców, transfer wiedzy do gospodarki, zwiększenie reprezentacji naszych naukowców w krajowych i europejskich gremiach kolegialnych i ewaluacyjnych oraz reorganizacja systemu nauczania. Flagowym programem realizowanym przez UPWr będzie „Dolny Śląsk – Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”.

W części senatu poświęconej sprawom osobowym wyrażono zgodę na nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Zygmuntowi Litwińczukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, na zmiany w uchwale o zatrudnieniu dr Ewy Fudali oraz na zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego dr. hab. Krzysztofa Borysławskiego, dr. hab. Krzysztofa Marycza, dr hab. Moniki Bronkowskiej, dr hab. Alicji Kucharskiej i dr hab. Agnieszki Tajner-Czopek. Na stanowisku prof. zwyczajnego zatrudniony został prof. Jan Szopa-Skórkowski.

Senatorowie wyrazili zgodę na kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia przez prof. Annę Chełmońską-Soytę, a także powołali przewodniczących:

• Senackiej Komisji Badań Naukowych – prof. Cezarego Kabałę,
  • Senackiej Komisji Finansowej – prof. Barbarę Kutkowską,
  • Senackiej Komisji Kadry Naukowej – prof. Alinę Wieliczko,
  • Senackiej Komisji Spraw Studenckich i Edukacji – prof. Krzysztofa Pulikowskiego,
  • Senackiej Komisji Statutowej – prof. Józefę Chrzanowską,
  • doraźnej komisji ds. strategii rozwoju uczelni do 2030 roku – prof. Adama Szewczuka,
  • Rady Bibliotecznej – dr hab. Bożenę Króliczewską,
  • Uczelnianej Komisji Oceniającej Nauczycieli Akademickich – prof. Józefa Sowińskiego.

Ostatnią podjętą uchwałą było powołanie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej UPWr do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych od 1 października 2016 roku do 30 września 2020 roku.

28.09.2016
wydarzenia