eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Wrocławscy uczniowie poznają zasady zdrowego żywienia

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, przy wsparciu Carrefour Polska, zrealizuje we Wrocławiu warsztaty drugiej edycji programu „ABC Zdrowego Żywienia”. Zajęcia poprowadzią naukowcy z Katedry Żywienia Człowieka UPWr.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży z Wrocławia finansuje Fundacja Carrefour, a zajęcia prowadzić będą naukowcy z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pod przewodnictwem dr hab. Moniki Bronkowskiej. Rekrutacja do zajęć została przeprowadzona w szkołach gminnych, a wśród uczestników w całym kraju będzie co najmniej 35% osób wywodzących się ze środowisk o trudnej sytuacji materialnej.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr profesor bronkowska wydział nauk o żywności abc zdrowego żywienia
Dr Monika Bronkowska podkreślała sukces pierwszej edycji programu, przypominając,
że warsztaty i szkolenia organizowane są nie tylko dla dzieci, ale również dla seniorów
fot. Tomasz Lewandowski

Rok temu Carrefour Polska zainicjował ogólnopolski program edukacyjny „ABC Zdrowego Żywienia”, wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, dostrzegając problemy społeczne takie jak nadwaga, otyłość oraz choroby dietozależne. Program – realizując w praktyce przysłowie “czym skorupka za młodu…” – uczy dzieci nowych nawyków żywieniowych, uświadamiając im, jaki wpływ na nasze zdrowie i kondycję ma to, co jemy. A jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że co trzeci Polak ma nadwagę, to podnoszenie świadomości żywieniowej wśród dzieci w wieku szkolnym jest koniecznością.

– Wyniki badań zrealizowanych podczas pierwszej edycji ujawniły niedostateczną znajomość zasad prawidłowego żywienia wśród uczniów. Po zakończonych warsztatach wśród 80% ich uczestników odnotowano wzrost wiedzy dotyczącej żywności i żywienia – mówi dr hab. Monika Bronkowska, Kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynator projektu „ABC Zdrowego Żywienia”. – Wyniki utwierdziły nas w przekonaniu, że istnieje potrzeba rozszerzenia działań edukacyjnych na większą grupę młodych mieszkańców Wrocławia.

abc2016-2uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr profesor chrzanowska wydział nauk o żywności abc zdrowego żywienia
Dziekan Józefa Chrzanowska przypomniała słowa Hipokratesa „Zdrowie wymaga stanu
równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami
ludzkiej natury”
fot. Tomasz Lewandowski

W warsztatach realizowanych w całej Polsce weźmie udział około 1000 dzieci w wieku szkolnym. Organizatorzy zaplanowali 177 zajęć, podzielonych na trzy bloki tematyczne. Dodatkowo, każdy może odnaleźć przydatne informacje na stronie internetowej http://abczywienia.pl/. Program został sfinansowany przez Fundację Carrefour, która przeznaczyła na ten cel grant w wysokości 134 760 euro.

– Konsekwentnie działamy na rzecz podniesienia świadomości żywieniowej oraz wyeliminowania błędów żywieniowych poprzez zmianę nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży – powiedział Robert Noceń, Sekretarz Generalny Carrefour Polska. – Nie tylko prowadzimy programy edukacyjne, ale także rozbudowujemy asortyment zdrowych produktów i wspieramy wydarzenia sportowe w całej Polsce.

Produkty do przygotowania potraw w czasie warsztatów kulinarnych dostarczy hipermarket Borek, położony przy ul. Gen. Hallera 52.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr robert nocoń carrefour polska wydział nauk o żywności abc zdrowego żywienia
Partnerem programu i jego sponsorem jest Fundacja Carrefour, a Robert Noceń,
Sekretarz Generalny Carrefour Polska podkreślał, że promocja prozdrowotnych postaw
wśród konsumentów jest dla jego koncernu priorytetowa
fot. Tomasz Lewandowski

Program „ABC Zdrowego Żywienia” jest elementem prowadzonej od 2014 roku kampanii Carrefour „Z miłości do Zdrowia”. Jej celem jest promocja zdrowego i świadomego stylu życia. Pierwsza edycja została zorganizowana i zrealizowana w 2015 roku przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie , a jej odbiorcami były dzieci oraz seniorzy. W czasie trwania programu zorganizowano 240 warsztatów, poprowadzonych przez 70 ekspertów z 7 ośrodków naukowych z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Lublina i Trójmiasta, docierając do osób ze środowisk o trudnej sytuacji społecznoekonomicznej. Cykl warsztatów obejmował 5 bloków tematycznych: żywieniowy, dietetyczny, sensoryczno-konsumencki, higieniczny i kulinarny, a dla każdej z grup przygotowano odrębne scenariusze zajęć.

kbk

Powrót
06.06.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg