eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Wernisaż wystawy o ogrodach Lenné

Do końca marca w patio Uniwersytetu Przyrodniczego można oglądać wystawę poświęconą życiu i pracy Petera Josepha Lenné. W jej otwarciu uczestniczyli m.in. prorektor Jarosław Bosy i konsul Niemiec Elisabeth Wolbers.

– Dolny Śląsk zachwyca bogactwem i różnorodnością założeń parkowych, które po latach zapomnienia odzyskują blask. Szczególne miejsce zajmują wśród nich Kamieniec Ząbkowicki, słynna Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz wrocławski park Szczytnicki – malownicze scenerie zachwycają turystów i mieszkańców pięknymi widokami, przemyślnymi kompozycjami i wyjątkowej szacie roślinnej. Po obejrzeniu wystawy będziemy już pamiętać, że autorem, inspiratorem tych  unikatowych założeń parkowych był Peter Joseph Lenné – mówił na wernisażu prof. Jarosław Bosy, zapraszając do ponownego odkrycia zaprojektowanych przez wielkiego architekta krajobrazowych ogrodów na wschód od Odry.

wystawa_lenne-2

Wystawa w patio uczelni w gmachu głównym czynna jest do końca marca
/fot. Tomasz Lewandowski

Wystawa „Mistrzowskie, jak rzadko które… Ogrody Petera Lenné w Polsce”, której współautorką jest dr Justyna Jaworek z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, a realizowanego we współpracy z UPWr. Inspiracją do jej przygotowania była 150. rocznica śmierci Petera Lennégo, jednego z najwybitniejszych architektów krajobrazu i artystów-ogrodników w XIX wieku. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Pruskich Pałaców i Ogrodów, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu.

I to konsul generalna Niemiec Elisabeth Wolbers przypomniała gościom wernisażu słowa bohatera wystawy, którymi opisał on swoją pracę: „Jak rzeźbiarz tworzy z marmurowego bloku żywe postaci, tak architekt krajobrazu ożywia drzewa i krzewy poprzez zmienność form, w zestawieniu z grą światła i cienia, ze skupiskami, gajami i lasami; w ich zarysach na równinach i na horyzoncie, w gromadach, odcieniach i kontrastach. Tak jak malarz, architekt krajobrazu wykorzystuje w swojej pracy kolory i światło. I to właśnie nieustannie zmieniające się kolory i światło sprawiają, że następujące po sobie pory roku i dnia nabierają nowego uroku”.

wystawa_lenne-1-2

Konsul Niemiec Elisabeth Wolbers i prorektorzy UPWr:
Jarosław Bosy i Anna Chełmońska-Soyta
/fot. Tomasz Lewandowski

Konsul Wolbers mówiła też o parkach i ogrodach, jakie zostawił po sobie ten wybitny projektant. – Do najbardziej znanych zalicza się z pewnością park przy Pałacu Sanssouci w Poczdamie. Ale Lenné działał we wszystkich prowincjach historycznych Prus. Podczas gdy jego założenia parkowe są na terenie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec znane, praktycznie w całości opisane i udokumentowane, to obiekty znajdujące się poza Niemcami w dużej mierze popadły w zapomnienie – Elisabeth Wolbers podkreśliła, że w ramach w ramach obszernego polsko-niemieckiego projektu badawczego udało się zidentyfikować i zbadać ponad 30 założeń ogrodowych, które powstały na terenach dzisiejszego Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego i podziękowała Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu i dr Justynie Jaworek nie tylko za projekt badawczy, ale też ze współorganizację wystawy.

wystawa_lenne-1-3
Kustosz wystawy – dr Justyna Jaworek prezentuje założenia projektu
/fot. Tomasz Lewandowski

– Twórczość w obszarze architektury krajobrazu łączy się z potrzebą ogromnej wyobraźni i wrażliwości estetycznej, a także z szacunkiem do przyrody i środowiska. Krajobraz jest zapisem działań wielu pokoleń, których efekty nakładają się, uzupełniają i tworzą nasze współczesne otoczenie. Teoretyk architektury krajobrazu J. Eliot określa ją wręcz jako „sztukę piękna”, co wskazuje na rangę tej dziedziny działań – mówiła na wernisażu prof. Irena Niedźwiecka-Filipiak, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr, podkreślając, że współpraca naukowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie w zakresie konserwacji zabytkowych ogrodów jest jedną z pierwszych tego typu w regionie, a jednym z jej efektów jest nie tylko wystawa poświęcona Lenné, ale też publikacja w języku niemieckim „Die Gärten Peter Joseph Lennés im heutigen Polen. Eine Spurensuche jenseits von Oder und Neiße”, będąca podsumowaniem prowadzonych badań. Książkę polskich i niemieckich naukowców wydało Niemieckie Forum Europy Środkowej i Wschodniej, Berlińsko-Brandenburską Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie.

wystawa_lenne-3

Wernisaż przyciągnął wielu gości zainteresowanych
architekturą krajobrazu i projektowaniem ogrodów
/fot. Tomasz Lewandowski

Podczas wernisażu gości w czasie krótkiej prezentacji przedstawionej przed dr Justynę Jaworek poznali najważniejsze cechy twórczości jednego z najwybitniejszych architektów krajobrazu w XIX-wiecznej Europie, idee, któremu przyświecały jemu i jego kontynuatorom.

Wystawa „Mistrzowskie, jak rzadko które… Ogrody Petera Lenné w Polsce” była już prezentowana w zamku Caputh w  Poczdamie, w pałacu w Bukowcu, w Łazienkach Królewskich w Warszawie i w Bad Muskau. W patio gmachu głównego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu można ją oglądać do końca marca.

***

Dwujęzyczna wystawa została zrealizowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (Institut für Landschaftsarchitektur an der Technischen Universität Dresden), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Berlińsko-Brandenburską Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów (Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg) we współpracy z Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa).

Organizatorami wystawy we Wrocławiu są Generalny Konsulat Niemiec we Wrocławiu i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg