eu_green_logo_szare.png

Aktualności

WAZZA „Ciepła”, czyli wspólna inicjatywa miasta i wrocławskich uczelni

Studenci i naukowcy trzech wrocławskich uczelni projektują ogród społeczny dla seniorów. Wszystko dzięki finansom płynącym z miasta.

Kooperacja trzech uczelni i miasta

Kilkunastu studentów z kół naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu połączyło siły, aby zaprojektować i zbudować ogród społeczny dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy przy ul. Ciepłej. Studenci budują wspólnie pergolę dostosowując projekt do potrzeb osób starszych. W piątek 28 lipca w Czasoprzestrzeni miała miejsce prezentacja pierwszego z modułów i konsultacje z kilkuosobową grupą seniorów.

Projekt jest wspólną inicjatywą miasta i wrocławskich uczelni, ale nic nie mogłoby się wydarzyć, gdyby nie środki pochodzące z programu WAZZA, czyli Wrocławskich Akademickich Zespołów Zadaniowych – jednej z form współpracy miasta ze środowiskiem akademickim w ramach Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

– WCA zostało powołane, aby angażować środowiska akademickie do pracy na rzecz rozwoju Wrocławia. Współpracujemy z naukowcami i wykładowcami, a teraz także ze studentami, którzy dzięki swojej kreatywności i nieszablonowemu podejściu nadają projektom świeżości i energii – mówi Anna Gil, koordynatorka WCA z Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miasta Wrocławia.

Część projektowa całego przedsięwzięcia rozpoczęła się już w kwietniu, kiedy powołane zostały zespoły oraz ich opiekunowie: dr Małgorzata Świąder z UPWr, dr Jerzy Łątka z PWr, Małgorzata Pawlak-Kubasek, dr Krzysztof Kubasek i prof. Piotr Jędrzejewski z ASP. Studenci w całym okresie trwania projektu mogą liczyć także na pomoc konsultantów – fachowców w danej dziedzinie na każdej z trzech uczelni. Na Uniwersytecie Przyrodniczym projekt wspomagają swoją wiedzą i doświadczeniem Joanna Dobrzańska (dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), prof. Aleksandra Lis (zieleń a bezpieczeństwo w przestrzeni), prof. Monika Ziemiańska i prof. Przemysław Bąbelewski (nasadzenia) oraz prof. Krzysztof Lejcuś wraz z zespołem (racjonalne zarządzanie wodą).

Mentorzy zespołów, od lewej: Małgorzata Pawlak-Kubasek z ASP, dr Jerzy Łątka z PWr, dr Krzysztof Kubasek z ASP, dr Małgorzata Świąder z UPWr i prof. Piotr Jędrzejewski z ASP
fot. archiwum prywatne

– Miasto odezwało się do nas jako pierwszych z już gotowym pomysłem i pytaniem, czy weźmiemy udział w projekcie przy założeniu, że będzie to kooperacja trzech uczelni – mówi dr Małgorzata Świąder i dodaje, że w ramach FAST zespoły z UPWr zrobiły już dwa ogrody społeczne: przy ul. Grunwaldzkiej (projekt „Green Inclusion”) i dla Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida („EduGarden”). – Mamy więc doświadczenie, sam projekt FoodSHIFT2030, którym kieruję zakłada między innymi promowanie tworzenia ogrodów społecznych – podkreśla dr Świąder.

Makieta jednej z części ogrodu społecznego stworzona przez studentów na etapie projektowym
fot. archiwum prywatne


Nic o nas bez nas

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac projektowych było przeprowadzenie wywiadów z podopiecznymi ośrodka przy ul. Ciepłej, poznanie ich potrzeb i zrozumienie problemów. Seniorzy i pracownicy Domu Pomocy – jak twierdzą studenci – natychmiast otworzyli się na kontakt z nimi. – Zrobiliśmy drzewo marzeń, pytaliśmy seniorów o to, czego oczekują od tej przestrzeni, co sprawiłoby, żeby poczuli się w niej bezpiecznie i komfortowo. Niektórzy wracali do nas z odpowiedziami wielokrotnie jeśli wpadli na kolejny pomysł, wszyscy zresztą byli bardzo aktywni – mówi jedna ze studentek.

Seniorzy i studenci nawiązali ze sobą dobry kontakt na samym początku projektu
fot. Adrianna Hołdys

– Zorganizowaliśmy też wykłady dla studentów. Chcieliśmy, by zdali sobie sprawę z tego, że kontakt z osobami starszymi, wywiady z nimi są dla tego projektu bardzo ważne – podkreśla dr Małgorzata Świąder. – „Nic o nas bez nas” – chcieliśmy, by zakotwiczyło się w nich przeświadczenie, że głos społeczny jest kluczowy i bez niego ta przestrzeń po prostu nie będzie funkcjonować.

Studenci początkowo spotykali się w trzech mieszanych grupach i opracowywali różne koncepcje zagospodarowania przestrzeni. Następnie, na podstawie dyskusji wokół wypracowanych pomysłów, stworzyli wspólną koncepcję ogrodu społecznego i zabrali się za praktyczną część całego projektu.

Kolejne kroki

Teraz zakończona została praca nad prototypem modułu pergoli zaprojektowanej przez zespół studentów. Podczas jej prezentacji w Czasoprzestrzeni zyskała akceptację seniorów, zatem kolejny etap to budowa następnych modułów ławek, tworzenie ścieżek, przeniesienie części roślin, zagospodarowanie frontu budynku, a także nasadzenia według projektu, które studenci będą realizować we współpracy z seniorami z ośrodka.

Otwarcie ogrodu planowane jest na koniec września, kiedy tradycyjnie odbywają się we Wrocławiu Dni Seniora. Studenci nadali projektowi własną nazwę – „Ciepłe oparcie” – ich zdaniem dobrze oddającą charakter tej inicjatywy, której głównym celem jest dać oparcie – dosłownie i w przenośni – podopiecznym Domu Dziennej Pomocy przy ul. Ciepłej.

ah

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg