eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Warsztaty kulinarne – smakuj zdrowie

Czy diety cud są naprawdę cud i co ugotować, żeby było i zdrowe, i smaczne. Specjaliści Wydziału Nauk o Żywności podzielili się swoją wiedzą podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jednym z wiodących ośrodków badań nad żywnością i żywieniem człowieka. To ważne, bo Polska już niedługo może stać się centrum produkcji żywności w Europie.

Na Wydziale Nauk o Żywności prowadzone są m.in. badania nad nutraceutykami i żywnością funkcjonalną (czyli taką, która leczy), wykorzystaniem drożdży, enzymów oraz toksyn killerowych do otrzymywania preparatów przydatnych w przemyśle i agrotechnice, badania biotransformacji użytecznych w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, badania nad wykorzystaniem polskich szczepów Trichoderma w ochronie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych (prowadzone wspólnie z Instytutem Warzywnictwa w Skierniewicach). Tylko w jednym z naszych projektów realizowanym wspólnie z Uniwersytetem Medycznym – OVOCURA – uzyskaliśmy 25 patentów, w badaniach nad wykorzystaniem w profilaktyce chorób cywilizacyjnych jednego ze składników jaja – cystatyny – jesteśmy liderem w skali światowej.

Mając takie zaplecze naukowe, nie można się nim nie dzielić.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich dr hab. Monika Bronkowska wygłosiła wykład o tzw. dietach cud i ich wpływie na zdrowie. Prawidłowo skonstruowana, bezpieczna i zdrowa dieta powinna dostarczać co najmniej 1200 kcal kobietom i 1500 kcal mężczyznom, zapewniać utratę masy ciała nie większą niż jeden kilogram na tydzień (większą tylko w pierwszych dwóch tygodniach stosowania diety) i w pełni pokrywać zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne i witaminy. Diety niekonwencjonalne, którym przypisuje się cudowne działanie odchudzające, w dłuższej perspektywie mają niestety negatywny wpływ i na wagę, i na zdrowie.

Młoda kadra Katedry Żywienia Człowieka – dr Ewa Bator, dr Karolina Łoźna i dr Maciej Bienkiewicz – przeprowadziła natomiast warsztaty ze zdrowego gotowania. W menu znalazły się m.in. wegetariańskie steki z buraków i ziemniaków, słodycze z suszonych śliwek, sezamu i nasion chia, jadalne chwasty, naleśniki szpinakowe, makaron z warzyw, mus czekoladowy z kaszy jaglanej, tartaletki z musem z soczewicy, ryba i zupa z czerwonej papryki. Było pysznie!

mj

Powrót
12.05.2016
Głos Uczelni
wydarzenia
Fot. Barbara Buda

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg