eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Warsztaty z symulacji endoskopowych

Lekarze medycyny weterynaryjnej z całej Polski szkolili się w w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z diagnostyki endoskopowej podczas specjalistycznych warsztatów z wykorzystaniem symulatorów. Warsztaty zostały ocenione bardzo dobrze, a kolejnym krokiem ma być powołanie roboczej grupy endoskopistów weterynaryjnych.

Medycyna weterynaryjna coraz częściej sięga po nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oraz technologie wykorzystywane na co dzień w praktyce lekarsko-weterynaryjnej – w rozpoznawaniu i leczeniu chorób zwierząt, jak i procesie dydaktycznym, dotyczącym nauczania studentów oraz podnoszenia kwalifikacji lekarzy weterynarii. Duże zainteresowanie w środowisku weterynaryjnym budzą warsztaty specjalistyczne, podczas których lekarze weterynarii mogą podnosić swoje kompetencje, poznając zarówno nowoczesny sprzęt diagnostyczny, jak i jego zastosowanie.

warsztaty_endoskopowe-2.jpg
Prof. Krzysztof Kubiak, kierownik Zakładu Chorób Psów i Kotów UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od wielu lat wykorzystuje innowacje dydaktyczne na zajęciach ze studentami. Są to m. in. dedykowane programy komputerowe, fantomy, platformy edukacyjne, a w ostatnim czasie oferta ta wzbogacona została o symulacje endoskopowe.  W dynamicznie rozwijającej się dzisiaj weterynarii wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii stosowanych w medycynie to coraz częściej standard. Rentgen, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, szerokie spektrum diagnostyki endoskopowej – specjaliści nie kryją, że postęp technologiczny dzisiaj nikogo już nie zaskakuje.

– Coraz większym zainteresowanie cieszą się specjalistyczne warsztaty, podczas których lekarze podnoszą swoje kwalifikacje – mówi prof. Krzysztof Kubiak, podkreślając, że badanie endoskopowe jest metodą diagnostyczną szybko rozwijającą się w medycynie weterynaryjnej małych zwierząt i daje możliwość oceny wnętrza narządów. – Dzięki endoskopii możliwe jest określenie rodzaju zmian, ich zasięgu oraz precyzyjne pobranie materiału biologicznego do innych badań, takich jak: badanie histopatologiczne, badanie cytologiczne czy badanie mikrobiologiczne. Dodatkowo endoskopia, oprócz charakteru diagnostycznego, może mieć również charakter terapeutyczny, np. w przypadku usuwania ciał obcych z przewodu pokarmowego lub układu oddechowego – wylicza prof. Kubiak, który był inicjatorem innowacyjnych  warsztatów z wykorzystaniem symulatorów dla grupy lekarzy z całej Polski właśnie z zakresu endoskopii w medycynie weterynaryjnej.

warsztaty_endoskopowe.jpg
Nauka na symulatorach pozwala m.in. szkolić umiejętności praktyczne
fot. Tomasz Lewandowski

Warsztaty odbyły się w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a ich organizatorami byli redakcja „Weterynarii w Praktyce”, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu oraz firma SIMEDU, która dostarczyła symulatory na zajęcia.

– Nauka na symulatorach nie tylko pozwala szkolić umiejętności praktyczne, ale przede wszystkim nie istnieje kategoria stresu u pacjenta, bo procedury endoskopowe w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym nabywane lub doskonalone są w wirtualnej rzeczywistości a nie na żywym organizmie  – podkreśla prof. Krzysztof Kubiak, dodając, że podczas warsztatów powstała idea utworzenia roboczej grupy endoskopistów weterynaryjnych.  – Medycyna dzisiaj jest równoznaczna z nieustannym rozwojem, zarówno w obszarze poznawania patogenezy chorób, ich diagnostyki, jak i wyznaczania nowoczesnych i skutecznych metod leczenia. Przekłada się to na proces dydaktyczny. Powinnością nauczyciela akademickiego na kierunku „weterynaria”, w obszarze nauk klinicznych, jest kształcenie w zakresie nabywania umiejętności praktycznych w wykonywaniu procedur medycznych z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej. I to realizujemy – podkreśla prof. Krzysztof Kubiak.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg