Warsztaty Master Thesis Training – wymiana wiedzy i doświadczeń

Julia Gawron oraz Radosław Pszonicki uczestniczyli w warsztatach Master Thesis Training organizowanych w ramach Baltic University Programme na Uniwersytecie w Uppsali. Program stanowił świetną okazję do dodatkowego skonsultowania pracy, otrzymania wsparcia ze strony eksperta, czy też nawiązania kontaktów ze studentami z całego regionu Morza Bałtyckiego

Julia, studentka architektury krajobrazu, zdecydowała się na udział w programie głównie z powodu chęci porównania swoich badań z pracami innych studentów oraz możliwości skonsultowania swojej pracy dotyczącej urbanistycznych upraw i systemów żywnościowych w miastach. Według niej dyskusje i konsultacje, zarówno z innymi uczestnikami, jak i z profesorami oraz ekspertami, były niezwykle wartościowe.

– Na początku warsztatów mieliśmy okazję przedstawić nasze prace, co było przede wszystkim świetnym ćwiczeniem z wystąpień publicznych. Następnie w mniejszych, tematycznych grupach wymienialiśmy się uwagami, co pozwoliło mi spojrzeć na mój temat z różnych perspektyw. Było to niezwykle inspirujące i pozwoliło mi lepiej zrozumieć, w jakim kierunku powinnam dalej prowadzić moje badania – relacjonuje Julia.

Julia Gawron
fot. archiwum prywatne

Kolejnym etapem warsztatów były konsultacje z ekspertami, które Julia określiła jako kluczowe dla dalszego rozwoju jej pracy magisterskiej. Dzięki tym spotkaniom zdołała skonkretyzować swoje pomysły i skupić się na najbardziej obiecujących kierunkach badawczych.

– Prezentacje prac magisterskich innych uczestników stanowiły źródło inspiracji i motywacji do dalszej pracy. Mogliśmy na nich zobaczyć, jak inni studenci radzą sobie z podobnymi wyzwaniami badawczymi, jakie nowatorskie podejścia stosują i jakie rozwiązania proponują na istotne problemy – podkreśla zaś student inżynierii środowiska Radosław Pszonicki, dodając że dzięki wskazówkom uczestników zmodyfikuje lekko swoją pracę magisterską.

– To była wspaniała okazja do poznania studentów z różnych krajów i kultur, co tylko wzbogaciło całe doświadczenie. Wymiana kontaktów i tworzenie sieci współpracy może w przyszłości zaowocować interesującymi projektami badawczymi lub zawodowymi – mówi  Julia, podkreślając także wartość międzynarodowego środowiska warsztatów. Wtóruje jej Radosław, dodając, że dzięki warsztatom miał okazję poznać kulturę szwedzką i dowiedział się dużo o ich tradycjach.

Radosław
Radosław Pszonicki
fot. archiwum prywatne

– Uczestnictwo w programie tutoringowym BUP umożliwiło mi spotkanie się z szerokim gronem studentów z różnych uniwersytetów z państw nadbałtyckich, większość z tych osób zapraszała do odwiedzenia ich miast w przyszłości, więc rozszerzyłem swoją listę punktów na możliwy wyjazd za granicę – dodaje student z uśmiechem.

– Zdecydowanie polecam uczestnictwo w przyszłych edycjach wydarzeń organizowanych przez Baltic University Programme innym studentom. Jest to nie tylko świetna okazja do nauki i rozwoju, ale także do budowania międzynarodowej sieci kontaktów, co może być cenne w przyszłości – podkreśla Radosław.

79c01526-f150-4a5e-88db-491a4e821e17.jpg
Warsztaty w Uppsali
fot. Julia Gawron

Warto być na bieżąco z ofertami przygotowywanymi przez uczestników BUP. Jednym z większych zbliżających się wydarzeń jest Science and Sail 2024 organizowane przez Klaipėda University. To letnia szkoła, podczas której wybrani studenci będą badać delikatne środowisko Morza Bałtyckiego, zarówno na lądzie, jak i na morzu, pod kierunkiem wiodących ekspertów z regionu.

Część letniej szkoły odbędzie się na pokładzie żaglowca Brabander, podczas żeglugi po południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego. Uczestnicy będą zbierać próbki i badać unikalne środowisko przybrzeżne Mierzei Kurońskiej i delty rzeki Niemen, ucząc się o wpływie zmiany klimatu, czy utraty bioróżnorodności na badany teren.

Więcej informacji o Science and Sail 2024.

studenci