eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr liderem pierwszej części projektu TOPAS

Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uczestniczyli w Samarkandzie w spotkaniu roboczym międzynarodowego projektu TOPAS. Kolejne spotkanie za kilka miesięcy – we Wrocławiu, na naszej uczelni.

Każdy moment jest dobry, by rozpocząć ciekawą podróż – także w zimowym miesiącu jakim jest luty. Szczególnie jeśli można połączyć przyjemne z pożytecznym. W dniach 19-20 lutego 2018 roku w Samarkandzie w Uzbekistanie odbyło się spotkanie robocze w ramach międzynarodowego projektu TOPAS, który jest realizowany w ramach programu ERASMUS+. Uczestniczyli w nim dr Julian Kalinowski i dr Stanisław Minta z Instytutu Nauk Ekonomicznych oraz Anna Posadowska-Malarz z Działu Współpracy z Zagranicą.

topas1

fot. archiwum prywatne

TOPAS to projekt From Theoretical-Oriented To Practical Education in Agrarian Studies, który ma na celu wypełnienie luki będącej pozostałością sowieckiego systemu szkolnictwa wyższego w dziedzinie nauk rolniczych w Armenii, na Ukrainie i w Uzbekistanie. Podstawowym efektem ma być wprowadzenie i ulepszanie programów praktyk studenckich, które będą przybliżały studentów do praktyki gospodarczej w agrobiznesie. Duży nacisk jest tu także położony na wspieranie partnerstwa między uniwersytetami a sektorem rolno-spożywczym i organizacjami branżowymi oraz zainteresowanymi instytucjami rządowymi. Wszystko to ma pozwolić na odbywanie zajęć praktycznych w rzeczywistym środowisku pracy, co umożliwi studentom podniesienie kompetencji i kwalifikacji oraz lepsze dopasowanie się do potrzeb rynku pracy.

Konsorcjum realizujące TOPAS tworzy 10 uczelni podzielonych na dwie grupy. Pierwsza to cztery uczelnie-partnerzy z Unii Europejskiej: Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences (Niemcy), Writtle University College (Wielka Brytania), University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine of IASI (Rumunia) oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Druga grupa to 6 uczelni z byłych republik radzieckich, które dziś działają na terenie niepodległych państw: Armenii (Armenian National Agrarian University oraz Yerevan State University), Ukrainy (National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine z Kijowa oraz Sumy National Agrarian University) i Uzbekistanu (Samarkand Agricultural Institute oraz Andijan Agricultural Institute).

topas4

fot. archiwum prywatne

Gospodarzem ostatniego spotkania roboczego był Samarkand Agricultural Institute. Podczas dwóch dni zaprezentowano m.in. aktualne warunki i możliwości realizacji programów w zakresie zarządzania gospodarstwami rolnymi ze szczególnym naciskiem na praktyki studenckie w uczelniach partnerskich spoza UE, omówiono zadania i harmonogram prac w pięciu pakietach roboczych przewidzianych w projekcie wraz z oczekiwaniami dotyczącymi wkładu poszczególnych parterów, wybrano członków do struktur sterujących projektem TOPAS, tj. Rady Doradczej, Komitetu Sterującego i Grupy Zarządzającej.  

Przedstawiciele naszej uczelni, liderzy jednego z projektów – dr Stanisław Minta i dr Julian Kalinowski – moderowali dyskusję dotyczącą  pakietu roboczego, wiążącego się z analizą aktualnych programów studiów oraz programów praktyk studenckich na kierunkach związanych z zarządzaniem w rolnictwie, a ostatecznie ma przygotować wytyczne do zmian w przyszłych programach studiów, by przybliżać jak najbardziej teorię do praktyki. Podczas spotkania nie tylko wypracowano wspólne stanowisko i działania, które pomogą zrealizować projekt przez wszystkie uczelnie partnerskie zaangażowane w projekt TOPAS, ale prezentowano też nowe metody dydaktyczne mogące udoskonalić i urozmaić pracę ze studentami. Rozmawiano też o możliwościach dalszej współpracy naukowo-dydaktycznej – także poza opisywanym projektem, m.in. między Andijan Agricultural Institute z Uzbekistanu a Uniwersytetem Przyrodniczym z Wrocławia.

Następne spotkanie robocze jest planowane na początek lipca 2018 roku, a gospodarzem spotkania będzie Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

topas2

fot. archiwum prywatne

Układ lotów z Uzbekistanu do Polski spowodował, że delegacja UPWr miała też jeden dzień wolny, który można było przeznaczyć na zwiedzenie historycznej części Samarkandy – miasta należącego do najpiękniejszych w całej Azji Centralnej i posiadającego bardzo długą i interesującą historię, jako ważny punkt na mapie starodawnego Jedwabnego Szlaku. Meczet Bibi Chanum, Muzeum Obserwatorium Astronomiczne Ulug Bega, pomnik największego średniowiecznego władcy Uzbekistanu Timura,  najpiękniejsze obiekty zlokalizowane na terenie Registanu będącego wizytówką całej Samarkandy, czyli kompleksu trzech medres, miejsc pełniących w przeszłości rolę uczelni wyższych, wśród których największe wrażenie zrobiła medresa Tillja Kari, czyli Pokryta Złotem – samarkandzkie zabytki zachwycają orientalnym pięknem.

Więcej informacji o projekcie TOPAS 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg