eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr i współpraca dla dobra… psów

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu współpracuje z wieloma podmiotami, które w swojej pracy na co dzień wykorzystują psy, zarówno do ratowania ludzi, jak i do tropienia czy wyszukiwania podejrzanych ładunków.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe może liczyć na wsparcie lekarzy weterynarii zarówno w zakresie leczenia, jak i diagnostyki psów-ratowników. Z naszymi specjalistami współpracuje też Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, który niedawno obchodził 10-lecie istnienia. Z UPWr Ośrodek umowę o współpracy podpisał po raz pierwszy 2012 roku, a w 2017 roku została ona przedłużona na kolejne 5 lat. Jak podkreślają funkcjonariusze Straży Granicznej, rozpoczęła się ona znacznie wcześniej – dzięki prof. Jerzemu Monkiewiczowi, którego książka „Kynologia – wiedza o psie” jest żelazną pozycją w tutejszej bibliotece, służąc pomocą zarówno szkoleniowcom, jak i pogranicznikom. Od 2010 roku współpraca pomiędzy UPWr a Ośrodkiem była realizowana przez dr. Przemysława Cwynara oraz ppłk. SG Władysława Widucha, który w 2018 roku za działalność na rzecz uczelni otrzymał od Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UPWr medal pamiątkowy.

straz_graniczna-1
Studenci UPWr w Ośrodku Szkoleniowym pograniczników mogą zobaczyć,
jak wygląda specjalistyczne szkolenie psów
fot. OSSG w Lubaniu

– W naszym Ośrodku wielokrotnie przebywały grupy studentów Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w tym studenci kierunków biologia, biologia człowieka, bezpieczeństwo żywności czy zootechnika. Nie tylko mogli oni poznać naszą bazę szkoleniową, czy zadania, jakie wykonują nasi funkcjonariusze, ale mieli także możliwość obserwacji tresury psów służbowych różnych specjalności – mówi mjr SG Wioletta Grabowska – kierownik Zakładu Kynologii OSS SG w Lubaniu i  dodaje, że takie wizyty dają też możliwość poznania SG w od strony możliwości pracy, co dla studentów jest szczególnie interesujące.

straz_graniczna-4
W celu podkreślenia szczególnych zasług na rzecz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych
Straży Granicznej w Lubaniu,  Uchwałą Kapituły w sprawie nadania
Odznaki Pamiątkowej OSS SG, Komendant Ośrodka nadał Odznakę Pamiątkową
dr. Przemysławowi Cwynarowi z UPWr
fot. OSSG w Lubaniu

– Ośrodek szkoli psy służbowe Straży Granicznej, które służą później na granicach państwa do tropienia materiałów wybuchowych, narkotyków i które możemy często spotykać choćby na wrocławskim lotnisku. Uczestniczenie w szkoleniu takich psów jest ciekawe dla każdego, nie tylko studenta. Ale nam udało się w Ośrodku zrealizować też kilka prac inżynierskich,  magisterskich i przedsięwzięć naukowo-badawczych o praktycznym i aplikacyjnym charakterze – mówi dr Przemysław Cwynar. – Niektóre z prac mają oczywiście klauzulę tajności, bo z oczywistych względów dostęp do pomieszczeń i infrastruktury Straży Granicznej, jak też do samych psów nie jest w pełni otwarty. Mimo to, we współpracy z Ośrodkiem powstają też prace jawne, dotyczące behawioru szkolonych zwierząt.

straz_graniczna-2
Ośrodek to nie tylko dobre miejsce na zajęcia studenckie,
ale też potencjalny pracodawca absolwentów naszej uczelni
fot. archiwum prywatne

Współpraca lubańskiego ośrodka z UPWr zaowocowała również praktykami dwóch funkcjonariuszy na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej naszej uczelni.

– Do Wrocławia wysłaliśmy naszych specjalistów z Zespołu Zabezpieczenia Weterynaryjnego Zakładu Kynologii OSS SG w Lubaniu, bo opiekę weterynaryjną nasze psy mają w Ośrodku w Lubaniu. Nie posiadamy jednak takich możliwości diagnostycznych, jakie ma uczelnia, więc te praktyki pozwoliły nie tylko nawiązać lepsze kontakty, ale też wymienić doświadczenia pomiędzy praktykami i naukowcami – podkreśla lekarz weterynarii ppłk SG Sylwia Paszkiewicz – kierownik Zespołu zabezpieczenia weterynaryjnego OSS SG w Lubaniu.

straz_graniczna-6
Dr Przemysław Cwynar z pamiątkowym dyplomem od pograniczników z Lubania
fot. Tomasz Lewandowski

Rok po przedłużeniu umowy o współpracy z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UPWr podjął się opieki nad psami ratowniczymi i psem stróżującym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz nad psami ratowniczymi i psami „na ratowniczej emeryturze” Ochotniczej Straży Pożarnej i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Specjalistyczne konsultacje, badania diagnostyczne, niezbędne analizy laboratoryjne i leczenie psów będą bezpłatne, ich właściciele zapłacą jedynie za wykorzystane materiały.

kbk

Powrót
05.11.2019
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg