eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr w szkołach, instytucjach i na targach

Czy pracowników UPWr można spotkać tylko na uczelni? Otóż nie. Na naszych wykładowców, naukowców i innych pracowników można trafić w szkołach na wykładach gościnnych, promujących uczelnię, czy przy stoisku na targach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Na tropach wiedzy z Uniwersytetem Przyrodniczym

Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich przez dwa dni uczestniczyli w intensywnych zajęciach, prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To wydarzenie przyciągnęło nawet uczniów z innych szkół, m.in. w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lwówku Śląskim, czy w Biedrzychowicach. Wykłady miały miejsce 21 i 22 września w ramach wydarzenia "Na tropach wiedzy z Uniwersytetem Przyrodniczym". Gośćmi z UPWr i zarazem głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli prof. Katarzyna Pawęska i prof. Paweł Lochyński z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dodatkowo zaangażowani byli pracownicy z WIKŚiG, WPT i dwóch kół naukowych – SKN Hydrologów i Hydrotechników i SKN Bezpiecznik.

ZSET
fot. Bernard Łętowski

Prof. Paweł Lochyński podkreślił, że na zajęciach chcieli pokazać uczniom, że nauka jest ciekawa i uświadomić ich, że przeprowadzanie eksperymentów nie jest takie trudne. Co ważniejsze, eksperymenty te dostarczają istotne odpowiedzi na pytania, które stawia nauka. Podczas zajęć, które prowadzili wspólnie z dr Sylwią Charazińską i Kingą Mark, zadali np. młodzieży zagadkę związaną z zanieczyszczeniem rzeki. Pokazali dzięki niej, jak można określić, który zakład przemysłowy zanieczyszcza jej wody. W trakcie dwóch dni zajęć w szkole w Rakowicach Wielkich młodzież miała także okazję zdobyć wiedzę na temat jonów, biogenów, środowiska oraz bezpieczeństwa, łącznie z bezpieczeństwem w rolnictwie i nawożeniu.

ZSET
fot. Bernard Łętowski

Monika Citow, wicedyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich, podkreśliła, że współpraca z Instytutem Inżynierii Środowiska wygenerowała wiele kreatywnych pomysłów dotyczących nauki, dydaktyki i podnoszenia kompetencji uczniów. Podkreśliła też, jak ważna dla uczniów jest możliwość poznania pracowników naukowych, by byli gotowi świadomie podjąć decyzję o swojej przyszłości edukacyjnej.

UPWr poza murami uczelni

Wyjazd do Rakowic Wielkich to jednak nieodosobnione wydarzenie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od wielu lat aktywnie uczestniczy w promocji oferty edukacyjnej wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Na przykład podczas Salonu Maturzystów Perspektyw, w tym roku np. w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Warszawie i we Wrocławiu.

Pracownicy Biura Rekrutacji jeżdżą też do szkół ponadpodstawowych, przede wszystkim na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego, by dostarczyć informacje na temat dostępnych kierunków studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i wyjaśnić szczegóły procesu rekrutacji. Po części teoretycznej często jest czas na to, by wykładowcy lub studenci reprezentujący Studenckie Koła Naukowe poprowadzili dla licealistów praktyczne zajęcia, w których uczniowie mogą aktywnie uczestniczyć.

UPWr w szkole
UPWr poza murami uczelni
fot. archiwum prywatne

Tematyką tych prezentacji i zajęć jest szeroki zakres zagadnień takich jak mikrobiologia, genetyka, ekologia, inżynieria krajobrazu z uwzględnieniem zagadnień eksploatacji, rekultywacji i wykorzystania przestrzeni, czy też aspekty związane z jeziorami kopalnianymi oraz krajobrazami kamieniołomów.

Pracowników uczelni można spotkać także na targach międzynarodowych, takich jak EduPlanet w Sztokholmie czy Oslo, International Education Fairs Turkey w Stambule, a także na Spotkaniach z Polonią i Targach edukacyjnych w Dublinie.

– Współpraca ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi pozwala na budowanie trwałych relacji, które umożliwiają dotarcie z ofertą edukacyjną UPWr do szerokiego grona uczniów. Ponadto spotkania z uczniami pozwalają na dostosowywanie oferowanych kierunków studiów do intensywnie zmieniających się potrzeb i zainteresowań urodzonych w erze cyfrowej pokoleń Z i Alfa, które charakteryzują się otwartością, twórczością, mobilnością i szybkim tempem wprowadzania zmian – mówi Paulina Boroń-Kacperek, dyrektorka Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Powrót
20.10.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg