UPWr partnerem Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego

Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny zostanie zaprezentowany przed II edycją Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu to jedna z dziesięciu uczelni, która jest partnerem przedsięwzięcia przygotowywanego w ścisłej współpracy Fundacji Czyste Powietrze.

Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny ma edukować i informować o polskiej polityce klimatycznej i ochrony środowiska. Ma dostarczać wiedzy o działaniach proekologicznych, czystych technologii i najlepszych praktykach, ale też działaniach rządu i podległych mu instytucji, samorządów, nauki i biznesu. Raport – efekt Fundacji Czyste Powietrze z polskimi ekspertami i naukowcami – zostanie zaprezentowany przed II edycją Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021, który odbędzie w dniach 21-23 kwietnia. Dyskusje podczas szczytu zaplanowane w kilku tematycznych panelach będzie można śledzić bezpłatnie on-line. Organizatorzy szacują liczbę odsłon na 15 milionów najważniejszych treści paneli. Liczba odbiorców tegorocznej edycji Szczytu TOGETAIR szacowana jest na ok. 15 milionów odsłon.

– Wierzymy, że TOGETAIR na stałe wpisze się w krajobraz polskiej debaty publicznej, a zainicjowane w raporcie i podczas szczytu rozmowy o środowisku i gospodarce dadzą impuls do pozytywnych zmian – mówi Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze.

II edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 rozpoczyna się 21 kwietnia
fot. materiały prasowe

Raport ma dać odpowiedzi na pytania między innymi o to, jak powinien wyglądać miks energetyczny Polski w 2030, ‘40 i ‘50 roku, co zrobić z odpadami i zanieczyszczeniem mikroplastikiem, jak zabezpieczyć regiony narażone na pustynnienie i uchronić rolnictwo przed fatalnymi skutkami suszy. Zaproszeni do współpracy specjaliści przedstawią też skuteczne metody walki ze smogiem oraz rozwiązania gospodarcze, korzystne dla ochrony klimatu i rozwoju przedsiębiorczości.

Jak można się dowiedzieć ze strony https://togetair.eu/ raport ma również promować polską politykę klimatyczną zagranicą – przetłumaczony na angielski, niemiecki i francuski ma być promowany w mediach zagranicznych i kolportowany w ośrodkach decyzyjnych Unii Europejskiej i państw członkowskich, stając się tym samym istotnym narzędziem podczas kolejnej tury negocjacji New Green Deal.

― Zeszłoroczny sukces pierwszej edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR zaowocował współpracą z czołowymi polskimi ekspertami. W ramach raportu analizują oni trendy, opracowują rozwiązania i przygotowują kompleksowe zestawienia danych, faktów i liczb, z których wyłania się obraz polskiej drogi do neutralności klimatycznej i czekające na tej drodze bariery, trudności, wyzwania, ale i możliwości. Transformacja energetyczna to szansa na rozwój innowacji i technologii, a także realna możliwość poprawy jakości życia Polaków ― mówi Agata Śmieja i podkreśla, że w powstawanie raportu zaangażowani są przedstawiciele świata nauki, biznesu, rządu i organizacji pozarządowych oraz samorządy, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (Ośrodek w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego).

Szczyt i multimedialny raport klimatyczny są elementem diagnozy problemów i wyzwań, jakie stoją przed Polską
fot. Shutterstock

Partnerami merytorycznymi TOGETAIR są również przedstawiciele organizacji i instytucji pozarządowych, m.in: Instytut Jagielloński, Fundacja Republikańska, Polski Alarm Smogowy, UN Global Compact Network Poland oraz Bank Światowy, a także przedstawiciele już ponad 10 uczelni wyższych: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Szczeciński.

red. kbk (na podstawie materiałów prasowych)

wydarzenia