Uniwersytet Przyrodniczy w rankingu uczelni 2016

Ranking uczelni akademickich przygotowywany od kilkunastu lat przez dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy” przyniósł awans Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W roku 2016 zajęliśmy 29 pozycję.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na liście rankingowej „Perspektyw” zajął 29 miejsce na 315 uczelni z całego kraju. Jest to pozycja wynikająca ze średniej ocen w sześciu kategoriach, na które składa się: innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr ranking perspektyw absolwenci

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, podobnie jak w latach ubiegłych, przoduje w innowacyjności. W tym roku zajęliśmy 12 pozycję wśród uczelni w Polce. Na wskaźnik ten składają się zarówno liczba patentów i praw ochronnych jak i sprzedane licencje oraz wartość projektów realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej. Procentuje zaangażowanie uczelni we współpracę z gospodarką, szczególnie w zakresie transferu wiedzy do przemysłu, w rozwój badań w obszarach nowoczesnych technologii oraz tworzenie wysokiej klasy zaplecza naukowo-badawczego.

W ocenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu szczególnie znaczący jest wzrost liczby punktów procentowych wskaźnika opisującego efektywność naukową W tej kategorii, w której oceniane są między innymi rozwój kadry naukowej, liczba publikacji, cytowani i index Hirscha oraz efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu awansował z miejsca 36 na 29. Awans uczelni zanotowaliśmy również w grupie kryteriów: potencjał naukowy, publikacje naukowe w latach 2011-2015 oraz umiędzynarodowienie.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr ranking perspektyw absolwenci

Wśród wrocławskich uczelni Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wyprzedziły tylko trzy uczelnie Uniwersytet i Politechnika oraz Uniwersytet Medyczny. Wśród uczelni przyrodniczych wrocławska uczelnia jest na miejscu trzecim za SGGW i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Nad prawidłowością i rzetelnością procedur sporządzania rankingu czuwa kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk i ministra nauki i informatyzacji.

Pełny ranking wraz ze szczegółową punktacją obejmującą wszystkie kryteria można znaleźć tutaj.

ds

08.06.2016