eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Uniwersytet Przyrodniczy w pigułce

Co warto wiedzieć o Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, jednej z najlepszych uczelni przyrodniczych w Polsce? Przedstawiamy UPWr w pigułce.

Dziś inaugurujemy na Uniwersytecie Przyrodniczym rok akademicki. Kończąc uroczystość rektor wygłasza łacińską sentencję: Quod felix faustum fortunatumque sit – niech ten rok będzie ku dobru, szczęściu i pomyślności. Warto zatem zajrzeć do liczb, by dowiedzieć się z czym startujemy.

Na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym na studiach stacjonarnych studiuje 7963 osób, na niestacjonarnych 1259, na doktoranckich 217. Podczas rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 na I rok studiów na UPWr zgłosiło się ponad 6800 kandydatów, w systemie rejestracji cudzoziemców ponad 300 osób.

studenci1

fot. Tomasz Lewandowski

Nasi naukowcy i studenci zdobywają nagrody, wygrywają granty i stypendia. Dr Jarosław Waroszewski z Instytutu Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska dostał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców. W swoich badaniach analizuje, jak domieszka lessów do gleb zmienia ich rozwój. Joanna Szydlarska, studentka biologii, zdobyła Diamentowy Grant i blisko 150 tys. na badania nad kurkuminą, która może się przyczynić do wyleczenia syndromu metabolicznego koni, a w przyszłości również cukrzycy u ludzi. Małgorzata Skarbek, Małgorzata Ponikowska, Magdalena Rakicka i Sabina Lachowicz – otrzymały stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, a Ewa Szczepańska jest zdobywczynią Studenckiego Nobla 2016 w kategorii nauk przyrodniczo-rolniczych – nagrody przyznawanej najbardziej wszechstronnym studentom w Polsce. Podczas jubileuszowej, 25. edycji konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wśród 100 najzdolniejszych młodych polskich naukowców, którym łącznie przyznano stypendia w wysokości 3 milionów były też Karina Wilgan i Paulina Nowicka – pierwsza ma na koncie 17 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR; IF ponad 50; ponad 60 komunikatów prezentowanych na konferencjach naukowych i dwa staże zagraniczne, a druga wykonawstwo w trzech polskich projektach badawczych i rozwojowych Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, kierowanie jednym projektem NCN Preludium, członkostwo w międzynarodowej akcji COST ES1206 i trzy zagraniczne staże naukowe.

Nasze osiągnięcia naukowe mają zastosowanie w praktyce – jak choćby Grow Green, którego celem jest sprawdzenie możliwości stosowania rozwiązań opartych na tzw. usługach środowiskowych, umożliwiających lokalne zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych, stworzenie oaz zieleni, dających schronienie przed upałem, zapewniając zacienienie i lokalne obniżenie temperatury zwiększające odporność miasta na zmiany klimatu. We Wrocławiu w ramach projektu powstaną eksperymentalne rozwiązania w części Ołbina, czyli w dzielnicy z intensywną zabudową śródmiejską, gdzie mieszka wiele osób, potrzebujących kontaktu z zielenią w bliskim sąsiedztwie swojego domu. Nasi studenci współtworzyli też projekty starające się o dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

badania1

fot. Tomasz Lewandowski

Wspólnie z wrocławskimi uczelniami przygotowujemy się do rekrutacji na interdyscyplinarne środowiskowe studia doktoranckie KNOW „BioTechNAN”. Program Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiów Doktoranckich KNOW z obszaru biotechnologii i nanotechnologii będzie realizowany od października 2018 roku do września 2022. Oferować będzie możliwość prowadzenia szerokiego spektrum interdyscyplinarnych prac badawczych w dyscyplinach z obszaru nauk ścisłych, nauk technicznych oraz nauk przyrodniczych, poprzez przeznaczone na ten cel stypendia motywacyjne. W celu umożliwienia doktorantom nabycia unikalnych umiejętności badawczych niemożliwych do uzyskania na terenie Polski oraz w celu umiędzynarodowienia planowanych do realizacji studiów doktoranckich, planuje się w ramach projektu realizację dla doktorantów wyjazdów na krótko- i długoterminowe staże naukowe związane z dyscypliną, w której realizowana jest praca doktorska do wiodących światowych instytucji naukowych i badawczych. W projekcie uczestniczą dwa wydziały chemiczne – Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, biotechnologia Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej oraz Wydziały Biotechnologii i Nauk o Żywności, Biologii i Hodowli Zwierząt i Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png