eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Uniwersytet Dzieci na Uniwersytecie Przyrodniczym

Cel do 2025 roku: pół miliona dzieci – 20% wszystkich uczniów klas 1-6 SP i 28 tysięcy nauczycieli – 10% wszystkich uczących w klasach 1-6. Do zrealizowania z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Ponad 8500 studentów, blisko 500 naukowców i specjalistów realizujących ponad 500 wykładów i 600 warsztatów na uczelniach wyższych i w miejscach wiedzy rocznie. To jest siła Uniwersytetu Dzieci, który rok temu świętował jubileusz 10-lecia istnienia. Świętowali wtedy też dr Wojciech Kilian i Agata Włóka, z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, których scenariusz lekcji pt. „Jak zbudować wytrzymały most?” został nagrodzony jako najlepszy scenariusz w ciągu 10 lat istnienia Uniwersytetu Dzieci. W tym roku po raz kolejny przedstawiciele Fundacji spotkali się z koordynatorami, przedstawicielami naszej uczelni oraz m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego, które również współpracują z Uniwersytetem Dzieci. Podczas Śniadania Przyjaciół rozmawiano o efektach dotychczasowej współpracy, długofalowych celach, ale też i o sukcesach minionego roku akademickiego, czyli o „Lekcjach z klasą” – gotowych scenariuszach, które wyprodukowano i przekazano do rąk 1000 nauczycieli w kraju.

uniwersytet_dzieci_sniadanie-3

















Prezes Anna Grąbczewska na spotkaniu w patio UPWr przedstawiła plany nie tylko
na rok akademicki 2017/2018
fot. Tomasz Lewandowski

Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci Anna Grąbczewska przedstawiła też najważniejsze plany na obecny rok akademicki 2017/2018 – 8450 studentów w wieku od 6 do 16 lat odbywa najwyższej jakości studia na Uniwersytecie Dzieci, metody stosowane na zajęciach podlegają ewaluacji, 60 000 dzieci (2,4% wszystkich uczniów szkół podstawowych w Polsce) odbywa studia w szkole w ramach programów Scenariusze Lekcji, co stanowi 2,4% wszystkich uczniów szkół podstawowych w kraju, sześć programów opracowanych i dostępnych dla 3000 nauczycieli, dotyczących kompetencji społecznych (2), technologii z klasą (2), programów  wykorzystujące SL (2). W tych celach jest też budowa społeczności nauczycieli, zaangażowanych w Uniwersytet Dzieci.

uniwersytet_dzieci_sniadanie-1

















W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wrocławskich uczelni współpracujących
z Uniwersytetem Dzieci
fot. Tomasz Lewandowski

– Istotne są dla nas również nowe projekty, do realizacji których sięgamy po różne modele finansowania. To Uniwersytet Młodego Odkrywcy w ramach partnerstwa publicznego, 2XErasmus+ finansowany przez Komisję Europejską, czy choćby chwalone przez nauczycieli i uczniów lekcje z klasą, na które prowadzimy udaną kampanię fundraisingową – mówiła podczas spotkania Anna Grąbczewska. – Uniwersytet Dzieci jest otwarty dla wszystkich. Jest to dla nas bardzo ważne, by nie tworzyć ograniczeń finansowych rodzicom dzieci, które chcą zostać naszymi studentami. Uważamy, że zajęcia powinny być płatne, ale opłata nie może stanowić bariery dla rozwoju pasji dziecka. Stąd fundusz stypendialny, który działa tak, że  rodzice deklarują wysokość własnej wpłaty, a resztę kosztów – do wysokości opłat – pokrywa Fundacja. Przyjęliśmy też rozwiązanie, że trzecie dziecko z rodziny i każde kolejne zaś w ogóle nie płaci za zajęcia.

Studia na Uniwersytecie dzieci prowadzone są w kilku grupach wiekowych. Pierwsza to 6- i 7-latki – to Odkrywanie. Doświadczamy i bawimy się. Druga – Inspiracje. Poznajmy bogactwo świata nauki adresowana jest do 8- i 9-latków. Na 10- i 11-latków czekają zajęcia Tematy. Spróbujmy zrozumieć świat. 12- i 13-latki mają wykłady i ćwiczenia w cyklu o nazwie Mistrz i uczeń. Pogłębiamy wiedzy, a na 14- i 15-latków czekają zajęcia o nazwie Nauka do kwadratu. Potęgujemy radość poznawania. Uniwersytet Dzieci to również zajęcia dla rodziców. Rekrutacja odbywa się w czerwcu.

Aktualnie trwa też kampania Uniwersytetu Dzieci „Dziecko na Uniwersytecie. Wspieraj na starcie” – darczyńcy mogą wpłacić 150 złotych na fundusz stypendialny i otrzymać zaproszenie na Turniej wiedzy małych i dużych, który odbędzie się 24 marca. Rodzice w trakcie turnieju będą mogli zdobyć indeks dla swojego dziecka na rok akademicki 2018/2019, a dzieci uczestniczące w turnieju dostaną upominki.Kierunki i plany zajęć Uniwersytetu Dzieci

Powrót
15.02.2018
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png