eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Uniwersytet Dzieci – dlaczego warto uczyć

500 naukowców z różnych dziedzin, scenariusze lekcji pobrane przez 12 tys. nauczycieli i zrealizowanych wśród 400 tys. dzieci. Uniwersytet dla najmłodszych okazał się strzałem w dziesiątkę, a o tym jak go rozwijać rozmawiano na Uniwersytecie Przyrodniczym.

„Śniadanie darczyńców” – tak nazwano spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Uniwersytet Dzieci, od 2007 roku organizującej wspólnie z uczelniami zajęcia i warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Uczestniczyli w nim m.in. rektor Uniwersytetu Przyrodniczego Roman Kołacz, Marek Bojarski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

śniadanie darczyńców uniwersytetu dzieci prof. roman kołacz
Spotkanie z osobami zaangażowanymi w Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu
otworzył rektor Roman Kołacz
fot. Tomasz Lewandowski

– Jestem szczęśliwy, że możemy się spotkać wśród przyjaciół Uniwersytetu Dzieci, bo to pokazuje, że kształcimy nie na trzech, ale na pięciu poziomach. Nie tylko na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich, ale też dbamy o najmłodszych i najstarszych. Sam zresztą jestem pod wrażeniem sukcesu Uniwersytetu Dzieci, bo załatwiałem miejsce dla wnuka mojego przyjaciela, co pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się te zajęcia – powiedział prof. Kołacz.

Uniwersytet Dzieci współpracuje z uczelniami we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Olsztynie. Zajęcia odbywają się nie tylko w tych samych murach, gdzie wykształcenie zdobywają studenci, ale w muzeach, parkach technologicznych i innych organizacjach wiedzy.

śniadanie darczyńców uniwersytetu dzieci prof. roman kołacz
– Z dumą obserwujemy jak nasi podopieczni dorastają i rozwijają swoją ciekawość
świata nauki – mówiła Aneta Grąbczewska
fot. Tomasz Lewandowski

W ciągu ponad ośmiu lat istnienia przez ten wyjątkowy uniwersytet przeszło 20 tysięcy dzieci, a pełen ośmioletni cykl edukacji ma za sobą 6200.

– To wyjątkowe doświadczenie dla nich, ale też i dla nas, patrzących jak się rozwijają, dojrzewają, jak nie tracąc ciekawości świata, poszerzają swoją wiedzę – mówiła Aneta Grąbczewska, prezes Zarządu Fundacji.

W ciągu roku akademickiego w programie Uniwersytetu Dzieci uczestniczy blisko 1400 dzieci we Wrocławiu i 6 tysięcy w całej Polsce – w jednym ośrodku akademickim. W całej Polsce jest to ponad 6000 dzieci, dla których wykłady i warsztaty prowadzi 500 naukowców z różnych dziedzin nauki. Zajęcia odbywają się w przestrzeni uczelni, co najmniej dwa razy – w soboty – w miesiącu.

śniadanie darczyńców uniwersytetu dzieci prof. roman kołacz
Uniwersytet Przyrodniczy współpracuje z Uniwersytetem Dzieci, organizując zajęcia,
które cieszą się ogromnym zainteresowaniem
fot. Tomasz Lewandowski

Nasi wykładowcy odpowiadali dzieciom na tak trudne pytanie jak np. ile aut udźwignie most? Dr inż. Wojciech Kilian nie tylko opowiedział o najdłuższym moście na świecie – Perłowym, który ma prawie 4 kilometry długości i łączy dwie japońskie wyspy, ale tłumaczył też, co jest najważniejsze przy budowaniu każdego mostu. Dr Małgorzata Proćków wyjaśniła, czy ślimaki widzą i czują, a Natalia Kuśmierek na warsztatach pokazywała dzieciom, ile jest życia w kropli wody – a to tylko nieliczne z prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego zajęć z najmłodszymi.

kbk

Powrót
01.06.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg