eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Uniwersytet Dzieci – 10 lat rozbudzania ciekawości

Trwa rekrutacja na kolejny semestr Uniwersytetu Dzieci – zajęcia od lat prowadzą również naukowcy UPWr. Dr Wojciech Kilian i Agata Włóka zostali nagrodzeni za najlepszy scenariusz lekcji w ciągu 10 lat działania uniwersytetu.

Po co ptakom pióra? Dlaczego rośliny zmieniają kolory? Dlaczego pachną i są zielone? Do czego geodeta używa ruletki? Między innymi na te pytania odpowiadali naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podczas zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu Dzieci. Z nastolatkami zgłębiali też tajemnice inżynierii energetycznej, botaniki i biologii.

uniwersytet_dzieci1

fot. archiwum Uniwersytetu Dzieci

W maju Uniwersytet Dzieci świętował swoje 10. urodziny – w tym czasie w zajęciach wzięło udział ponad 21 tys. dzieci w wieku 6-16 lat z całej Polski. Warsztaty i wykłady prowadzili wybitni naukowcy, przedstawiciele biznesu, artyści i politycy, a dzieci miały okazję uczyć się w nowoczesnych laboratoriach, centrach nauki i wiedzy oraz w firmach i przedsiębiorstwach.

Z okazji jubileuszu wręczono nagrody najlepszym wykładowcom roku akademickiego 2016/2017 oraz nagrodę za najlepszy scenariusz lekcji, przeprowadzonej od początku działalności uniwersytetu. Nagrodę tę odebrali dr Wojciech Kilian i Agata Włóka w Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr za lekcję pt. „Jak zbudować wytrzymały most?”. 

uniwersytet_dzieci_3

Na zdjęciu od lewej: dyrektor Fundacji Uniwersytet Dzieci – Monika Zwierko,
autorzy najlepszego scenariusza – dr Wojciech Kilian i Agata Włóka w
Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr oraz prorektor
ds. studenckich i edukacji – Józef Sowiński
fot. archiwum Uniwersytetu Dzieci

Lekcja jest tak pomyślana, aby rozwijała kreatywne myślenie i umiejętność pracy zespołowej. Dzieci zastanawiają się nad ciężarem poszczególnych środków transportu i formułują wnioski dotyczące ciężaru pociągów, wagonów i lokomotywy (dowiadują się na przykład, że lokomotywa ciągnąca pociąg może ważyć nawet 120 ton, czyli tyle co 30 afrykańskich słoni albo 4 tys. dzieci). Podczas zajęć mali studenci poznawali także różne typy mostów z punktu widzenia ich konstrukcji oraz funkcji. Pracując w grupach w sali lekcyjnej zamienionej w laboratorium budowlane, skonstruowali własne modele mostów i wykonali na nich próby wytrzymałościowe.

Podczas jubileuszu 10-lecia odbył się także panel ekspercki, w którym uczestniczyli przedstawiciele uczelni współpracujących z Fundacją Uniwersytet Dzieci, m.in. prorektor UPWr ds. studenckich i edukacji – Józef Sowiński. Wspólnie zastanawiano się „Czy Uniwersytet Dzieci komunikuje naukę, edukuje czy rekrutuje przyszłych studentów?”. Dyskusję prowadził Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Do 12 czerwca trwa rekrutacja na zajęcia w roku akademickim 2017/2018 we Wrocławiu – również na te prowadzone przez specjalistów w przyrodniczych dziedzinach. Więcej informacji na stronie: www.uniwersytetdzieci.pl/rekrutacja

mj

Powrót
06.06.2017
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png