Uniwersytecka inicjatywa antyplagiatowa

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie uzyskały finansowanie wspólnego projektu antyplagiatowego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To będzie projekt partnerski. Bazując na tym samym programie obsługi dziekanatów USOS Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie będą sprawdzały, czy powstające u nich prace są zgodne z prawem. Zakup nowego programu antyplagiatowego zostanie sfinansowany ze środków zdobytych w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Projekt powstał w związku z obowiązkiem spełnienia wymogów, które nałożyło na nas Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. System, z którego korzystamy obecnie, nie obsługuje wszystkich prac, np. anglojęzycznych. A nowy program da nam również możliwość tworzenia własnego archiwum – mówi Bartłomiej Wojdyło, dyrektor Biura Rozwoju i Projektów Strategicznych UPWr.

zdjęcie ilustracyjne sala komputerowa
fot. Shutterstock

Poza zakupem odpowiedniego programu komputerowego projekt zakłada również przeprowadzenie szkoleń dla pracowników uczelni, kursy e-learningowe i filmy pilotażowe. – Chodzi także o szerzenie samej idei, żeby nie tylko kontrolować, ale też uczyć, uświadamiać, jak łatwo można popełnić plagiat, czym w ogóle jest plagiat. Często ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że skopiowanie czegoś z Internetu, to naruszenie czyjejś własności. Dlatego zamiast powiedzieć komuś, że skopiował pół pracy magisterskiej, chcemy go nauczyć, jak tę pracę napisać zgodnie z prawem – tłumaczy Wojdyło.

Na 113 złożonych w konkursie wniosków projekt połączonych sił wrocławsko-krakowskich zajął wysokie, 9 miejsce. Celem „Wspólnej uniwersyteckiej inicjatywy antyplagiatowej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” jest wzrost jakości zarządzania procesami kształcenia na obu uczelniach poprzez rozwój informatycznych narzędzi zarządzania. W ciągu 3 lat na jego realizację przeznaczone zostaną niemal 2 miliony złotych.

mj