eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Umowa na rzecz zieleni

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Gmina Wrocław podpisały umowę o współpracy w działaniach związanych z ochroną środowiska. Zwłaszcza kwestie dotyczące zieleni i architektury krajobrazu będą przedmiotem wielu planowanych wspólnych przedsięwzięć.

Ocena stanu i rozmieszczenia zieleni w mieście, opracowanie koncepcji terenów zieleni miejskiej i projektów krajobrazu wybranych rejonów Wrocławia – to tylko niektóre przykłady działań, jakie eksperci z UPWr mogą zaofiarować miastu. Umowa przewiduje też wspólne akcje edukacyjne dla mieszkańców, ale i szkolenia dla miejskich urzędników. Na potrzeby gospodarki przestrzennej i przyrodniczej Wrocławia powstawać będą na Uniwersytecie Przyrodniczym dyplomowe prace inżynierskie, magisterskie i doktoraty.

Podpisujący umowę wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamski i prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, podkreślali, że ten dokument w pewnym stopniu sankcjonuje trwająca już dobrą współpracę, a równocześnie daje nowe możliwości.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Gmina Wrocław podpisały umowę o współpracy w działaniach związanych z ochroną środowiska rektor prof. roman kołacz i wiceprezydent Wrocławia wojciech adamski
Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski podkreślał, że dokument sankcjonuje
trwającą od dłuższego czasu współpracę
fot. Tomasz Lewandowski

Prezydent Adamski ma np. nadzieję, że miasto będzie miało pożytek z cyfrowej bazy tworzonej przez przyrodników z UPWr, a pozwalającej inwentaryzować zieleń, zwłaszcza drzewa. Tu najaktywniej działa dr Elżbieta Szopińska z Instytutu Architektury Krajobrazu, autorka „Leksykonu zieleni Wrocławia”.

Pod umową o współpracy ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego podpis złożył też były rektor, prof. Tadeusz Szulc. To z jego inicjatywy w 2001 na zaniedbanych 3 hektarach ziemi w Pawłowicach uczelnia zaczęła tworzyć Ośrodek Badań Dendrologicznych Arboretum. Dziś prof. Szulc jest pełnomocnikiem urzędującego rektora i przewodniczącym Rady ds. Arboretum na Uniwersytecie Przyrodniczym. A samo Arboretum, w którym odbyła się ceremonia podpisania umowy między uczelnią a gminą, to dziś ponad 72 hektary doskonale zaprojektowanej i utrzymanej zieleni. Naukowcy prowadzą tu badania z zakresu gleboznawstwa, oceny stosunków wodnych i rozpoznania botanicznego. Zajęcia praktyczne mają studenci architektury krajobrazu, kształtowania terenów zieleni i ochrony środowiska. W przyszłości teren parku ma zostać przekształcony w ogród botaniczny. Na zmianach skorzysta również dorzecze rzeki Dobrej – jej drzewostan odzyska swoją historyczną postać.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Gmina Wrocław podpisały umowę o współpracy w działaniach związanych z ochroną środowiska rektor prof. roman kołacz i wiceprezydent Wrocławia wojciech adamski
Należące do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Pałac i Park Pawłowicki
są miejscem spotkań wrocławian i rodzinnego wypoczynku
fot. Tomasz Lewandowski

Pawłowickie Arboretum to dla wrocławian idealne miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju. W graniach miasta, pół godziny drogi od Rynku, na terenie zagospodarowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy czekają dwa parki, las, pałac z zabudowaniami folwarcznymi.

Można tu pospacerować z dziećmi 1,5-kilometrową dobrze opisaną przyrodniczą ścieżką edukacyjną, albo posiedzieć nad stawem, w cieniu Pawła. Ten dąb szypułkowy jest najgrubszym drzewem we Wrocławiu – ma 777 cm obwodu pnia. Wokół rośnie 100 gatunków krzewów, 60 gatunków drzew i przez lata tworzone bogate kolekcje roślinne m.in. róż i wierzb.

Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi w Pawłowicach działalność badawczą i edukacyjną, oraz centrum kongresowe, ale teren jest dostępny dla wszystkich.

– Park można odwiedzać codziennie, praktycznie bez ograniczeń czasowych – zachęca kierująca Arboretum – Ośrodkiem Badań Dendrologicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym Anna Popów-Nowicka. Jedynie większe grupy zorganizowane lepiej ze względów organizacyjnych zgłaszać telefonicznie. A warto, bo co roku park odwiedza ponad 3 tys. uczniów.

jc

Powrót
29.04.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png