eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Uczelnie przyrodnicze? Strzał w dziesiątkę!

Dyskusje, warsztaty, szkolenia – podczas Forum Uczelni Przyrodniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studenci debatowali m.in. o tym, co łączy cele zrównoważonego rozwoju ze szkolnictwem wyższym. My zapytaliśmy ich, dlaczego wybrali właśnie te uczelnie.

Forum Uczelni Przyrodniczych, czyli komisja branżowa Parlamentu Studentów RP, która zrzesza samorządy studenckie uczelni rolniczych i przyrodniczych. Aktualnie są to UPWr, UP w Poznaniu, UP w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Bydgoska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Studenci dla studentów

– Komisje branżowe powstają po to, by samorządy studenckie uczelni o podobnym profilu mogły wspólnie wypracowywać rozwiązania związane z ich specyfiką. My obecnie pracujemy nad kampaniami proekologicznymi, żeby zwiększyć świadomość zagrożeń środowiska i ludzi. Ale dyskutujemy też progach minimalnych stypendium socjalnego – mówi Sandra Mulica, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i od razu dodaje, że kilkudniowe obrady Forum Uczelni Przyrodniczych odbywają się co kilka miesięcy. Ten ostatni zorganizowano we Wrocławiu, a podczas obrad nie tylko uczestniczono w warsztatach, ale też debatowano o tym, jak przekonać maturzystów do studiowania na uczelniach przyrodniczych.

Podczas kilkudniowego Forum Uczelni Przyrodniczych debatowano m.in. o celach zrównoważonego rozwoju i szkolnictwie
Podczas kilkudniowego Forum Uczelni Przyrodniczych debatowano m.in. o celach zrównoważonego rozwoju i szkolnictwie
fot. UPWr

– Podczas dyskusji z naszą prorektor ds. umiędzynarodowienia, prof. Anną Chełmońską-Soytą, o celach zrównoważonego rozwoju i powiązaniach ze szkolnictwem wyższym, rozmawialiśmy o tym, że brakuje nam humanistów. Uczelnie przyrodnicze mają ogromny potencjał, są w stanie wypracować nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązania, ale bez wsparcia humanistów nie umiemy dotrzeć do szerokiego odbiorcy z przekazem o tym, co robimy i dlaczego to jest ważne nie tylko dla nas, ale dla całego środowiska i ludzkości – podkreśla Sandra Mulica.

I właśnie dlatego uczestnikom Forum zadaliśmy jedno pytanie: dlaczego wybrali studia na uczelni przyrodniczej?

Wybór? Po prostu najlepszy

Adam Więckowski, Rada Uczelniana Samorządu Studentów SGGW: – Od dziecka pasjonowało mnie wszystko, co było związane z przyrodą. Angażowałem się w większość możliwych wydarzeń, w tym zarówno w aspekcie szeroko pojętego rolnictwa i ekologii. Uczelnia przyrodnicza pomaga mi poszerzać zakres wiedzy, która mnie nieustannie intryguje. Wybrałem ją świadomie właśnie w tym celu, ale też aby poznać ciekawe osoby, które podzielają moje zainteresowania.

Fabian Miszewski, wiceprzewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie, przewodniczący Forum Uczelni Przyrodniczych: – Zawsze czułem i wiedziałem, że przyroda i środowisko są bardzo ważne w życiu człowieka, więc też w moim. Z czasem okazało się, że właśnie ten kierunek nie tylko niezmiernie mnie ciekawi, ale także jest miejscem odpoczynku i ucieczki od świata zewnętrznego. Tutaj wybór był już prosty, liceum o profilu geograficznym i studia o tematyce około przyrodniczej, w których się spełniam i czuję, że są one potrzebne światu.

Nie zabrakło warsztatów, m.in. na weterynarii
Nie zabrakło warsztatów, m.in. na weterynarii
fot. UPWr

Anna Babicz, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UR w Krakowie: – Przyznam szczerze, że początkowo pomimo zainteresowań typowo rolno-spożywczych nie byłam do nich przekonana. Jednak dzięki świetnym opiniom znajomych i rodziny postanowiłam zapoznać się z ofertą dydaktyczną Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Mimo błędnych przekonań, które panują wśród młodych ludzi, uczelnie przyrodnicze prezentują naprawdę wysoki poziom z ogromnymi perspektywami na przyszłość. Gdybym miała znów wybierać – wybrałabym jeszcze raz tak samo, ale tym razem bez zawahania.

Kamila Stokłosińska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: – Od kiedy byłam dzieckiem, kochałam zwierzęta, zarówno te małe, jak i trochę większe. Dlatego kiedy przyszedł mój czas na wybór uczelni na studia, wiedziałam, że będzie to miejsce, w którym poszerzę swoją wiedzę o zwierzętach, a także uzyskam wykształcenie pozwalające mi połączyć moją pasję do zwierząt z przyszłym zatrudnieniem. Aktualnie ukończyłam studia I stopnia na kierunku Pielęgnacja Zwierząt i Animaloterapia, a od marca zaczęłam II stopień na kierunku Behawiorystyka zwierząt. Po czterech latach studiów jestem bardzo zadowolona z mojego wyboru Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uważam, że uczelnie przyrodnicze to idealne miejsce dla osób, które kochają zwierzęta, interesują się środowiskiem wokół siebie oraz klimatem, o który szczególnie teraz powinniśmy dbać dla naszego wspólnego przyszłego dobra.

Mimo błędnych przekonań, które panują wśród młodych ludzi, uczelnie przyrodnicze prezentują naprawdę wysoki poziom z ogromnymi perspektywami na przyszłość. Gdybym miała znów wybierać – wybrałabym jeszcze raz tak samo, ale tym razem bez zawahania

Sandra Mulica, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego UPWr, wiceprzewodnicząca Forum Uczelni Przyrodniczych: – Większość swojego życia spędziłam na świeżym powietrzu. Byłam dzieckiem z rodzaju tych, których nie dało się zatrzymać w domu. Grzebanie w ziemi w poszukiwaniu skarbów, wdrapywanie się na drzewa i obcowanie ze zwierzętami przerodziły się w późniejszych etapach życia w czysto naukowe zainteresowania. Wybór uczelni przyrodniczej był dla mnie wyborem oczywistym. Po maturze wykonałam prostą operację matematyczną – smykałkę do tematów około medycznych dodałam do chęci pracy ze zwierzętami. Wynikiem tego dodawania była weterynaria, a wtedy najlepszą polską weterynarię mieliśmy właśnie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.  

kbk

 

Powrót
15.03.2023
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg