Trzy dni z przyrodnikami

Zawody sportowe, konkurs Akademia Dobrego Piwa, jarmark, warsztaty „Zdrowy kręgosłup” i wybór najładniejszego kapelusza – 18 maja zaczynamy Dni Przyrodników.

Tegoroczne Dni Przyrodników wraz z Jarmarkiem Pawłowickim potrwają od 18 do 20 maja. Pierwsze dwa dni będą należały do sportowców i do kibiców, którzy będą ich wspierać w rywalizacji. W czwartek i piątek – 18 maja i 19 maja – trzeba więc być na Biskupinie. Tutaj bowiem odbędą się finały Uczelnianej Ligi Piłki Siatkowej UPWr  (Hala Sportowa UPWr, 18 maja godz. 18.30) i finały XIV edycji Międzywydziałowej Ligi Futsalu UPWr (godz. 20).

Na nadodrzańskich wałach zostanie rozegrany Bieg o Puchar Rektora (19 maja, start godz. 9.00). W zeszłym roku ścigało się 82 studentów. Wśród kobiet najszybsza okazała się Katarzyna Kowalczyk z I roku weterynarii, wśród mężczyzn natomiast Marcin Wicherski z I roku studiów magisterskich na kierunku gospodarka przestrzenna. Kto wygra tegoroczny bieg?

dni_przyrodnikow

W czwartek i w piątek na Biskupinie nie zabraknie
zawodów sportowych. Rok temu m.in. przeciągano linę
/fot. Tomasz Lewandowski

Po poranku z biegaczami czas będzie należał do szczypiornistów, którzy rozegrają pokazowy mecz w hali sportowej (godz. 11.00), a później do tenisistów stołowych (początek turnieju w samo południe).

Sobota to już tradycyjny Jarmark Pawłowicki, podczas którego na wszystkich, którzy przyjadą do Pawłowic, czeka wiele atrakcji.

– Jak zawsze dużo uwagi poświęciliśmy najmłodszym, bo ostatni dzień święta przyrodników to spotkanie rodzinne – mówi Dorota Sikora, dyrektor Biura Informacji i Promocji i zaprasza na warsztaty i konkursy dla dzieci „Gierki w literki”, „Historia komunikacji od hieroglifów do emotikonów”, ale też do dmuchanego zamku, na trampolinę, tor przeszkód, wspinaczkę na wysokie drzewa oraz grę terenową, na którą przyrodnicy zapraszają całe rodziny.

Pawłowice czekają na gości od godziny 11.00 Będzie można dowiedzieć się, jak dbać o kręgosłup, czy uprawiać nordic walking. Na jarmarku wyrobów regionalnych będzie można kupić miody, oleje, wędliny, chleby, ale na amatorów czekają też wyroby z Węgier i dolnośląskie piwa rzemieślnicze.

dni_przyrodnikow5

W tym roku również będzie lot balonem – w sobotę, o godzinie 17
/fot. Jerzy Bieniek

Tradycyjnie do kupienia będą również zioła, kwiaty i krzewy.

– Psiarze, kociarze, właściciele świnek morskich czy chomików mogą oczywiście przyjść ze swoim pupilem po fachową poradę do naszych specjalistów, lekarzy weterynarii, ale zapraszamy też do dietetyków, którzy podpowiedzą, jak zdrowo jeść i do specjalistów z zakresu medycyny roślin. Nie zabraknie porad architektów krajobrazu, w końcu to czas odświeżania ogródków i działek oraz spotkań z pszczelarzami – zachęca dyrektor Sikora.

W sobotę, podczas Jarmarku Pawłowickiego, poznamy też  logo Zielonej Doliny, a źrebak, syn Nerony, klaczy uratowanej przez naszą doktorantkę, dostanie – już oficjalnie – swoje imię, wybrane w konkursie.

Relacja z poprzednich Dni Przyrodników

kbk