Trwa 25. Dolnośląski Festiwal Nauki!
Liczy się Nauka! – to hasło jubileuszowego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jak co roku program imprezy jest bogaty i atrakcyjny, a naukowcy UPWr mają w tym spory udział. Przygotowali wiele interesujących wykładów i warsztatów, m.in. na temat kuchni molekularnej, relacji człowieka z kotem, czy tajemnic wody.
Dolnośląski Festiwal Nauki organizowany jest przez uczelnie wyższe Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane święto nieprzerwanie od 1998 roku.
– Festiwal ma być wielką „pigułką edukacyjną” – w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów. To też okazja do poważnych rozmów o najnowszych wynalazkach i odkryciach, ale i możliwość popatrzenia na naukę z innej strony. Wśród bogatej oferty znajdą się bowiem takie zajęcia, które pokażą, jak czerpać radość z nauki i pod postacią zabaw nauczą czegoś nowego – podkreślają organizatorzy.
Koordynatorem festiwalu jest prof. Ryszard Polechoński z UPWr.
DFN rozpoczął wykład Ambasadora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki prof. Jana Miodka pod tytułem „Feminatywy – pandemia – Ukraina”, a zwieńczy zaplanowany na środę 21 września koncert poświęcony Paulowi Caro – zapomnianemu kompozytorowi dawnego Wrocławia.
W organizację DFN zaangażowanych było wielu naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy przygotowali interesujące warsztaty i wykłady m.in. na temat kuchni molekularnej, relacji człowieka z kotem, czy przełomowych odkryć w dziedzinie farmacji, które uratowały miliony istnień ludzkich. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się natomiast jak zbudować model 3D smartfonem, co kryje ciekawy świat komórek krwi oraz dlaczego nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i czy pijemy tą samą wodę co dinozaury.
Z 25-letnią historią Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można się zapoznać na wystawie plenerowej, mieszczącej się przy ulicy Kuźniczej we Wrocławiu. Wystawa jest czynna do 26 września.
Galeria zdjęć