Święto uczelni

Uniwersytet Przyrodniczy w rocznicę wykładu inaugurującego pierwszy rok akademicki w polskim Wrocławiu tradycyjnie obchodzi Święto uczelni. W tym roku inne niż dotychczasowe – bez uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa, akademii, spotkań. Jedno jednak jest niezmienne: docenienie tych, którzy swoją pracą budują markę UPWr i jej sukcesy.

Tradycją Święta uczelni była uroczystość w Auli im. Jana Pawła II, połączona z wręczeniem doktoratu honoris causa, wręczeniem nagród rektora, wyróżnieniem pracowników, którzy w mijającym roku wnieśli w rozwój uczelni szczególny wkład. Pandemia, z jaką cały świat zmaga się od marca, zmieniła nie tylko dydaktykę, wpłynęła na badania naukowe, ale i na to, jak społeczność akademicka obchodzi ten szczególny dzień.

inauguracja_2020_2021-23.jpg
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy: – Świętujemy zdalnie, ale realnie doceniamy pracę
fot. Tomasz Lewandowski

– Tegoroczne święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest wyjątkowe i to nie tylko z racji okrągłej, 75. rocznicy inauguracji pierwszego roku akademickiego w polskim Wrocławiu. Jest wyjątkowe, bo ten rok jest dla nas jak chrzest bojowy – przypomina nam o kruchości ludzkiego życia, pokazuje, jakie znaczenie dla jego ochrony mają tak z pozoru banalne rzeczy jak procedury, wreszcie udowadnia, że bez nauki walka o to życie miałaby znacznie gorsze szanse na powodzenie. Dla mnie to święto też jest wyjątkowe, bo po raz pierwszy obchodzę je jako rektor mojej Alma Mater. W marcu, wraz z lockdownem, weszliśmy w nowy etap pracy dydaktycznej i naukowej. Wszyscy zdawaliśmy egzamin, który nieoczekiwanie zafundowała nam natura. Ten kończący się powoli rok na pewno zmienił wiele w organizacji naszej pracy, w dydaktyce, dał nam nowe umiejętności i wyznaczył nowe kierunki. Uważam, że każdy szef ma narzędzia do tego, by wskazywać ludzi dobrej roboty, że odwołam się do profesora Kotarbińskiego. Tym ludziom dobrej roboty należy się uznanie, to zaś najlepiej wyrażają nagrody rektora. Bez ich zaangażowania i zapału byłoby nam wszystkim trudniej. Dziękuję i gratuluję więc wszystkim nagrodzonym, budujecie siłę naszej uczelni – mówi rektor prof. Jarosław Bosy i dodaje: – Liczne wnioski o nagrody za rok 2019 przeanalizowałem, wiele z nich z ogromną satysfakcją podpisałem. W tegoroczne Święto uczelni około 250 nauczycielom wypłacamy 1 408 524,38 złotych i prawie 400 nienauczycielom 541 500 złotych nagród. Dziękuję, bo to efekt Państwa wysiłku. Gratuluję!

Nagrody specjalne za uzyskanie najwyższej liczby cytowań w skali uczelni wyróżnieni zostali prof. Adam Figiel, prof. Jan Oszmiański i prof. Aneta Wojdyło. Za uzyskanie stopnia doktora habilitowanego przed ukończeniem 35. roku życia: prof. Krzysztof Grzymajło, prof. Jan Kazak, prof. Piotr Krajewski, prof.  Paulina Nowicka, prof. Aleksandra Pawlak, prof. Daniel Pruchniewicz. Za uzyskanie tytułu naukowego profesora przed ukończeniem 45. roku życia nagrody specjalne otrzymują: prof. Krzysztof Marycz, prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. Marcin Nowak i prof. Szymon Szewrański.

Nauczyciele akademiccy zostali wyróżnieni nagrodami za osiągnięcia naukowe: indywidualną I, II i III stopnia, oraz zespołowymi I, II i III stopnia. Doceniono także naukowców, którzy obronili rozprawę doktorską z wyróżnieniem oraz tych, którzy uzyskali stopień doktora habilitowanego. Przyznano również nagrody za całokształt pracy.

Za osiągnięcia dydaktyczne przyznano nagrody indywidualne I stopnia, II i III oraz nagrody zespołowe – I, II i III stopnia. Docenione zostały osiągnięcia organizacyjne – przyznano za nie nagrody indywidualne I, II i III stopnia oraz nagrody zespołowe, również I, II i III stopnia.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do 2019 roku zarejestrowali łącznie 81 patentów – indywidualnie, ale i jako zespoły badawcze.

Z okazji Święta uczelni rektor przyznał też nagrody I stopnia za aktywność i pracę wykraczającą poza obowiązki, II stopnia za wyróżniającą się pracę i inicjatywy usprawniające pracę uczelni oraz III stopnia za wyróżniającą się realizację powierzonych obowiązków służbowych.

kbk

Lista nagrodzonych