Światowy Dzień Wody na UPWr

Warsztaty i pokazy, wykłady i dyskusje – na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji po raz piąty obchodzono Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zorganizowano po raz piąty. Od początku istnienia Dniu, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, towarzyszy temat przewodni. W tym roku brzmiał on: „Leaving no one behind”, czyli „Nie zostawiając nikogo z tyłu” i miał zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na problem nierównomiernej dystrybucji zasobów wodnych i wynikające stąd wykluczenie i ograniczenie dla rozwoju znacznej części ludzkości. W wykładach i warsztatach przygotowanych na Wydziale zajmowano się więc zrównoważonym gospodarowaniem wodą oraz ochroną zasobów wodnych w pogarszających się warunkach środowiskowych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

dzien_wody-2

fot. Tomasz Lewandowski

Uczniowie szkół średnich wzięli udział w warsztatach w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych – gdzie poznali pomiary wskaźników jakości wód oraz proces samooczyszczania się wód płynących. W Laboratorium Wodnym mogli zobaczyć specjalnie przygotowane doświadczenia, m. in. na wielkogabarytowym modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego. Mogli też zbadać lepkość cieczy, zobaczyć ruch wody w modelu koryta rzeki z różnymi typami przelewów, oraz w „Wielkiej Sali Wodnych Wariacji” samodzielnie odkrywać niezwykłe i zagadkowe właściwości wody. Uczestnicy wykładów zaś dowiedzieli się między innymi, na jak długo wystarczy wody dla naszej cywilizacji, skąd się biorą prognozy, co kryje się pod tajemniczym pojęciem „retencja”.

red