eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Światowy Dzień Wody 2018

Obchody Dnia Wody na świecie i na UPWr pod hasłem „Woda dla natury”. Wiedzą o wodzie i wszystkim, co z nią związane dzieli się tego dnia Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Światowy Dzień Wody to na UPWr, jak co roku, okazja do podzielenia się specjalistyczną, ale przedstawioną w przystępnej formie wiedzą o wodzie i wszystkim, co z nią związane. Prawie 400 uczniów z 15 szkół średnich z regionu bierze udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Przyszli studenci poznają zasady modelowania hydrodynamicznego w ciekach, przeprowadzają eksperymenty z lepkości cieczy i ruchu wody w korycie z przeszkodami podczas wezbrania, obserwują działanie Wrocławskiego Węzła Wodnego na jego modelu, dowiadują się, jak oznaczać zanieczyszczenia występujące w śródlądowych wodach powierzchniowych i jak dochodzi (lub nie) do samooczyszczania się wód powierzchniowych, a także jak działa chromatograf jonowy, bomba kalorymetryczna czy mikroskop konfokalny. 

dni_otwarte_2017_2

fot. Tomasz Lewandowski

Zarówno dla uczniów, jak i dla studentów przygotowano również dwa seminaria – o formach nowoczesnego rozpoznawania i zarządzania wodami podziemnymi, suszy i systemie HydroProg oraz o problemie ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry. W holu Centrum Dydaktyczno-Naukowego swoje stoiska mają firmy i instytucje związane z gospodarką wodą oraz studenci, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania swoich przyszłych kolegów.

***

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. W 2010 r. ONZ uznała dostęp do wody i godnych warunków sanitarnych za fundamentalne prawo człowieka. Ich zapewnienie wpisała natomiast w najważniejsze globalne cele zrównoważonego rozwoju do 2030 r. Celem jest również ochrona mórz i oceanów oraz rozsądne wykorzystywanie ich zasobów.

Obecnie 663 miliony ludzi na Ziemi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a przynajmniej 1,8 miliarda korzysta z wody pitnej ze źródła zanieczyszczonego odchodami. 2,4 miliarda ludzi nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, takich jak toalety lub latryny. Ponad 80% nieoczyszczonych ścieków powstałych w wyniku działalności człowieka ma ujście do rzek lub morza. Każdego dnia średnio 1000 dzieci umiera z powodu biegunki i jej powikłań, które są możliwymi do uniknięcia chorobami przenoszonymi przez wodę lub związanymi ze złymi warunkami sanitarnymi. Około 70% wody używanej do nawadniania pochodzi z rzek, jezior i podziemnych źródeł wody. Powodzie i inne katastrofy powiązane z wodą są przyczyną 70% wszystkich śmiertelnych przypadków poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych.

slad_wodny_infografika_cien2

Oceany pokrywają trzy czwarte powierzchni Ziemi i zawierają 97% wody na świecie. Pochłaniają około 30% dwutlenku węgla powstałego w wyniku działalności człowieka i tym samym łagodzą skutki globalnego ocieplenia. Są największym źródłem białka na świecie. Rybołówstwo zapewnia pracę ponad 200 milionom ludzi, ale nawet do 40% oceanów jest silnie dotkniętych ludzką działalnością, w tym zanieczyszczeniem, wyjałowieniem łowisk czy utratą przybrzeżnego środowiska naturalnego.

Prognozuje się, że do 2050 r. zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o około 44%, co będzie spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem branży produkcyjnej, energetyki termalnej, rolnictwa i gospodarstw domowych.

Galeria – fot. Adrian Kulik, Sławomir Nowak

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg