Styczniowe posiedzenie senatu

Na pierwszym posiedzeniu senatu w 2017 roku przedstawiono sprawozdanie z działalności Samorządu Studentów i innych organizacji studenckich, działających na UPWr oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Na początku posiedzenia wręczono dokumenty potwierdzające zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego profesorom Marcinowi Kozakowi i Andrzejowi Borkowskiemu. Odbierając dokument i tradycyjnie wręczane przy tej okazji pióro prof. Borkowski mówił: – Geodezja przeżywa teraz swoje 5 minut, my je chcemy przekształcić w stan permanentny. Pióro – mam nadzieję – przyda się do podpisywania kolejnych grantów i umów w ramach Zielonej Doliny. Prof. Kozak dziękował natomiast prof. Zofii Jasińskiej, która zmarła 13 stycznia, a która przyjmowała go do pracy na uczelni.

Wyróżniono także laureatów stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia. W roku akademickim 2016/2017 największymi sukcesami mogą pochwalić się Małgorzata Skarbek (studentka biotechnologii), Małgorzata Ponikowska (z weterynarii), Magdalena Rakicka (doktorantka Wydziału Nauk o Żywności) i Sabina Lachowicz (doktorantka Wydziału Nauk o Żywności).

Rozpoczynając właściwe posiedzenie senatu uzupełniono skład komisji skrutacyjnej, zatwierdzono porządek dzienny obrad oraz protokół z grudniowego posiedzenia senatu. A następnie podjęto uchwały:

• w sprawie stwierdzenia zgodności Regulaminu Samorządu Studentów UPWr (w którym wprowadzono zmiany) z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i Statutem UPWr;

• zatwierdzającą Regulamin przyznawania środków na projekty badawcze „Innowacyjny Doktorat” (programu dla doktorantów i osób rozpoczynających karierę naukową, nieposiadających stopnia doktora opierający);

• w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne zbycie nieruchomości w Psarach;

• w sprawie przekształcenia Katedry Biochemii w Katedrę Biochemii i Biologii Molekularnej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.

Przemysław Janicki, przewodniczący Samorządu Studentów UPWr przekazał informację o działalności jednostki, prorektor Józef Sowiński opowiedział o działalności innych agend i organizacji studenckich, a Piotr Marszał o sprawach Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

W części senatu poświęconej sprawom osobowym podjęto uchwały w sprawie zatrudnienia:

• dr. hab. Jakuba Nicponia na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze i Klinice Chirurgii,

• dr. hab. Aleksandra Chrószcza na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Biostruktury i Fizjologii Zwierząt,

• dr hab. Elżbiety Jamroz na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska,

• dr Aleksandry Halarewicz na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Botaniki i Ekologii Roślin.

mj

01.02.2017