eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci UPWr ze stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Czworo studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało wyróżnionych stypendium za osiągnięcia naukowe. To Joanna Rosik, Bartosz Wąsik, Dominika Sabat i Jakub Liu.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki jest jedną z form wyróżnienia studentów odznaczających się wybitnymi osiągnięciami w nauce, sztuce i sporcie. Maksymalna wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wynosi 17 tys. zł.

Joanna Rosik, studentka kierunku odnawialne źródła energii i gospodarki odpadami, swoje pierwsze kroki w nauce postawiła w 2022 roku podczas udziału w projekcie badawczym dotyczącym kompostowania barszczu Sosnowskiego – u dr Sylwii Stegenty-Dąbrowskiej z Katedry Biogospodarki Stosowanej. Praca pod kierunkiem naukowczyni stała się nie tylko fundamentem jej pracy inżynierskiej, dotyczącej wykorzystania procesu kompostowania w celu neutralizacji szkodliwych związków fotochemicznych obecnych w roślinach z rodzaju Heracleum, ale również katalizatorem jej pasji do nauki.

Joanna Rosik
Joanna Rosik
fot. archiwum prywatne

– Uznaję ten moment za przełomowy, bo obudził moją pasję do nauki, co z pewnością dr Stegenta-Dąbrowska zauważyła. Przekazała mi wtedy wiedzę i narzędzia, bez których osiągnięcie pewnych celów byłoby dla studenta trudne – przyznaje Joanna, która podczas studiów nie tylko aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach, ale została też współautorką artykułów naukowych dotyczących rozwoju bakterii Anammox i Chloroflexi podczas kompostowania osadów oraz redukcji lotnych związków organicznych emitowanych podczas procesu kompostowania przy użyciu biowęgla z kompostu.

– Wzięłam też udział w projekcie CompoChar pod kierunkiem dr Stegenty-Dąbrowskiej, dotyczącym redukcji emisji gazowych z procesu kompostowania za pomocą biowęgla. Ten projekt pozwolił mi zdobyć cenne doświadczenie w kompostowaniu na skalę przemysłową, co stanowiło dla mnie nową perspektywę naukową, nieosiągalną podczas standardowych zajęć – mówi Joanna, nie ukrywając swojego zamiłowania do nauki. Laureatka planuje kontynuować pracę badawczą w ramach doktoratu, podkreślając, że stypendium ministra jest dla niej zwieńczeniem pewnego etapu na UPWr. Część pieniędzy z nagrody planuje wykorzystać na rozwój w obszarze analizy danych.

Bartosz Wąsik, student biotechnologii, opisuje swoją podróż naukową jako pełną wyzwań, ale również niezwykłych odkryć i osobistych zwycięstw. Jego praca nad charakterystyką i zastosowaniem przemysłowym drożdży Vishniacozyma victoriae wyizolowanych w Norwegii, pozwoliła na zdobycie szerokiej wiedzy i otworzyła przed nim drzwi do świata nauki. Od 2021 roku aktywnie uczestniczy w Studenckim Kole Naukowym Biotechnologów, w którym zarządza mediami społecznościowymi i bierze udział w innowacyjnych projektach badawczych.

Bartosz Wąsik
Bartosz Wąsik
fot. archiwum prywatne

– Obecnie prowadzę bioinformatyczny projekt składania i anotacji genomu drożdży V. victoriae, a także pracuję nad wykorzystaniem genetycznie zmodyfikowanych drożdży Y. lipolytica do produkcji białek, znajdujących zastosowanie w procesach przeróbki minerałów, jak flotacja. Biotechnologia ciągle mnie zaskakuje. Chociaż praca w laboratorium nie zawsze jest usłana różami, to nauka dostarcza mi satysfakcji, która mnie napędza do dalszego działania. Cenie sobie momenty, kiedy dowiadujemy czegoś nowego, czego nie wie jeszcze reszta świata. W wolnych chwilach rozwijam swoje umiejętności, szukam interdyscyplinarnych rozwiązań i dzielę się swoją wiedzą, np. uczestnicząc w stażach zagranicznych i konferencjach naukowych – mówi Bartosz, podkreślając, że czuje się wyróżniony, będąc w tak wąskim gronie stypendystów. – Szczególnie w dziedzinie biotechnologii, gdzie takie stypendium uzyskało tylko siedmioro studentów – dodaje.

– Z kolei praca z prof. Zbigniewem Lazarem dała mi nie tylko szansę na rozwój, ale i współpracę z czołowymi ekspertami z Polski i z zagranicy. To pomogło mi otrzymać stypendium za osiągnięcia naukowe, w tym m.in. za współautorstwo w artykule dotyczącym wpływu glikozylacji, czyli przyłączania cząsteczki oligosacharydu, prowadzoną przez drożdże Yarrowia lipolytica na właściwości biochemiczne i oligomeryzację heterologicznej inwertazy, jak i za aktywny udział w projektach badawczych dotyczących wykorzystania lotnych kwasów tłuszczowych do biosyntezy wosków przez te same drożdże, czy też poszukiwania nowych enzymów aktywnych w niskich temperaturach – ekstremozymów – tłumaczy student.

Bartosz planuje kontynuować karierę naukową, inwestując w rozwój umiejętności w programowaniu i analizie danych. Stypendium zamierza wykorzystać także na podróże, które są dla niego istotnym elementem życia i źródłem inspiracji.

Dominika Sabat
Dominika Sabat
fot. archiwum prywatne

Dominika Sabat studiuje na tym samym kierunku co Joanna Rosik. Dla niej także ważne jest zaangażowanie w naukę i możliwość pracy nad własnym projektem badawczym – prowadzonym w wyniku konkursu Młode umysły — Young Minds Project.

– Stypendium otrzymałam za współautorstwo w artykule naukowym z dziedziny inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, który napisałam wraz z prof. Arkadiuszem Dyjakonem i doktorantem Łukaszem Sobolem. Do czasu ukazania się wyników stypendium ministra współpracowałam też z panem Łukaszem nad artykułem opublikowanym w czasopiśmie "Chemosphere" – opowiada Dominika.

Otrzymanie stypendium to dla niej nie tylko wyróżnienie, ale także zaskoczenie.– Zupełnie nie spodziewałam się, że zostanę laureatką! Dlatego jeszcze nie zdecydowałam, na co przeznaczę stypendium, ale na pewno część planuję wykorzystać na odpoczynek po intensywnym okresie pracy nad obroną pracy magisterskiej – dodaje Dominika.

Jakub Liu
Jakub Liu
fot. archiwum prywatne

Jakub Liu, student bioinformatyki, przyznaje, że programowanie oraz stosowanie matematyki i statystyki do zagadnień biologicznych to jego pasja. Stypendium dostał przede wszystkim za prace naukowe pisane w ramach członkostwa w Wiądącym Zespole Badawczym THETA – Grupa Biostatystyczna, a także za aktywny udział w konferencjach naukowych. – Część otrzymanych środków na pewno przeznaczę na wyjazd wakacyjny, część z nich pokryje bieżące koszty studiowania, a resztę postaram się zainwestować – mówi student.

Jak podkreślają laureaci, ich ciężka praca i zaangażowanie w badania zostały docenione przez ministerstwo, co jest dla nich nie tylko powodem do dumy, ale także motywacją do dalszego rozwoju.

is

Powrót
09.04.2024
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg